Հայաստանում աղքատության մակարդակը նվազում է, սակայն 65% բնակչությունը շարունակում է մնալ ռիսկային գոտում
Լուրեր | 2026/07/29 19:25
Աղքատության մակարդակը նվազել է, սակայն բնակչության մեծ մասը շարունակում է մնալ վտանգի տակ
Հայաստանում աղքատության մակարդակը, որը հաշվարկվում է ազգային մեթոդաբանությամբ, 2021 թվականին կազմել է 26.5%, իսկ 2024 թվականին նվազել է մինչև 21.7%: Սակայն, երկիր բնակչության մոտ երկու երրորդը շարունակում է մնալ աղքատ կամ տնտեսական առումով խոցելի կատեգորիայում:
Այս մասին հայտարարել է Համաշխարհային բանկի ավագ տնտեսագետ Արմինե Մանուկյանը:
«Վերջին տարիներին Հայաստանի տնտեսական աճը բավականին տպավորիչ է եղել, իսկ աղքատության մակարդակը նվազել է: Սակայն բարձր աճի առավելություններից բոլորը չեն օգտվում հավասարապես», - ասել է Մանուկյանը:
Ուժեղ ռիսկի տակ են 43.4% բնակչությունը
2024 թվականին տնտեսական առումով խոցելի բնակիչների մասնաբաժինը կազմել է 43.4%: Այս կատեգորիայի մեջ են մտնում քաղաքացիները, որոնց սպառումը մեկ անձի հաշվով գերազանցում է ազգային աղքատության շեմը ոչ ավելի, քան 1.5 անգամ:
Այսպիսով, աղքատ և տնտեսական առումով խոցելի բնակիչների համախառն մասնաբաժինը հասել է 65.1%-ի:
Մանուկյանի խոսքով, նման տնային տնտեսությունները ռիսկի տակ են հայտնվելու աղքատության շեմից դուրս, եթե կորցնեն աշխատանքը, նվազեն եկամուտները կամ տեղի ունենան այլ տնտեսական ցնցումներ:
Որտեղ է Հայաստանում ամենաբարձր աղքատության մակարդակը
2024 թվականին գյուղական տարածքներում աղքատության մակարդակը կազմել է 26.1%, քաղաքներում, որոնք գտնվում են Երևանից դուրս՝ 22.8%, իսկ մայրաքաղաքում՝ 16.9%:
Աղքատության ամենաբարձր ցուցանիշները գրանցվել են Շիրակի և Թավուշի մարզերում՝ մոտ 49% և 47% համապատասխանաբար: Աղքատության ամենացածր մակարդակը նկատվել է Սյունիքի մարզում:
Միջազգային չափանիշներով աղքատ են համարվում 47.4%
Միջազգային աղքատության շեմը, որը նախատեսված է միջին եկամուտ ունեցող երկրների համար՝ $8.3 օրական մեկ անձի հաշվով 2021 թվականի գնային հավասարության հիման վրա, 2024 թվականին Հայաստանում աղքատության մակարդակը կազմել է 47.4%:
Այս ցուցանիշը տարբերվում է ազգային մեթոդաբանությամբ հաշվարկված աղքատության մակարդակից, քանի որ օգտագործվում է այլ աղքատության շեմ:
Ինչու աշխատանք ունենալը միշտ չի պաշտպանում աղքատությունից
Ինչպես նշվում է հաշվետվությունում, աշխատանք ունենալը ինքնին չի երաշխավորում աղքատությունից դուրս գալը: Կարևոր նշանակություն ունեն աշխատանքի արտադրողականությունը, զբաղվածության կայունությունը և դրա պաշտոնական բնույթը:
Աղքատ աշխատողները հաճախ զբաղված են գյուղատնտեսությունում, աշխատում են ոչ պաշտոնապես կամ ինքնազբաղված են:
Համաշխարհային բանկը առաջարկում է Հայաստանին բարելավել աշխատանքային որակը, ընդլայնել պաշտոնական զբաղվածությունը, կատարելագործել աշխատողների մասնագիտական հմտությունները և բարելավել սոցիալական օգնության հասցեագրությունը:

Уровень бедности в Армении снижается, но 65% населения остаются в зоне риска
Уровень бедности в Армении, рассчитанный по национальной методологии, снизился с 26,5% в 2021 году до 21,7% в 2024 году. Однако около двух третей населения страны по-прежнему относятся к категории бедных или экономически уязвимых, заявила старший экономист Всемирного банка Армине Манукян:
«В последние годы экономический рост Армении был достаточно впечатляющим, а уровень бедности снижался. Однако преимуществами высокого роста пользуются не все в равной степени», - сказала Манукян:
Уязвимыми остаются 43,4% населения
В 2024 году доля экономически уязвимых жителей Армении составляла 43,4%. К этой категории Всемирный банк относит граждан, чье потребление на душу населения превышает национальную черту бедности не более чем в 1,5 раза:
Таким образом, совокупная доля бедных и экономически уязвимых жителей страны достигала 65,1%:
По словам Манукян, такие домохозяйства рискуют вновь оказаться за чертой бедности в случае потери работы, сокращения доходов или другого экономического потрясения:
Где в Армении самый высокий уровень бедности
В сельской местности уровень бедности в 2024 году составлял 26,1%, в городах за пределами Еревана — 22,8%, а в столице — 16,9%:
Наиболее высокие показатели были зафиксированы в Ширакской и Тавушской областях — около 49% и 47% соответственно. Самый низкий уровень бедности отмечен в Сюникской области:
По международному критерию бедными считаются 47,4%
При применении международной черты бедности для стран с уровнем дохода выше среднего — $8,3 в день на человека по паритету покупательной способности 2021 года — уровень бедности в Армении в 2024 году составлял 47,4%:
Этот показатель отличается от уровня бедности по национальной методологии из-за использования иной черты бедности и предназначен для международных сопоставлений:
Почему наличие работы не всегда защищает от бедности
Как отмечается в докладе, наличие работы само по себе не гарантирует выхода из бедности. Решающее значение имеют производительность труда, стабильность занятости и ее формальный характер:
Бедные работники чаще заняты в сельском хозяйстве, работают неформально или являются самозанятыми:
Для устойчивого сокращения бедности Всемирный банк рекомендует Армении повышать качество рабочих мест, расширять формальную занятость, совершенствовать профессиональные навыки работников и улучшать адресность социальной помощи: