Հայաստանի պետական բյուջեն առաջին կիսամյակում գերազանցել է 67.3 մլրդ դրամի պակասորդը
2026 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանի պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 1.643 տրլն դրամ, ինչը համապատասխանում է հաշվետու ժամանակահատվածի 106% -ին: Այս մասին հայտնում է Հայաստանի ֆինանսների նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, պետական բյուջեի եկամուտները աճել են 14.7%-ով, կամ 210.1 մլրդ դրամով:
2025 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ, պետական բյուջեի ծախսերը աճել են 7%-ով, կամ 103.6 մլրդ դրամով, հասնելով 1.576 տրլն դրամի:
2026 թվականի առաջին կիսամյակի արդյունքներով, Հայաստանի պետական բյուջեն իրականացվել է 67.3 մլրդ դրամի ավելացմամբ, մինչդեռ նախատեսված էր 342.4 մլրդ դրամի պակասորդ:

По итогам I полугодия госбюджет Армении исполнен с профицитом в размере 67.3 млрд драмов
По итогам I полугодия 2026 года доходы государственного бюджета Армении составили 1.643 трлн драмов, что соответствует 106% уточненного плана на отчетный период. Об этом сообщает пресс-служба Министерства финансов Армении.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года доходы госбюджета увеличились на 14,7%, или на 210,1 млрд драмов.
По сравнению с I полугодием 2025 года расходы госбюджета выросли на 7%, или на 103,6 млрд драмов, достигнув 1.576 трлн драмов.
Исполнение плана по расходам составило 83,2%. По итогам I полугодия 2026 года государственный бюджет Армении исполнен с профицитом в размере 67,3 млрд драмов против запланированного на этот период дефицита в 342,4 млрд драмов.