Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտարարեց, որ երկրում ծնելիության ցուցանիշը տարիներ շարունակ նվազում է։ Նա նշեց, որ 2025 թվականին Հայաստանում ծնվել է 32,042 երեխա, 2024 թվականին՝ 33,593, իսկ 2023 թվականին՝ 36,590 երեխա։ Թորոսյանը ընդգծեց, որ 2023 թվականից սկսած, ծնված երեխաների թիվը սկսեց կայուն նվազել։
Ներկայումս Հայաստանում մեկ կնոջ հաշվով ընկալվում է 1.7 երեխա, մինչդեռ զարգացած երկրներում այդ ցուցանիշը կազմում է 0.8-0.9 երեխա։ Հայաստանի կառավարությունը նպատակ ունի հասցնել ծնելիության ցուցանիշը մինչև 2 երեխա մեկ կնոջ համար։
Թորոսյանը նշեց, որ անհրաժեշտ է իրականացնել միջոցառումներ, որպեսզի կանխենք ծնելիության նվազումը, և ավելացրեց, որ ծնելիության մակարդակի բարձրացումը պահանջում է նաև մտածելակերպի փոփոխություն։
Նրա խորհրդական Ռոզա Բաբայանը հավելեց, որ Հայաստանում առաջին երեխայի ծնվելու տարիքը բարձրացել է 25-ից 29 տարեկան, ինչը, չնայած ռիսկերին, նպաստում է աշխատող բնակչության թվի աճին և տնտեսական ակտիվության բարձրացմանը։
2026 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին Հայաստանում ծնվել է 11,720 երեխա, ինչը 2.8%-ով նվազել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։

Министр труда и социальных вопросов Армении Арсен Торосян заявил, что в стране показатель рождаемости сокращается из года в год. Он отметил, что в 2025 году в стране родилось 32 042 ребенка, в 2024 году - 33 593, а в 2023 году - 36 590. Торосян подчеркнул, что с 2023 года наблюдается устойчивая тенденция к снижению числа новорожденных.
В Армении на одну женщину репродуктивного возраста приходится 1,7 ребенка, в то время как в ряде развитых стран этот показатель составляет 0,8-0,9 ребенка. Армения стремится довести коэффициент рождаемости до двух детей на одну женщину.
Торосян отметил, что необходимо предпринять меры, чтобы предотвратить дальнейшее снижение рождаемости, и добавил, что для этого требуется изменение мышления.
Советник министра Роза Бабаян добавила, что в Армении возраст рождения первого ребенка увеличился с 25 до 29 лет, что, несмотря на риски, способствует росту числа работающего населения и экономической активности.
По данным Статкомитета РА, в январе-мае 2026 года в Армении родилось 11 720 детей, что на 2,8% меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.