Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի հեռանկարը վերանայվել է՝ կայունից դառնալով դրական
Կառավարության հուլիսի 30-ի նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է «Մուդիս» վարկանիշային գործակալության կողմից Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն վարկանիշի վերաբերյալ 2026 թվականի հուլիսի 28-ին որոշման հրապարկմանը:
«Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի հեռանկարը վերանայվել է կայունից դրականի, իսկ երկարաժամկետ սուվերեն վարկանիշը վերահաստատվել է «Ba3» մակարդակում: «Մուդիսը» վարկանիշի հեռանկարի փոփոխությունը պայմանավորում է հետևյալ հիմնական գործոններով՝ աշխարհաքաղաքական և քաղաքական ռիսկերի նվազում՝ պայմանավորված Ադրբեջանի հետ լայնածավալ ռազմական բախման հավանականության նվազմամբ, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացով, արտաքին գործընկերների դիվերսիֆիկացմամբ և ներքաղաքական կայունությամբ, միջնաժամկետ տնտեսական աճի բարելավված հեռանկարներ, 2026-2027 թվականներին ակնկալվում է 5-5.5 տոկոս տնտեսական աճ, որը կպայմանավորվի ներքին պահանջարկի կայունությամբ, ներդրումների աճով, ծառայությունների ոլորտի շարունակական զարգացմամբ և պետական ծախսերի ընդլայնմամբ, տնտեսության կառուցվածքային ներուժի ուժեղացում՝ պայմանավորված ներդրումների աճով, հատկապես՝ տեխնոլոգիական և ենթակառուցվածքային ոլորտում տնտեսության շարունակական դիվերսիֆիկացմամբ և արտադրողականության բարձրացման հեռանկարներով»,-ընթերցել է վարչապետը:

На заседании правительства 30 июля премьер-министр Никол Пашинян обратил внимание на решение рейтингового агентства Moody's по суверенному рейтингу Республики Армения, опубликованное 28 июля 2026 года:
«Перспектива суверенного рейтинга Армении была пересмотрена с устойчивой на положительную, а долгосрочный суверенный рейтинг подтвержден на уровне «Ba3». Moody's объясняет изменение перспективы рейтинга следующими основными факторами: снижение геополитических и политических рисков, обусловленное уменьшением вероятности широкомасштабного военного конфликта с Азербайджаном, процессом нормализации отношений с Турцией, диверсификацией внешних партнеров и внутренней политической стабильностью, улучшенными перспективами среднесрочного экономического роста, ожидаемого на уровне 5-5.5% в 2026-2027 годах, что будет обусловлено стабильным внутренним спросом, ростом инвестиций, продолжающимся развитием сектора услуг и расширением государственных расходов, укреплением структурного потенциала экономики, обусловленным ростом инвестиций, особенно в технологическом и инфраструктурном секторах, и перспективами повышения производительности», - прочитал премьер.