Հայաստանում ԵՄ գործընկերության առաքելության մեկնարկը նոր ու կարևոր էջ է բացում Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև գործընկերությունում
Լուրեր | 2026/07/14 08:01
ԵՄ-ն վերահաստատում է իր աջակցությունը Հայաստանի դիմակայունությանը
Հուլիսի 13-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, Հայաստանում ԵՄ նոր գործընկերության առաքելության հետ համատեղ, կազմակերպել էր կլոր-սեղան քննարկում, որը հյուրընկալել էին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության քաղաքացիական գործողությունների հրամանատար և կառավարող տնօրեն Ստեֆանո Տոմատը:
Այս միջոցառումը համընկնում էր Հայաստանում ԵՄ գործընկերության առաքելության մեկնարկի վերաբերյալ ԵՄ խորհրդի որոշման ընդունման հետ: Առաքելությունը նպատակ ունի աջակցել Հայաստանի դիմակայունությանը և ինստիտուցիոնալ կարողություններին:
Առաքելությունը կաշխատի Հայաստանի հաստատությունների հետ՝ քաղաքականության շրջանակներն ամրապնդելու, Կառավարության կարողությունները բարելավելու և միջգերատեսչական համակարգմանը աջակցելու համար:
Միջոցառմանը մասնակցում էին քաղհասարակության, ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչներ և փորձագետներ, ովքեր քննարկել են զարգացող սպառնալիքները, այդ թվում՝ կիբերսպառնալիքները և ապօրինի ֆինանսական հոսքերը:

The Launch of the EU Partnership Mission in Armenia Opens a New and Important Chapter in Cooperation Between Armenia and the European Union
News | 2026/07/14 08:01
The EU Reaffirms Its Support for Armenia's Resilience
On July 13, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, in collaboration with the new EU Partnership Mission in Armenia, organized a roundtable discussion hosted by Deputy Minister of Foreign Affairs Vahan Kostanyan and the Commander of Civilian Operations and Managing Director of the EU External Action Service, Stefano Tomata:
This event coincided with the adoption of the EU Council's decision to launch the Partnership Mission in Armenia. The mission aims to support Armenia's resilience and institutional capacities:
The mission will work closely with Armenian institutions to strengthen political frameworks, enhance government capabilities, and support inter-agency coordination:
Representatives from civil society, academia, and experts participated in the event, discussing emerging threats, including cyber threats and illicit financial flows: