Հայաստանի Հանրապետությունը հաստատել է «Հայաստանի Հանրապետությունից Եվրոպական Միության երկրներ ձկան կամ ձկնամթերքի արտահանման նպատակով առևտրի վերահսկման և փորձագիտական համակարգում տնտեսավարող սուբյեկտի գրանցման, գրանցումը դադարեցնելու և առողջության սերտիֆիկատ տալու կարգը հաստատելու մասին» և «Եվրոպական Միության առևտրի վերահսկման և փորձագիտական համակարգում գրանցման համար ձկնաբուծական տնտեսություններին կամ ձկնամթերքի արտադրական կազմակերպություններին կամ ձկան կամ ձկնամթերքի պահպանում իրականացնող կազմակերպություններին ներկայացվող պահանջները հաստատելու» Կառավարության որոշումները:
Այս որոշումները ռազմավարական կարևոր քայլ են դեպի Եվրոպական Միության շուկա հայկական արտադրանքի արտահանման իրավական հիմքերի ապահովման և նոր հնարավորությունների ստեղծման ճանապարհին:
2025 թվականի մարտի 16-ից Հայաստանը պաշտոնապես թույլտվություն է ստացել ջրային կուլտուրաների՝ թեփուկավոր ձկների և դրանց արտադրանքը արտահանել Եվրոպական Միության երկրներ:
ԵՄ երկրներ ձուկ կամ ձկնամթերք արտահանելու համար պարտադիր պայման է հանդիսանում տնտեսավարող սուբյեկտի Եվրոպական Միության Առևտրի վերահսկման և փորձագիտական (TRACES) համակարգում գրանցված լինելը:
Այս կարգի հաստատումը տնտեսավարողների համար սպասված և անհրաժեշտ գործիքակազմ է, որը թույլ կտա կյանքի կոչել ստացված արտահանման թույլտվությունը:
Հայկական ձկնաբուծական արտադրանքը հնարավորություն կունենա դուրս գալ բարձր գնողունակություն ունեցող եվրոպական շուկա:

Правительство Армении утвердило порядок регистрации хозяйствующих субъектов для экспорта рыбы и рыбной продукции в страны Европейского Союза, а также требования к рыбоводным хозяйствам и производственным организациям.
Эти решения являются стратегически важным шагом к обеспечению правовой базы для экспорта армянской продукции на рынок Европейского Союза и созданию новых возможностей.
С 16 марта 2025 года Армения официально получила разрешение на экспорт водных культур, включая рыб и их продукцию, в страны Европейского Союза.
Обязательным условием для экспорта рыбы или рыбной продукции в страны ЕС является регистрация хозяйствующих субъектов в системе контроля торговли и экспертизы (TRACES) Европейского Союза.
Утверждение данного порядка является ожидаемым и необходимым инструментом для хозяйствующих субъектов, позволяющим реализовать полученное разрешение на экспорт.
Армянская рыбоводная продукция получит возможность выйти на высоко покупательную способность европейского рынка.