Հայաստանում առաջին արհեստական բանականության գործարանի կառուցման ներդրումային ծրագիրը կազմում է 150 միլիոն դոլար
Լուրեր | 2026/08/02 04:02
Առաջին փուլում արդեն իրականացվել է 70 միլիոն դոլար
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այցելել է Eleveight AI գործարան, որը գտնվում է Գագարինում, Գեղարքունիքի մարզում: Սա առաջին արհեստական բանականության գործարանն է Հայաստանում և Հարավային Կովկասում, որը օգտագործում է NVIDIA Blackwell B300 տեխնոլոգիան:
Գործարանի առաջին փուլում ներդրումային ծրագիրը կազմում է 150 միլիոն դոլար, որից շուրջ 70 միլիոնը արդեն իրականացվել է: Գործարանը նախատեսված է մեծածավալ հաշվարկների սպասարկման համար, որոնք վերաբերում են արհեստական բանականության մոդելների ուսուցմանը, բիզնես ծրագրերին, գիտական և ինժեներական խնդիրներին:
Առաջին փուլում գործարանի հզորությունը կազմում է 5 ՄՎտ, որը նախատեսվում է բարձրացնել մինչև 40 ՄՎտ հաջորդ փուլում:
Միայն մեկ ամիս անց գործարանի գործարկումից հետո առկա հզորությունները ամբողջությամբ զբաղեցված են, ինչը վկայում է Հայաստանի և միջազգային շուկայի պահանջարկի մասին:
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Հայաստանի Հանրապետության և ԱՄՆ կառավարության միջև ստորագրված արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտում նորարարական գործընկերության մասին փոխըմբռնման հուշագիրը թույլատրել է NVIDIA Blackwell B300 գրաֆիկական պրոցեսորների արտահանումը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил завод Eleveight AI, расположенный в Гагарине Гегаркуникской области. Это первый завод по разработке искусственного интеллекта в Армении и на Южном Кавказе, использующий технологию NVIDIA Blackwell B300.
Инвестиционная программа для первого этапа составляет 150 миллионов долларов, из которых около 70 миллионов уже реализовано. Завод предназначен для обслуживания крупномасштабных вычислений в области искусственного интеллекта — от обучения моделей ИИ до бизнес-приложений, научных и инженерных задач.
Мощность первого этапа завода составляет 5 МВт, которую планируется увеличить до 40 МВт на следующем этапе расширения.
Всего через месяц после запуска имеющиеся мощности полностью забронированы, что отражает спрос со стороны Армении и международного рынка.
Отметим, что меморандум о взаимопонимании по инновационному партнерству в области искусственного интеллекта и полупроводников, подписанный правительством Республики Армения и правительством США 8 августа 2025 года, разрешил экспорт графических процессоров Nvidia Blackwell B300.