Հայաստանն ու Իրանը քննարկել են Արաքս գետի վրա երկրորդ կամրջի կառուցումը
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է ԻԻՀ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար տիկին Ֆարզանե Սադեղի հետ:
Նախարարությունից հայտնում են՝ հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը, որը համակարգում է ճանապարհաշինության ոլորտը, և «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արկադի Չերչինյանը:
Նախարար Խուդաթյանն գոհունակությամբ արձանագրել է Քաջարան–Ագարակ ճանապարհահատվածի շինարարության առաջընթացը:
Նախարարի խոսքով՝ ԻԻՀ–ն զգալիորեն ներգրավված է ՀՀ ենթակառուցվածքային ծրագրերում, ինչը վկայում է երկու երկրների միջև ձևավորված ամուր տնտեսական համագործակցության և բարեկամական հարաբերությունների մասին:
Հանդիպման ընթացքում ճանապարհաշինության ոլորտին վերաբերող հարցերից բացի քննարկվել են նաև տրանսպորտի և ավիացիայի ոլորտներում համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Կողմերը պայմանավորվել են ձեռնարկել անհրաժեշտ քայլեր՝ երկու երկրների միջև բեռնափոխադրումների ծավալների ավելացման ուղղությամբ:
Քննարկվել է նաև Հայաստան–Իրան պետական սահմանին՝ Արաքս գետի վրա, երկրորդ կամրջի կառուցման նախաձեռնությանը վերաբերող հարցը: Նշվել է, որ դրա իրականացումը կբարձրացնի երկու երկրների միջև տրանսպորտային թողունակությունը և կնպաստի տնտեսական համագործակցության հետագա զարգացմանը:

Armenia and Iran Discuss Construction of Second Bridge over Araks River
The Minister of Territorial Administration and Infrastructure, Davit Khudatyan, met with the Minister of Roads and Urban Development of the Islamic Republic of Iran, Ms. Farzaneh Sadeghi, during his working visit to Iran.
The ministry reports that the meeting was also attended by the Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia, Kristine Galechyan, who coordinates the road construction sector, and the Executive Director of the Road Department Foundation, Arkadi Cherchinyan.
Minister Khudatyan noted with satisfaction the progress in the construction of the Kajaran–Agarak road section.
According to the minister, Iran is significantly involved in Armenia's infrastructure programs, which indicates the strong economic cooperation and friendly relations established between the two countries.
During the meeting, in addition to issues related to road construction, questions regarding cooperation in the fields of transport and aviation were also discussed.
The parties agreed to take necessary steps to increase the volume of cargo transportation between the two countries.
The construction of a second bridge over the Araks River at the Armenia–Iran state border was also discussed. It was noted that its implementation would enhance the transport capacity between the two countries and contribute to the further development of economic cooperation.