Հայաստանում աղքատության մակարդակը նվազում է, սակայն 65% բնակչությունը շարունակում է մնալ ռիսկային գոտում
Լուրեր | 2026/07/29 19:25
Աղքատության մակարդակը նվազել է, սակայն բնակչության մեծ մասը շարունակում է մնալ վտանգի տակ
Հայաստանում աղքատության մակարդակը, որը հաշվարկվում է ազգային մեթոդաբանությամբ, 2021 թվականին կազմել է 26.5%, իսկ 2024 թվականին նվազել է մինչև 21.7%: Սակայն, երկիր բնակչության մոտ երկու երրորդը շարունակում է մնալ աղքատ կամ տնտեսական առումով խոցելի կատեգորիայում:
Այս մասին հայտարարել է Համաշխարհային բանկի ավագ տնտեսագետ Արմինե Մանուկյանը:
«Վերջին տարիներին Հայաստանի տնտեսական աճը բավականին տպավորիչ է եղել, իսկ աղքատության մակարդակը նվազել է: Սակայն բարձր աճի առավելություններից բոլորը չեն օգտվում հավասարապես», - ասել է Մանուկյանը:
Ուժեղ ռիսկի տակ են 43.4% բնակչությունը
2024 թվականին տնտեսական առումով խոցելի բնակիչների մասնաբաժինը կազմել է 43.4%: Այս կատեգորիայի մեջ են մտնում քաղաքացիները, որոնց սպառումը մեկ անձի հաշվով գերազանցում է ազգային աղքատության շեմը ոչ ավելի, քան 1.5 անգամ:
Այսպիսով, աղքատ և տնտեսական առումով խոցելի բնակիչների համախառն մասնաբաժինը հասել է 65.1%-ի:
Մանուկյանի խոսքով, նման տնային տնտեսությունները ռիսկի տակ են հայտնվելու աղքատության շեմից դուրս, եթե կորցնեն աշխատանքը, նվազեն եկամուտները կամ տեղի ունենան այլ տնտեսական ցնցումներ:
Որտեղ է Հայաստանում ամենաբարձր աղքատության մակարդակը
2024 թվականին գյուղական տարածքներում աղքատության մակարդակը կազմել է 26.1%, քաղաքներում, որոնք գտնվում են Երևանից դուրս՝ 22.8%, իսկ մայրաքաղաքում՝ 16.9%:
Աղքատության ամենաբարձր ցուցանիշները գրանցվել են Շիրակի և Թավուշի մարզերում՝ մոտ 49% և 47% համապատասխանաբար: Աղքատության ամենացածր մակարդակը նկատվել է Սյունիքի մարզում:
Միջազգային չափանիշներով աղքատ են համարվում 47.4%
Միջազգային աղքատության շեմը, որը նախատեսված է միջին եկամուտ ունեցող երկրների համար՝ $8.3 օրական մեկ անձի հաշվով 2021 թվականի գնային հավասարության հիման վրա, 2024 թվականին Հայաստանում աղքատության մակարդակը կազմել է 47.4%:
Այս ցուցանիշը տարբերվում է ազգային մեթոդաբանությամբ հաշվարկված աղքատության մակարդակից, քանի որ օգտագործվում է այլ աղքատության շեմ:
Ինչու աշխատանք ունենալը միշտ չի պաշտպանում աղքատությունից
Ինչպես նշվում է հաշվետվությունում, աշխատանք ունենալը ինքնին չի երաշխավորում աղքատությունից դուրս գալը: Կարևոր նշանակություն ունեն աշխատանքի արտադրողականությունը, զբաղվածության կայունությունը և դրա պաշտոնական բնույթը:
Աղքատ աշխատողները հաճախ զբաղված են գյուղատնտեսությունում, աշխատում են ոչ պաշտոնապես կամ ինքնազբաղված են:
Համաշխարհային բանկը առաջարկում է Հայաստանին բարելավել աշխատանքային որակը, ընդլայնել պաշտոնական զբաղվածությունը, կատարելագործել աշխատողների մասնագիտական հմտությունները և բարելավել սոցիալական օգնության հասցեագրությունը:

The poverty level in Armenia, calculated by national methodology, decreased from 26.5% in 2021 to 21.7% in 2024. However, about two-thirds of the country's population still falls into the category of poor or economically vulnerable, stated World Bank senior economist Armine Manukyan:
“In recent years, Armenia's economic growth has been quite impressive, and the poverty level has decreased. However, the benefits of high growth are not equally shared,” said Manukyan:
43.4% of the population remains vulnerable
In 2024, the share of economically vulnerable residents of Armenia was 43.4%. This category includes citizens whose per capita consumption exceeds the national poverty line by no more than 1.5 times:
Thus, the combined share of poor and economically vulnerable residents of the country reached 65.1%:
According to Manukyan, such households are at risk of falling back into poverty in the event of job loss, income reduction, or other economic shocks:
Where in Armenia is the highest level of poverty
In rural areas, the poverty level in 2024 was 26.1%, in cities outside Yerevan — 22.8%, and in the capital — 16.9%:
The highest indicators were recorded in the Shirak and Tavush regions — about 49% and 47%, respectively. The lowest poverty level was noted in the Syunik region:
According to international criteria, 47.4% are considered poor
When applying the international poverty line for upper-middle-income countries — $8.3 per day per person in purchasing power parity of 2021 — the poverty level in Armenia in 2024 was 47.4%:
This figure differs from the poverty level calculated by national methodology due to the use of a different poverty line and is intended for international comparisons:
Why having a job does not always protect against poverty
As noted in the report, having a job does not guarantee an escape from poverty. Key factors include labor productivity, job stability, and its formal nature:
Poor workers are often employed in agriculture, work informally, or are self-employed:
To sustainably reduce poverty, the World Bank recommends that Armenia improve job quality, expand formal employment, enhance workers' skills, and improve the targeting of social assistance: