Հայաստանի մինչև 16 տարեկանների բասկետբոլի թիմը պատմական հաղթանակ է տարել Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությունում, որտեղ գրանցել է 6 անընդմեջ հաղթանակ: Հուլիսի 4-12-ը Երևանում անցկացված մրցաշարում Հայաստանի թիմը եզրափակչում 97:68 հաշվով հաղթել է Մալթայի թիմին:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է հավաքականի անդամներին, շնորհավորելով նրանց հաղթանակի համար: Նա նշել է, որ այս հաղթանակը պատմական է, քանի որ վերջին անգամ նման հաջողություն գրանցվել էր գրեթե 10 տարի առաջ:
«Մենք շարունակելու ենք աջակցել բասկետբոլի զարգացմանը, և հուսով եմ, որ ձեր այսօրվա հաղթանակները դառնալու են ավելի մեծ հաղթանակների սկիզբ»,- ասել է նախարար Անդրեասյանը:
Բասկետբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Արթուր Նազարյանը շնորհակալություն է հայտնել պետության աջակցությանը, նշելով, որ միջազգային ֆեդերացիան բարձր է գնահատել մրցաշարի անցկացումը:

Сборная Армении по баскетболу до 16 лет одержала историческую победу
Сборная Армении по баскетболу до 16 лет одержала историческую победу на чемпионате Европы в дивизионе C, одержав 6 подряд побед. Турнир проходил в Ереване с 4 по 12 июля, и в финале команда Армении победила сборную Мальты со счетом 97:68.
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян встретилась с членами сборной, поздравив их с победой. Она отметила, что эта победа историческая, так как последний раз подобный успех был достигнут почти 10 лет назад.
«Мы продолжим поддерживать развитие баскетбола, и надеюсь, что ваши сегодняшние победы станут началом еще больших побед», - сказала министр Андреасян.
Президент баскетбольной федерации Артур Назарян поблагодарил государство за поддержку, отметив, что международная федерация высоко оценила проведение турнира.