Հայաստանի մինչև 16 տարեկանների բասկետբոլի թիմը պատմական հաղթանակ է տարել Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությունում, որտեղ գրանցել է 6 անընդմեջ հաղթանակ: Հուլիսի 4-12-ը Երևանում անցկացված մրցաշարում Հայաստանի թիմը եզրափակչում 97:68 հաշվով հաղթել է Մալթայի թիմին:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է հավաքականի անդամներին, շնորհավորելով նրանց հաղթանակի համար: Նա նշել է, որ այս հաղթանակը պատմական է, քանի որ վերջին անգամ նման հաջողություն գրանցվել էր գրեթե 10 տարի առաջ:
«Մենք շարունակելու ենք աջակցել բասկետբոլի զարգացմանը, և հուսով եմ, որ ձեր այսօրվա հաղթանակները դառնալու են ավելի մեծ հաղթանակների սկիզբ»,- ասել է նախարար Անդրեասյանը:
Բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Նազարյանը շնորհակալություն է հայտնել պետության աջակցությանը, նշելով, որ միջազգային ֆեդերացիան բարձր է գնահատել մրցաշարի անցկացումը:

Armenia's U16 basketball team achieved a historic victory at the C Division European Championship, winning 6 consecutive games. The tournament was held in Yerevan from July 4 to 12, where Armenia defeated Malta in the final with a score of 97:68.
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Armenia, Zhanna Andreasian, welcomed the team members, congratulating them on their victory. She noted that this victory is historic, as it was nearly 10 years since the last similar success.
"We will continue to support the development of basketball, and I hope that your victories today will mark the beginning of even greater victories," said Minister Andreasian.
The president of the basketball federation, Arthur Nazaryan, thanked the government for its support, noting that the international federation highly appreciated the organization of the tournament.