Հայաստանի կառավարության անդամը երեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ Հայաստանը դեռ կարող է մեղմել Ռուսաստանի հետ լարվածությունը, որը ի հայտ է եկել երկու երկրների ղեկավարների միջև վերջին հեռախոսազրույցի ընթացքում:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը երկուշաբթի օրը խոսել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ և insisted that Armenia hold “as soon as possible” a referendum on leaving a Russian-led trade bloc and joining the European Union. Փաշինյանը, իր հերթին, բողոքել է Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի գյուղատնտեսական ապրանքների ներմուծման արգելքների մասին, որոնք կիրառվել են մայիսի վերջերին և հունիսի սկզբին:
«Այս հարցերը քննարկվելու են, և ես հույս ունեմ, որ դրանք կլուծվեն», - ասել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը:
«Ես վստահ եմ, որ հարցերի զգալի մասը կլուծվի և կարգավորվի մոտ ապագայում, քանի որ եթե հաշվի առնենք նախընտրական շրջանը [Հայաստանում], պետք է ասենք, որ որոշ գործընկերներ, հիմնականում ընդդիմությունից, խոսում էին շատ ավելի պեսիմիստական սցենարների մասին, այդ թվում՝ Հայաստանի տնտեսության կործանման և Ռուսաստանի հետ բոլոր հնարավոր հարաբերությունների խզման մասին», - ասել է նա:
Խուդաթյանը, ով Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության բարձրագույն անդամ է, չի մանրամասնել, թե ինչպես կարող է Երևանը հաղթահարել Ռուսաստանի ուժեղ հակառակությունները իր արևմտյան կողմնորոշված արտաքին քաղաքականության նկատմամբ:
Փաշինյանն ու նրա քաղաքական գործընկերները արդեն վստահեցրել են ընտրողներին, որ Ռուսաստանի կողմից պատժամիջոցները կհանվեն «Քաղաքացիական պայմանագրի» ընտրական հաղթանակի դեպքում:
Պուտինը ոչ միայն չի ընդունել Փաշինյանին, այլև հրաժարվել է նրան շնորհավորել ընտրական հաղթանակի կապակցությամբ:
Հայաստանի ընդդիմադիր պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը ընդգծել է այս փաստերը, ասելով, որ դրանք ցույց են տալիս, որ «Ռուսաստան-Հայաստան հարաբերություններում առաջընթաց չկա»:

Армянский министр снижает напряженность с Россией
Член армянского правительства заявил во вторник, что Армения все еще может снизить напряженность с Россией, которая проявилась во время последнего телефонного разговора между лидерами двух государств.
В ходе разговора с премьер-министром Николом Пашиняном в понедельник президент России Владимир Путин настаивал на том, чтобы Армения как можно скорее провела референдум о выходе из возглавляемого Россией торгового блока и вступлении в Европейский Союз. В свою очередь, Пашинян пожаловался на российские запреты на импорт армянских сельскохозяйственных товаров, введенные в конце мая и начале июня.
«Эти вопросы будут обсуждены, и я надеюсь, что они будут решены», - сказал министр территориального управления и инфраструктуры Давид Худатян.
«Я уверен, что значительная часть вопросов будет решена и урегулирована в ближайшем будущем, потому что если учесть предвыборный период [в Армении], мы должны сказать, что некоторые коллеги, в основном из оппозиции, говорили о гораздо более пессимистичных сценариях, включая коллапс армянской экономики и разрыв всех возможных отношений с Россией», - добавил он.
Худатян, который является высокопоставленным членом партии Пашиняна «Гражданский договор», не уточнил, как Ереван может преодолеть сильные возражения России против своей про-западной внешней политики.
Пашинян и его политические союзники уже уверили избирателей в преддверии парламентских выборов 7 июня, что россияне снимут санкции в случае победы «Гражданского договора» на выборах.
Путин не только не принял Пашиняна, но и отказался поздравить его с победой на выборах. Российские чиновники также поддержали заявления армянской оппозиции о том, что выборы были омрачены серьезными нарушениями.
Армянский оппозиционный депутат Артур Хачатрян подчеркнул эти факты, заявив, что они показывают, что «прогресса нет» в армяно-российских отношениях.