Հայաստանի նոր խորհրդարանը, որը վերահսկվում է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից, երկուշաբթի օրը ընտրեց իր խոսնակը inaugural նիստի ընթացքում, որը նշանավորվեց իշխանական և ընդդիմադիր պատգամավորների միջև կոշտ մեղադրանքներով:
Ռուբեն Ռուբինյանի ընտրությունը կանխորոշված էր, երբ կուսակցության կառավարիչ խորհուրդը, որը ղեկավարում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անսպասելիորեն նշանակեց նրան պաշտոնում հունիսի վերջին: Փաշինյանը մինչ այժմ չի տվել հստակ պատճառ, թե ինչու է հեռացրել նախկին խորհրդարանի խոսնակ և իր երկարամյա քաղաքական դաշնակից Ալեն Սիմոնյանին: Ռուբինյանը նախկին Ազգային ժողովի Սիմոնյանի տեղակալներից մեկն էր:
Նոր ժողովը հավաքվել է մոտ երկու ամիս անց խորհրդարանական ընտրություններից, որոնք հաղթել է «Քաղաքացիական պայմանագիրը», ըստ նրանց պաշտոնական արդյունքների, որոնք ընդդիմությունը համարում է կեղծ:
«Այո, պարոն Ռուբինյան, ընդդիմությունը հունիսի 7-ի ընտրություններում չի հաղթել ... բայց գործող իշխանությունները նույնպես չեն հաղթել: Հունիսի 7-ի ընտրությունները Հայաստանի պատմության ամենավատներից մեկն էին», - հայտարարեց նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի «Հայաստան» դաշինքի առաջատար անդամ Իշխան Սաղաթելյանը:
«Այս խորհրդարանը լուրջ խնդիր ունի իր լեգիտիմության հետ, և այդպես էլ կառավարությունը, որը ձևավորվել է այս խորհրդարանի կողմից», - ասաց նա:
Ռուբինյանը, ով ընտրվել է միայն «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորների կողմից, մեղադրեց ընդդիմությանը «ժողովրդի ընտրությունը» ընդունելու մեջ:
Միևնույն ժամանակ, նա կոչ արեց ավարտել այն, ինչն անվանել է «անիմաստ և անարդյունավետ բանավեճերի, զրպարտությունների և վիրավորանքների» տեղ, և որ նոր Ազգային ժողովը «կլինի նույնիսկ ավելի վատ այս առումով, քան նախորդը»: Այդ նպատակով երկու հակառակ ճամբարները պետք է հանձնառություն կատարեն «շատ սուր, բայց քաղաքավարի բանավեճերի», որոնք չեն անցնի «մարդկային արժանապատվության սահմաններից», ավելացրեց Ռուբինյանը:
«Եթե դուք չեք ընդունում իմ առաջարկը և ունեք այլ առաջարկություններ կամ կարծում եք, որ պետք է շարունակել հետևել վաղուց անցած, բազմիցս ծեծված և ոտնահարված ճանապարհին, ապա «Քաղաքացիական պայմանագիրը» պատրաստ է դրան ամենադժվար իմաստով», - նախազգուշացրեց նա:
Ինչպես Սիմոնյանը, Ռուբինյանը բազմիցս հարձակվել և վիրավորել է ընդդիմադիր պատգամավորներին, երբ նախագահում էր նախկին խորհրդարանի նիստերը, որոնք երբեմն վերածվում էին աղմկոտ բանավեճերի և նույնիսկ ծեծկռտուքների: Ընդդիմադիրները պնդում էին, որ իրենց իշխանական գործընկերները դիտավորյալ հրահրում էին նման միջադեպեր Փաշինյանի հրամանով:
Փաշինյանի կուսակցությունը այժմ ունի 105-տեղանոց խորհրդարանում 64 տեղ: «Հայաստան» և միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանի «Հզոր Հայաստան» կուսակցությունները ունեն համապատասխանաբար 12 և 29 տեղ:
Հետաքրքիր է, որ ընտրություններից հետո ընդդիմադիր երկու խմբերն էլ շատ աջակիցների կողմից կոչեր էին ստացել հրաժարվել իրենց տեղերից, որպեսզի լրացուցիչ undermined խորհրդարանի լեգիտիմությունը: Նրանց առաջնորդները հրաժարվել են բոյկոտից, ասելով, որ իրենց ներկայությունը խորհրդարանում չի խանգարի նրանց փորձերին տապալել Փաշինյանին փողոցային ցույցերով:

Новый армянский парламент, контролируемый правящей партией «Гражданский договор», в понедельник избрал своего спикера на первом заседании, которое было отмечено резкими обвинениями между правительственными и оппозиционными депутатами.
Выбор Рубена Рубиняна стал предрешенным, когда управляющий совет партии во главе с премьер-министром Николом Пашиняном неожиданно назначил его на эту должность в конце июня. Пашинян до сих пор не объяснил, почему он снял с должности предыдущего спикера парламента и своего давнего политического союзника Алена Симоняна. Рубинян был одним из заместителей Симоняна в предыдущем Национальном собрании.
Новый парламент собрался почти через два месяца после парламентских выборов, на которых победил «Гражданский договор», результаты которых оппозиция считает фальсифицированными. Депутаты, представляющие два оппозиционных блока, получившие места в парламенте, повторили обвинения в фальсификациях во время заседания, которое началось в воскресенье.
«Да, господин Рубинян, оппозиция не выиграла выборы 7 июня ... но и действующие власти тоже не выиграли. Выборы 7 июня были одними из самых позорных в истории Армении», - заявил Ишхан Сагателян, ведущий член альянса «Армения» бывшего президента Роберта Кочаряна.
«У этого парламента есть серьезная проблема с легитимностью, и у правительства, сформированного этим парламентом, тоже», - добавил он.
Со своей стороны, Рубинян, который был избран только депутатами «Гражданского договора», обвинил оппозицию в том, что она отказывается «принять выбор народа». В то же время он призвал ее вместе с правящей партией положить конец тому, что он назвал широко распространенным мнением о том, что армянский парламент был «местом бессмысленных и бесплодных споров, клеветы и оскорблений», и что новое Национальное собрание «будет даже хуже в этом отношении, чем предыдущее». Для этого две соперничающие стороны должны взять на себя обязательство к «очень резким, но вежливым дебатам», которые не будут выходить за «пределы человеческого достоинства», добавил Рубинян.
«Если вы не примете мое предложение и у вас есть другие предложения или вы думаете, что мы должны продолжать следовать давно устаревшему, многократно избитому и попранному пути, то «Гражданский договор» более чем готов к этому в самом жестком смысле этого слова», - предостерег он.
Как и Симонян, Рубинян многократно нападал и оскорблял оппозиционных депутатов, председствуя на заседаниях предыдущего парламента, которые иногда перерастали в крики и даже драки. Оппозиционеры утверждали, что их проправительственные коллеги намеренно провоцировали такие инциденты по приказу Пашиняна.
Партия Пашиняна теперь имеет 64 места в 105-местном парламенте. Альянс «Армения» и «Сильная Армения» миллиардера Самвела Карапетяна занимают соответственно 12 и 29 мест.
После спорных выборов обе оппозиционные группы столкнулись с призывами от многих сторонников отказаться от своих мест, чтобы еще больше подорвать легитимность парламента. Их лидеры отказались от бойкота, заявив, что их присутствие в парламенте не помешает им попытаться свергнуть Пашиняна через уличные протесты.