Երկու տարի առաջ իշխանությունները համառորեն համոզում էին, որ Հայաստանում պետք չէ ցորեն աճեցնել, որովհետև ցորենի արտադրությունը ձեռնտու չէ։ Ասում էին՝ ցորեն կարող ենք դրսից էլ բերել, ոչ մի խնդիր չկա, ցորեն աճեցնելու փոխարեն՝ պետք է ինտենսիվ այգիներ հիմնել։ Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ էր իջևանցիներին խորհուրդ տալիս սալոր տնկել։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն էլ հիմնավորում էր, թե ինչու Հայաստանում ձեռնտու չէ ցորեն ցանելը։ Ասում էր՝ կառավարությունը ծախսում է քաղաքացիների փողը։ Մենք չենք կարող քաղաքացու փողերով իրականացնել ծրագրեր, որոնք տնտեսապես ձեռնտու չեն։
Երբ քամուն էին տալիս քաղաքացու փողերը կամ քաղաքացու փողերով իրենց միլիոնների պարգևավճարներ էին բաժանում, քաղաքացուն չէին հիշում։ Պետական մակարդակով ցորեն ցանելուց հրաժարվելը հիմնավորելու համար՝ հիշել էին, որ քաղաքացու փողերն են ծախսում։
- 9 ամսում 1.5 մլրդ դրամ՝ 4 մլն 113.000 դոլար, պահուստային ֆոնդից՝ վարչապետի աշխատակազմին՝ միջազգային ատյաններում ՀՀ շահերի ներկայացման համար
- «Այս բոլոր գործերը մի օր շատ դաժան ձևով տրաքելու են Եվրոպական դատարանում. Չեղարկեք՝ պրծեք, Դանիել Օրտեգայի «սթայլով» շարժվեք առաջ». Նաիրա Զոհրաբյան
- «Արվում է այն, ինչ իրենց անհրաժեշտ է, ինչ ուզում են, և հակակշիռների մեխանիզմ գոյություն չունի»․ Թաթուլ Մանասերյան
«Եթե որևէ ծրագիր տնտեսապես ոչ նպատակահարմար է, մենք չենք իրականացնում։ Դրա փոխարեն՝ այլ նպատակահարմար ծրագիր ենք իրականացնում։
ՀՀ-ում ցորենի արտադրությունը տնտեսապես ոչ ձեռնտու գործընթաց է։ Մեկ հեկտար ջրովի տարածքից ստացվում է 450.000 դրամի ցորեն, բայց ծախսվում է 420.000 դրամ»,- ցորեն ցանելուց հրաժարվելու իշխանությունների նախաձեռնությունը հիմնավորում էր էկոնոմիկայի նախարարը։
Այդ հիմնավորմամբ էլ դադարեցրին ցորենի սուբսիդավորումը։ Ռազմավարական նշանակություն ունեցող այդ ապրանքի արտադրության կարևորությունը, առավել ևս՝ մի երկրի համար, որն ինքնաբավության լուրջ խնդիր ունի, հատկապես այն բանից հետո, երբ Արցախը հանձնեցին Ադրբեջանին, մղեցին երկրորդ պլան։ Պետական սուբսիդավորման դադարեցումով արգելակեցին ցորենի արտադրության խրախուսումը՝ հույսը դնելով ներմուծումների վրա։
Զարմանալի չէ, որ եթե մի ժամանակ ցորենի ինքնաբավությունը նույնիսկ 50 տոկոսից բարձր էր, հիմա կրկնակի ցածր է՝ հազիվ 22-25 տոկոսի է հասնում։
Նույնիսկ սկսեցին հիմնավորումներ բերել, թե այնպես չէ, որ ռազմավարական համարվող այդ ապրանքը հարկ եղած դեպքում չեն կարող այլընտրանքով փոխարինել։
Ցորենի փոխարեն, կարող ենք բրինձ ուտել՝ խորհուրդ էր տալիս ԱԽՔ քարտուղարը։ Ասում էր՝ պետք է ավելի ճկուն լինենք, որպեսզի ուրիշներին թույլ չտանք թիրախավորել մեր ռազմավարական ապրանքները և շատ հարմարվողական լինենք այդ իրականությանը։
«Կարող ենք ցորենից անցնել բրնձի․ ցորենը կարող է ռազմավարական ապրանք լինել, բայց ինչ-որ պահի մենք կարող ենք անցնել բրնձի և փոխել մեր հարմարվողականությունը և ունենալ բրինձը՝ որպես ռազմավարական ապրանք»,- սեփական մտքի գոհարներն էր շաղ տալիս ԱԽՔ քարտուղարը։
Այսպիսի գլուխգործոցներից 2 տարի անց, հիմա էլ այլ բան են ասում: Երկու տարի առաջ նպատահարարմար չէին համարում Հայաստանում ցորեն աճեցնելը, հիմա որոշել են, որ պետք է խթանել ցորենի արտադրությունը։
Կառավարությունում վերջերս Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցավ մի խորհրդակցություն, որտեղ քննարկվեց, պատկերացնում եք՝ «ցորենի արտադրության խթանման հնարավորությունները»։
Խոսքն այն նույն ցորենի մասին է, որի արտադրությունը ոչ վաղ անցյալում համարում էին ոչ ձեռնտու ու խորհուրդ էին տալիս ցորենի փոխարեն՝ այգի հիմնել։
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են ցորենի արժեշղթայի ուսումնասիրության արդյունքները և ցորենի արտադրության խթանման հնարավորությունները:
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն մանրամասներ է ներկայացրել ցորենի արտադրության և ներմուծման ծավալների, ինքնաբավության մակարդակի, ցորենի բերքատվության ցուցանիշների վերլուծության վերաբերյալ, անդրադարձել արտադրության հիմնական խնդիրներին, ցորենի որակի և պահեստավորման գնահատմանը:
Վերլուծության արդյունքների և արձանագրված խնդիրների ներկայացումից հետո էկոնոմիկայի նախարարը հանդես է եկել բարձրացված հարցերի լուծմանն ուղղված առաջարկություններով:
Քննարկման ընթացքում կարևորվել է ցորենի արժեշղթայի կատարելագործմանն ուղղված գործուն մեխանիզմների ներդրումն ու ոլորտում առկա զարգացումներին և նորագույն միտումներին համապատասխան քայլերի ձեռնարկումը: Ընդգծվել է նաև ցորենի ինտենսիվ մշակության ռազմավարության ընդունման անհրաժեշտությունը:
Շեշտելով ցորենի արտադրության խթանման կարևորությունը՝ վարչապետ Փաշինյանը հանձնարարել է պատասխանատուներին քարտեզագրել ցորենի մշակմանը հարմար չօգտագործվող գյուղատնտեսական հողերը, մշակել ներդրումային ծրագրի նախագիծ և ներկայացնել քննարկման»,- ցորենի արտադրության խթանման խորհրդակցության վերաբերյալ այսպիսի հաղորդագրություն էր տարածել կառավարությունը։
Թե ի՞նչն է ստիպել կառավարությանը վերադառնալ ցորենի արտադրության խթանմանը, երբ ընդամենը 2 տարի առաջ խորհուրդ էին տալիս հրաժարվել ցորեն ցանցելուց, թերևս, կարելի է միայն գուշակել։ Բայց մինչ դրան անդրադառնալը, էկոնոմիկային նախարարին արժե հիշեցնել իր այն հաստատակամ հիմնավորումները, որ Հայաստանում ցորեն աճեցնելը եկամտաբեր չէ, ուստի չեն կարող իրենց թույլ տալ քաղաքացիների գումարները նման անիմաստ բաների վրա ծախսել։ Հիմա ի՞նչ եղավ, որ որոշեցին քաղաքացիների փողերը ներդնել տնտեսապես ոչ ձեռնտու ցորենի արտադրությունը խթանելու ծրագրերի մեջ։
Կառավարության այսպիսի կերպարանափոխումից կարելի է ենթադրել, որ մեզ հերթական դժվարին ժամանակներն են սպասվում։ Ու սրանով հասկացնում են, որ առաջիկայում կարող ենք բախվել ռազմավարական նշանակության ցորենի ներկրման հետ կապված խնդիրների։
Ցորենը, ինչպես հայտնի է, Հայաստան է ներկրվում հիմնականում Ռուսաստանից։ Իսկ Ռուսաստանի հետ Հայաստանի հարաբերությունները վերջին շրջանում այնքան են վատացել, որ մի օր բոլոր տնտեսական ու առևտրային կապերը հանկարծակի կարող են կտրվել։ Այդ ժամանակ արդեն խնդիր կունենանք ոչ միայն ռուսական շուկա հայկական ապրանքների, այդ թվում՝ գյուղմթերքների արտահանումների, այլև այնտեղից իրականացվող ապրանքների, այդ թվում՝ ռազմավարական ապրանքների, նաև ցորենի ներմուծումների հետ կապված։

Two years ago, the authorities were persistently convincing that it was not necessary to grow wheat in Armenia because wheat production was not profitable. They said that wheat could be brought from abroad, there was no problem, and instead of growing wheat, intensive orchards should be established.
Prime Minister Nikol Pashinyan personally advised the residents of Ijevan to plant plums.
Economy Minister Gevorg Papoyan also justified why it was not profitable to sow wheat in Armenia. He stated that the government spends citizens' money. We cannot afford to implement programs that are economically unprofitable with citizens' money.
When citizens' money was being wasted or distributed as millions in bonuses, they did not remember the citizens. Refusing to sow wheat at the state level was justified by the fact that citizens' money was being spent.
- In 9 months, 1.5 billion drams — 4 million 113 thousand dollars, from the reserve fund to the Prime Minister's office for representing Armenia's interests in international forums
- “All these matters will one day explode very harshly in the European court. Cancel it and you will be saved, move forward in the style of Daniel Ortega.” Naira Zohrabyan
- “What is done is what they need, what they want, and there is no mechanism of checks and balances.” Tatul Manaseryan
“If any program is economically unfeasible, we do not implement it. Instead, we implement another feasible program.
In Armenia, wheat production is an economically unprofitable process. From one hectare of irrigated land, 450,000 drams of wheat can be produced, but 420,000 drams are spent,” the Economy Minister justified the authorities' initiative to refuse to sow wheat.
Based on this justification, they stopped subsidizing wheat. The importance of producing this strategically significant product, especially for a country that has serious self-sufficiency issues, was pushed to the background, especially after Artsakh was handed over to Azerbaijan. The cessation of state subsidies halted the encouragement of wheat production, relying on imports instead.
It is not surprising that if at one time the self-sufficiency of wheat was over 50 percent, now it barely reaches 22-25 percent.
They even started to provide justifications that this strategically considered product could be replaced with alternatives if necessary.
Instead of wheat, we can eat rice, the Secretary of the Security Council advised. He stated that we need to be more flexible to prevent others from targeting our strategic products and to be very adaptable to this reality.
“We can switch from wheat to rice. Wheat can be a strategic product, but at some point, we can switch to rice and change our adaptability and have rice as a strategic product,” the Secretary of the Security Council shared his thoughts.
Two years after such masterpieces, now they are saying something different: two years ago, they did not consider it feasible to grow wheat in Armenia, and now they have decided that it is necessary to stimulate wheat production.
Recently, under the leadership of Nikol Pashinyan, a meeting was held where the “possibilities of stimulating wheat production” were discussed.
We are talking about the same wheat, the production of which was recently considered unprofitable, and they advised to establish orchards instead of wheat.
“A meeting was held under the leadership of Prime Minister Nikol Pashinyan, during which the results of the study of the wheat value chain and the possibilities of stimulating wheat production were discussed:
Economy Minister Gevorg Papoyan presented details of the analysis of wheat production and import volumes, self-sufficiency levels, and wheat yield indicators, addressing the main production issues, quality assessment, and storage of wheat:
After presenting the results of the analysis and identified issues, the Economy Minister proposed solutions to the raised questions:
During the discussion, the introduction of effective mechanisms aimed at improving the wheat value chain and taking steps corresponding to current trends and developments in the sector was emphasized. The necessity of adopting a strategy for intensive wheat production was also highlighted.
Emphasizing the importance of stimulating wheat production, Prime Minister Pashinyan instructed responsible officials to map agricultural lands unsuitable for wheat cultivation, develop a draft investment program, and present it for discussion,” the government released such a statement regarding the meeting on stimulating wheat production.
What has prompted the government to return to stimulating wheat production when just two years ago they advised against sowing wheat is something that can only be guessed. But before addressing this, it is worth reminding the Economy Minister of his firm justifications that growing wheat in Armenia is unprofitable, and therefore they cannot afford to spend citizens' money on such meaningless things. What has changed now that they decided to invest citizens' money in economically unprofitable wheat production stimulation programs?
Such a transformation of the government suggests that we are expecting another difficult time. And this hints that we may soon face problems related to the import of strategically significant wheat.
As is known, wheat is mainly imported to Armenia from Russia. And the relations between Armenia and Russia have deteriorated so much recently that one day all economic and trade ties may suddenly be cut off. At that time, we will face problems not only with the export of Armenian products, including agricultural products, to the Russian market but also with the import of goods from there, including strategic products, including wheat.