Հայաստանի նոր խորհրդարանը, որը վերահսկվում է իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից, երկուշաբթի օրը ընտրեց իր խոսնակը inaugural նիստի ընթացքում, որը նշանավորվեց իշխանական և ընդդիմադիր պատգամավորների միջև կոշտ մեղադրանքներով:
Ռուբեն Ռուբինյանի ընտրությունը կանխորոշված էր, երբ կուսակցության կառավարիչ խորհուրդը, որը ղեկավարում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անսպասելիորեն նշանակեց նրան պաշտոնում հունիսի վերջին: Փաշինյանը մինչ այժմ չի տվել հստակ պատճառ, թե ինչու է հեռացրել նախկին խորհրդարանի խոսնակ և իր երկարամյա քաղաքական դաշնակից Ալեն Սիմոնյանին: Ռուբինյանը նախկին Ազգային ժողովի Սիմոնյանի տեղակալներից մեկն էր:
Նոր ժողովը հավաքվել է մոտ երկու ամիս անց խորհրդարանական ընտրություններից, որոնք հաղթել է «Քաղաքացիական պայմանագիրը», ըստ նրանց պաշտոնական արդյունքների, որոնք ընդդիմությունը համարում է կեղծ:
«Այո, պարոն Ռուբինյան, ընդդիմությունը հունիսի 7-ի ընտրություններում չի հաղթել ... բայց գործող իշխանությունները նույնպես չեն հաղթել: Հունիսի 7-ի ընտրությունները Հայաստանի պատմության ամենավատներից մեկն էին», - հայտարարեց նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի «Հայաստան» դաշինքի առաջատար անդամ Իշխան Սաղաթելյանը:
«Այս խորհրդարանը լուրջ խնդիր ունի իր լեգիտիմության հետ, և այդպես էլ կառավարությունը, որը ձևավորվել է այս խորհրդարանի կողմից», - ասաց նա:
Ռուբինյանը, ով ընտրվել է միայն «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորների կողմից, մեղադրեց ընդդիմությանը «ժողովրդի ընտրությունը» ընդունելու մեջ:
Միևնույն ժամանակ, նա կոչ արեց ավարտել այն, ինչն անվանել է «անիմաստ և անարդյունավետ բանավեճերի, զրպարտությունների և վիրավորանքների» տեղ, և որ նոր Ազգային ժողովը «կլինի նույնիսկ ավելի վատ այս առումով, քան նախորդը»: Այդ նպատակով երկու հակառակ ճամբարները պետք է հանձնառություն կատարեն «շատ սուր, բայց քաղաքավարի բանավեճերի», որոնք չեն անցնի «մարդկային արժանապատվության սահմաններից», ավելացրեց Ռուբինյանը:
«Եթե դուք չեք ընդունում իմ առաջարկը և ունեք այլ առաջարկություններ կամ կարծում եք, որ պետք է շարունակել հետևել վաղուց անցած, բազմիցս ծեծված և ոտնահարված ճանապարհին, ապա «Քաղաքացիական պայմանագիրը» պատրաստ է դրան ամենադժվար իմաստով», - նախազգուշացրեց նա:
Ինչպես Սիմոնյանը, Ռուբինյանը բազմիցս հարձակվել և վիրավորել է ընդդիմադիր պատգամավորներին, երբ նախագահում էր նախկին խորհրդարանի նիստերը, որոնք երբեմն վերածվում էին աղմկոտ բանավեճերի և նույնիսկ ծեծկռտուքների: Ընդդիմադիրները պնդում էին, որ իրենց իշխանական գործընկերները դիտավորյալ հրահրում էին նման միջադեպեր Փաշինյանի հրամանով:
Փաշինյանի կուսակցությունը այժմ ունի 105-տեղանոց խորհրդարանում 64 տեղ: «Հայաստան» և միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանի «Հզոր Հայաստան» կուսակցությունները ունեն համապատասխանաբար 12 և 29 տեղ:
Հետաքրքիր է, որ ընտրություններից հետո ընդդիմադիր երկու խմբերն էլ շատ աջակիցների կողմից կոչեր էին ստացել հրաժարվել իրենց տեղերից, որպեսզի լրացուցիչ undermined խորհրդարանի լեգիտիմությունը: Նրանց առաջնորդները հրաժարվել են բոյկոտից, ասելով, որ իրենց ներկայությունը խորհրդարանում չի խանգարի նրանց փորձերին տապալել Փաշինյանին փողոցային ցույցերով:

News | 2026/08/03 23:01
Armenia’s new parliament controlled by the ruling Civil Contract party elected its speaker on Monday during its inaugural session marked by bitter accusations traded by pro-government and opposition lawmakers.
Ruben Rubinian’s election became a forgone conclusion when the party’s governing board headed by Prime Minister Nikol Pashinian unexpectedly designated him for the post in late June. Pashinian has since not given a clear reason for removing the previous parliament speaker and his longtime political ally, Alen Simonian. Rubinian served as one of Simonian’s deputies in the former National Assembly.
The new assembly convened almost two months after parliamentary elections won by Civil Contract, according to their official results rejected by the Armenian opposition as fraudulent. Lawmakers representing the two opposition blocs that won parliament seats repeated the fraud claims during the session that began on Sunday.
“Yes, Mr. Rubinian, the opposition did not win the June 7 elections … but the incumbent authorities didn’t win either. The June 7 elections were one of the most disgraceful in Armenia’s history,” charged Ishkhan Saghatelian, a leading member of former President Robert Kocharian’s Hayastan alliance.
“This parliament has a very serious problem with its legitimacy, and so does the government formed by this parliament,” he said.
For his part, Rubinian, who was elected only by fellow Civil Contract parliamentarians, accused the opposition of refusing to “accept the people’s choice.” At the same time, he urged it to end, together with the ruling party, what he called a widely held belief that the Armenian parliament has been a “place for pointless and fruitless arguments, slander, and insults” and that the new National Assembly “will be even worse in that sense than the previous one.” To that end, the two rival camps should commit to “very sharp but polite debates” that would not go beyond “the bounds of human decency,” added Rubinian.
“If you do not accept my proposal and have other suggestions or think that we should continue to follow the long-outdated, repeatedly beaten and trampled path, then Civil Contract is more than ready for it in the toughest sense of the word,” he warned.
Like Simonian, Rubinian repeatedly attacked and insulted opposition lawmakers while chairing sessions of the former parliament that occasionally degenerated into shouting matches and even brawls. The oppositionists claimed that their pro-government colleagues deliberately provoked such incidents on Pashinian’s orders.
Pashinian’s party now has 64 seats in the 105-member parliament. Hayastan and billionaire Samvel Karapetian’s Strong Armenia hold 12 and 29 seats respectively.
Following the disputed elections, both opposition groups faced calls from many supporters to refuse to take up their seats in order to further undermine the parliament’s legitimacy. Their leaders opted against a boycott, saying that their presence in the parliament will not prevent them from attempting to topple Pashinian through street protests.