Հայաստանում առաջին արհեստական բանականության գործարանի կառուցման ներդրումային ծրագիրը կազմում է 150 միլիոն դոլար
Լուրեր | 2026/08/02 04:02
Առաջին փուլում արդեն իրականացվել է 70 միլիոն դոլար
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այցելել է Eleveight AI գործարան, որը գտնվում է Գագարինում, Գեղարքունիքի մարզում: Սա առաջին արհեստական բանականության գործարանն է Հայաստանում և Հարավային Կովկասում, որը օգտագործում է NVIDIA Blackwell B300 տեխնոլոգիան:
Գործարանի առաջին փուլում ներդրումային ծրագիրը կազմում է 150 միլիոն դոլար, որից շուրջ 70 միլիոնը արդեն իրականացվել է: Գործարանը նախատեսված է մեծածավալ հաշվարկների սպասարկման համար, որոնք վերաբերում են արհեստական բանականության մոդելների ուսուցմանը, բիզնես ծրագրերին, գիտական և ինժեներական խնդիրներին:
Առաջին փուլում գործարանի հզորությունը կազմում է 5 ՄՎտ, որը նախատեսվում է բարձրացնել մինչև 40 ՄՎտ հաջորդ փուլում:
Միայն մեկ ամիս անց գործարանի գործարկումից հետո առկա հզորությունները ամբողջությամբ զբաղեցված են, ինչը վկայում է Հայաստանի և միջազգային շուկայի պահանջարկի մասին:
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Հայաստանի Հանրապետության և ԱՄՆ կառավարության միջև ստորագրված արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտում նորարարական գործընկերության մասին փոխըմբռնման հուշագիրը թույլատրել է NVIDIA Blackwell B300 գրաֆիկական պրոցեսորների արտահանումը:

The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, visited the Eleveight AI factory located in Gagarin, Gegharkunik Province. This is the first artificial intelligence development factory in Armenia and the South Caucasus, utilizing NVIDIA Blackwell B300 technology.
The investment program for the first phase amounts to $150 million, of which about $70 million has already been implemented. The factory is designed to service large-scale computations in the field of artificial intelligence—from training AI models to business applications, scientific, and engineering tasks.
The capacity of the first phase of the factory is 5 MW, which is planned to be increased to 40 MW in the next phase of expansion.
Only a month after the launch, the existing capacities are fully booked, reflecting demand from Armenia and the international market.
It is noteworthy that the memorandum of understanding on innovative partnership in the field of artificial intelligence and semiconductors, signed by the government of the Republic of Armenia and the US government on August 8, 2025, allowed for the export of Nvidia Blackwell B300 graphics processors.