Հայաստանում բարձր տնտեսական ակտիվությունը կպահպանվի. Եվրասիական զարգացման բանկ
2026 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին Հայաստանում տնտեսական ակտիվությունն աճել է 7,9%-ով տարեկան կտրվածքով՝ հունվար-մայիս ամիսների 8,0%-ից հետո։ Դրա մասին նշվում է Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԶԲ) տեսության մեջ։
Հիմնական նպաստը բերել են ծառայությունները (+11,1% տարեկան կտրվածքով), շինարարությունը (+24,5% տարեկան կտրվածքով) և արդյունաբերությունը (+10,8% տարեկան կտրվածքով)։ Արտաքին առևտրի դինամիկան եղել է տարաբնույթ․ ներմուծումն աճել է 4,0%-ով տարեկան կտրվածքով, իսկ արտահանումը կրճատվել է 6,7%-ով։
Բանկի փորձագետներն ակնկալում են, որ բարձր տնտեսական ակտիվությունը կպահպանվի ներքին աղբյուրների հաշվին։ Նրանց կանխատեսմամբ՝ 2026 թվականին ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 6%։

In January-June 2026, economic activity in Armenia increased by 7.9% year-on-year, following an 8.0% rise in January-May. This is noted in the forecast of the Eurasian Development Bank (EDB).
The main contributions came from services (+11.1% year-on-year), construction (+24.5% year-on-year), and industry (+10.8% year-on-year). The dynamics of foreign trade were mixed: imports increased by 4.0% year-on-year, while exports decreased by 6.7%.
The bank's experts expect that high economic activity will be maintained due to internal sources. Their forecast indicates that GDP growth will be 6% in 2026.