Հայաստանի Հանրապետությունն ու Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը կստեղծեն համատեղ մասնագիտացված աշխատանքային խումբ էներգետիկայի ոլորտում՝ կենտրոնանալով գազի առևտրի վրա։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է իրանական Mehr գործակալությունը։
Համաձայնագրի մասին հայտարարվել է Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանի և Իրանի նավթի նախարար Մոհսեն Պակնեջադի միջև Թեհրանում կայացած հանդիպումից հետո։
«Գովաբանելով Հայաստանին դժվարին ժամանակահատվածներում Իրանի կողքին լինելու համար՝ Պակնեջադը վերահաստատեց Թեհրանի պատրաստակամությունը ամրապնդել համագործակցությունը իր հյուսիսարևմտյան հարևանի հետ՝ իր տեխնիկական և տնտեսական հնարավորությունների շրջանակներում»,-նշում է իրանական լրատվամիջոցը։
Իրանի նավթի նախարարի խոսքով՝ երկու կողմերը քննարկել են էներգետիկ նախագծերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ երկկողմ առևտրի ընդլայնումը, տեխնիկական և ինժեներական ծառայությունների արտահանումը, նավթավերամշակման գործարանի կառուցումը և նավթամթերքի մատակարարումը Հայաստան։
Պակնեջադը նաև հայտարարել է, որ Թեհրանն ու Երևանը համաձայնել են ստեղծել համատեղ մասնագիտացված աշխատանքային խումբ և առաջարկել են հնարավորինս շուտ սկսել աշխատանքները, որպեսզի երկկողմ բանակցությունների հաջորդ փուլում կարողանան գնահատվել կոնկրետ արդյունքները։
Իրանի նավթի նախարարը հիշեցրել է, որ երկու երկրների միջև էներգետիկայի ոլորտում գործող գործընկերությունը հիմնված է գազ-էլեկտրաէներգիայի դիմաց փոխանակման համաձայնագրի վրա։

Армения и Иран создадут рабочую группу по вопросам торговли газом
Республика Армения и Исламская Республика Иран создадут совместную специализированную рабочую группу в области энергетики, сосредоточив внимание на торговле газом.
Согласно информации агентства «Арменпресс», об этом сообщает иранское агентство Mehr.
О соглашении было объявлено после встречи министра территориального управления и инфраструктур Армении Давита Худатяна и министра нефти Ирана Мохсена Пакнеджада в Тегеране.
«Похвалив Армению за поддержку Ирана в трудные времена, Пакнеджад подтвердил готовность Тегерана укрепить сотрудничество со своим северо-западным соседом в рамках своих технических и экономических возможностей», - сообщает иранское СМИ.
По словам министра нефти Ирана, стороны обсудили широкий спектр энергетических проектов, включая расширение двусторонней торговли, экспорт технических и инженерных услуг, строительство нефтеперерабатывающего завода и поставки нефтепродуктов в Армению.
Пакнеджад также заявил, что Тегеран и Ереван согласились создать совместную специализированную рабочую группу и предложили как можно скорее начать работу, чтобы на следующем этапе двусторонних переговоров можно было оценить конкретные результаты.
Министр нефти Ирана напомнил, что партнерство в области энергетики между двумя странами основано на соглашении о взаимной поставке газа и электроэнергии.