Երկու տարի առաջ իշխանությունները համառորեն համոզում էին, որ Հայաստանում պետք չէ ցորեն աճեցնել, որովհետև ցորենի արտադրությունը ձեռնտու չէ։ Ասում էին՝ ցորեն կարող ենք դրսից էլ բերել, ոչ մի խնդիր չկա, ցորեն աճեցնելու փոխարեն՝ պետք է ինտենսիվ այգիներ հիմնել։ Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ էր իջևանցիներին խորհուրդ տալիս սալոր տնկել։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն էլ հիմնավորում էր, թե ինչու Հայաստանում ձեռնտու չէ ցորեն ցանելը։ Ասում էր՝ կառավարությունը ծախսում է քաղաքացիների փողը։ Մենք չենք կարող քաղաքացու փողերով իրականացնել ծրագրեր, որոնք տնտեսապես ձեռնտու չեն։
Երբ քամուն էին տալիս քաղաքացու փողերը կամ քաղաքացու փողերով իրենց միլիոնների պարգևավճարներ էին բաժանում, քաղաքացուն չէին հիշում։ Պետական մակարդակով ցորեն ցանելուց հրաժարվելը հիմնավորելու համար՝ հիշել էին, որ քաղաքացու փողերն են ծախսում։
- 9 ամսում 1.5 մլրդ դրամ՝ 4 մլն 113.000 դոլար, պահուստային ֆոնդից՝ վարչապետի աշխատակազմին՝ միջազգային ատյաններում ՀՀ շահերի ներկայացման համար
- «Այս բոլոր գործերը մի օր շատ դաժան ձևով տրաքելու են Եվրոպական դատարանում. Չեղարկեք՝ պրծեք, Դանիել Օրտեգայի «սթայլով» շարժվեք առաջ». Նաիրա Զոհրաբյան
- «Արվում է այն, ինչ իրենց անհրաժեշտ է, ինչ ուզում են, և հակակշիռների մեխանիզմ գոյություն չունի»․ Թաթուլ Մանասերյան
«Եթե որևէ ծրագիր տնտեսապես ոչ նպատակահարմար է, մենք չենք իրականացնում։ Դրա փոխարեն՝ այլ նպատակահարմար ծրագիր ենք իրականացնում։
ՀՀ-ում ցորենի արտադրությունը տնտեսապես ոչ ձեռնտու գործընթաց է։ Մեկ հեկտար ջրովի տարածքից ստացվում է 450.000 դրամի ցորեն, բայց ծախսվում է 420.000 դրամ»,- ցորեն ցանելուց հրաժարվելու իշխանությունների նախաձեռնությունը հիմնավորում էր էկոնոմիկայի նախարարը։
Այդ հիմնավորմամբ էլ դադարեցրին ցորենի սուբսիդավորումը։ Ռազմավարական նշանակություն ունեցող այդ ապրանքի արտադրության կարևորությունը, առավել ևս՝ մի երկրի համար, որն ինքնաբավության լուրջ խնդիր ունի, հատկապես այն բանից հետո, երբ Արցախը հանձնեցին Ադրբեջանին, մղեցին երկրորդ պլան։ Պետական սուբսիդավորման դադարեցումով արգելակեցին ցորենի արտադրության խրախուսումը՝ հույսը դնելով ներմուծումների վրա։
Զարմանալի չէ, որ եթե մի ժամանակ ցորենի ինքնաբավությունը նույնիսկ 50 տոկոսից բարձր էր, հիմա կրկնակի ցածր է՝ հազիվ 22-25 տոկոսի է հասնում։
Նույնիսկ սկսեցին հիմնավորումներ բերել, թե այնպես չէ, որ ռազմավարական համարվող այդ ապրանքը հարկ եղած դեպքում չեն կարող այլընտրանքով փոխարինել։
Ցորենի փոխարեն, կարող ենք բրինձ ուտել՝ խորհուրդ էր տալիս ԱԽՔ քարտուղարը։ Ասում էր՝ պետք է ավելի ճկուն լինենք, որպեսզի ուրիշներին թույլ չտանք թիրախավորել մեր ռազմավարական ապրանքները և շատ հարմարվողական լինենք այդ իրականությանը։
«Կարող ենք ցորենից անցնել բրնձի․ ցորենը կարող է ռազմավարական ապրանք լինել, բայց ինչ-որ պահի մենք կարող ենք անցնել բրնձի և փոխել մեր հարմարվողականությունը և ունենալ բրինձը՝ որպես ռազմավարական ապրանք»,- սեփական մտքի գոհարներն էր շաղ տալիս ԱԽՔ քարտուղարը։
Այսպիսի գլուխգործոցներից 2 տարի անց, հիմա էլ այլ բան են ասում: Երկու տարի առաջ նպատահարարմար չէին համարում Հայաստանում ցորեն աճեցնելը, հիմա որոշել են, որ պետք է խթանել ցորենի արտադրությունը։
Կառավարությունում վերջերս Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցավ մի խորհրդակցություն, որտեղ քննարկվեց, պատկերացնում եք՝ «ցորենի արտադրության խթանման հնարավորությունները»։
Խոսքն այն նույն ցորենի մասին է, որի արտադրությունը ոչ վաղ անցյալում համարում էին ոչ ձեռնտու ու խորհուրդ էին տալիս ցորենի փոխարեն՝ այգի հիմնել։
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են ցորենի արժեշղթայի ուսումնասիրության արդյունքները և ցորենի արտադրության խթանման հնարավորությունները:
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն մանրամասներ է ներկայացրել ցորենի արտադրության և ներմուծման ծավալների, ինքնաբավության մակարդակի, ցորենի բերքատվության ցուցանիշների վերլուծության վերաբերյալ, անդրադարձել արտադրության հիմնական խնդիրներին, ցորենի որակի և պահեստավորման գնահատմանը:
Վերլուծության արդյունքների և արձանագրված խնդիրների ներկայացումից հետո էկոնոմիկայի նախարարը հանդես է եկել բարձրացված հարցերի լուծմանն ուղղված առաջարկություններով:
Քննարկման ընթացքում կարևորվել է ցորենի արժեշղթայի կատարելագործմանն ուղղված գործուն մեխանիզմների ներդրումն ու ոլորտում առկա զարգացումներին և նորագույն միտումներին համապատասխան քայլերի ձեռնարկումը: Ընդգծվել է նաև ցորենի ինտենսիվ մշակության ռազմավարության ընդունման անհրաժեշտությունը:
Շեշտելով ցորենի արտադրության խթանման կարևորությունը՝ վարչապետ Փաշինյանը հանձնարարել է պատասխանատուներին քարտեզագրել ցորենի մշակմանը հարմար չօգտագործվող գյուղատնտեսական հողերը, մշակել ներդրումային ծրագրի նախագիծ և ներկայացնել քննարկման»,- ցորենի արտադրության խթանման խորհրդակցության վերաբերյալ այսպիսի հաղորդագրություն էր տարածել կառավարությունը։
Թե ի՞նչն է ստիպել կառավարությանը վերադառնալ ցորենի արտադրության խթանմանը, երբ ընդամենը 2 տարի առաջ խորհուրդ էին տալիս հրաժարվել ցորեն ցանցելուց, թերևս, կարելի է միայն գուշակել։ Բայց մինչ դրան անդրադառնալը, էկոնոմիկային նախարարին արժե հիշեցնել իր այն հաստատակամ հիմնավորումները, որ Հայաստանում ցորեն աճեցնելը եկամտաբեր չէ, ուստի չեն կարող իրենց թույլ տալ քաղաքացիների գումարները նման անիմաստ բաների վրա ծախսել։ Հիմա ի՞նչ եղավ, որ որոշեցին քաղաքացիների փողերը ներդնել տնտեսապես ոչ ձեռնտու ցորենի արտադրությունը խթանելու ծրագրերի մեջ։
Կառավարության այսպիսի կերպարանափոխումից կարելի է ենթադրել, որ մեզ հերթական դժվարին ժամանակներն են սպասվում։ Ու սրանով հասկացնում են, որ առաջիկայում կարող ենք բախվել ռազմավարական նշանակության ցորենի ներկրման հետ կապված խնդիրների։
Ցորենը, ինչպես հայտնի է, Հայաստան է ներկրվում հիմնականում Ռուսաստանից։ Իսկ Ռուսաստանի հետ Հայաստանի հարաբերությունները վերջին շրջանում այնքան են վատացել, որ մի օր բոլոր տնտեսական ու առևտրային կապերը հանկարծակի կարող են կտրվել։ Այդ ժամանակ արդեն խնդիր կունենանք ոչ միայն ռուսական շուկա հայկական ապրանքների, այդ թվում՝ գյուղմթերքների արտահանումների, այլև այնտեղից իրականացվող ապրանքների, այդ թվում՝ ռազմավարական ապրանքների, նաև ցորենի ներմուծումների հետ կապված։

Два года назад власти настойчиво убеждали, что в Армении не следует выращивать пшеницу, потому что производство пшеницы невыгодно. Говорили, что пшеницу можно привезти из-за границы, никаких проблем нет, вместо того чтобы выращивать пшеницу, нужно создавать интенсивные сады.
Никол Пашинян лично советовал жителям Иджевана сажать сливы.
Министр экономики Георгий Папоян также обосновывал, почему в Армении невыгодно сеять пшеницу. Он говорил, что правительство тратит деньги граждан. Мы не можем позволить себе реализовывать программы, которые экономически невыгодны за счет денег граждан.
Когда деньги граждан были выброшены на ветер или раздавались миллионы премий за счет денег граждан, о гражданах не вспоминали. Отказ от сева пшеницы на государственном уровне обосновывался тем, что тратятся деньги граждан.
- За 9 месяцев 1,5 млрд драмов — 4 млн 113 тыс. долларов, из резервного фонда — аппарату премьер-министра для представления интересов Армении на международных площадках
- «Все эти дела однажды очень жестко взорвутся в Европейском суде. Отмените — и спасетесь, двигайтесь вперед в стиле Даниэля Ортеги». Наира Зограбян
- «Делается то, что им необходимо, что они хотят, и механизма сдержек не существует». Татул Манасерян
«Если какая-либо программа экономически нецелесообразна, мы ее не реализуем. Вместо этого мы реализуем другую целесообразную программу.
Производство пшеницы в Армении является экономически невыгодным процессом. С одного гектара орошаемой земли получается пшеница на 450.000 драмов, но тратится 420.000 драмов», — так обосновывал отказ властей от сева пшеницы министр экономики.
На основании этого обоснования они прекратили субсидирование пшеницы. Важность производства этого стратегически значимого товара, особенно для страны, которая имеет серьезные проблемы с самодостаточностью, была отодвинута на второй план, особенно после того, как Арцах был передан Азербайджану. Прекращение государственной субсидии остановило стимулирование производства пшеницы, надеясь на импорт.
Неудивительно, что если когда-то самодостаточность пшеницы превышала 50 процентов, то сейчас она едва достигает 22-25 процентов.
Даже начали приводить обоснования, что этот стратегически важный товар в случае необходимости можно заменить альтернативой.
Вместо пшеницы, мы можем есть рис, — советовал секретарь Совета безопасности. Он говорил, что мы должны быть более гибкими, чтобы не позволить другим целиться в наши стратегические товары и быть очень адаптивными к этой реальности.
«Мы можем перейти от пшеницы к рису. Пшеница может быть стратегическим товаром, но в какой-то момент мы можем перейти к рису и изменить нашу адаптивность и иметь рис в качестве стратегического товара», — делился своими мыслями секретарь Совета безопасности.
Спустя два года таких шедевров, сейчас говорят другое: два года назад не считали целесообразным выращивать пшеницу в Армении, а теперь решили, что необходимо стимулировать производство пшеницы.
Недавно под председательством Никол Пашиняна прошло совещание, на котором обсуждались, представьте себе, «возможности стимулирования производства пшеницы».
Речь идет о той самой пшенице, производство которой совсем недавно считали невыгодным и советовали вместо пшеницы создавать сады.
«Под председательством премьер-министра Никол Пашиняна прошло совещание, на котором были обсуждены результаты исследования цепочки создания стоимости пшеницы и возможности стимулирования производства пшеницы:
Министр экономики Георгий Папоян представил детали анализа объемов производства и импорта пшеницы, уровня самодостаточности, показателей урожайности пшеницы, обратил внимание на основные проблемы производства, оценку качества и хранения пшеницы:
После представления результатов анализа и выявленных проблем министр экономики выступил с предложениями по решению поднятых вопросов:
В ходе обсуждения было подчеркнуто внедрение эффективных механизмов, направленных на совершенствование цепочки создания стоимости пшеницы, а также необходимость принятия мер, соответствующих современным тенденциям и развитию в этой области. Также было подчеркнуто, что необходимо принять стратегию интенсивного производства пшеницы.
Подчеркивая важность стимулирования производства пшеницы, премьер-министр Пашинян поручил ответственным лицам картографировать сельскохозяйственные земли, не подходящие для возделывания пшеницы, разработать проект инвестиционной программы и представить его на обсуждение», — такое сообщение распространило правительство о совещании по стимулированию производства пшеницы.
Что заставило правительство вернуться к стимулированию производства пшеницы, когда всего два года назад советовали отказаться от сева пшеницы, можно только догадываться. Но прежде чем на это обратить внимание, министру экономики стоит напомнить его настойчивые обоснования, что в Армении выращивание пшеницы невыгодно, и поэтому они не могут позволить себе тратить деньги граждан на такие бессмысленные вещи. Что же изменилось, что они решили вложить деньги граждан в программы по стимулированию экономически невыгодного производства пшеницы?
Из такого перевоплощения правительства можно предположить, что нас ожидают очередные трудные времена. И это намекает на то, что в ближайшее время мы можем столкнуться с проблемами, связанными с импортом стратегически важной пшеницы.
Как известно, пшеница в Армению в основном импортируется из России. А отношения Армении с Россией в последнее время так ухудшились, что однажды все экономические и торговые связи могут быть внезапно разорваны. Тогда у нас возникнут проблемы не только с экспортом армянских товаров, включая сельскохозяйственную продукцию, на российский рынок, но и с импортом товаров оттуда, включая стратегические товары, в том числе пшеницу.