Հայաստանի միջազգային ռեզերվները $5.9 միլիարդ են, որոնք ծածկում են ավելի քան չորս ամիս ներմուծում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 հուլիսի։ /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի միջազգային ռեզերվները, որոնք կազմում են $5.9 միլիարդ, ապահովում են ավելի քան չորս ամսվա ներմուծման ծածկույթ և ներկայիս փուլում բավականին վստահելի պաշտպանություն են արտաքին շոկերից: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի նախկին ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը բացառիկ հարցազրույցում «ԱՌԿԱ» գործակալությանը:
Նրա խոսքով, միջազգային ռեզերվների բավարարությունը գնահատվում է ոչ միայն նրանց բացարձակ ծավալով, այլ նաև այն ամսվա քանակով, որը կարող են ծածկել ապրանքների և ծառայությունների ներմուծման համար:
«Հայաստանում ապրանքների և ծառայությունների միջին ամսական ներմուծման ծավալը կազմում է մոտ $1.4 միլիարդ: Այսպիսով, $5.9 միլիարդ ռեզերվները ապահովում են ավելի քան չորս ամսվա ներմուծման ծածկույթ, երբ նվազագույն անվտանգ չափանիշը երեք ամիս է», — ասել է Արամյանը:
Միևնույն ժամանակ, նա զգուշացրել է, որ միջազգային ռեզերվները չեն կարող ծառայել մշտական ֆինանսավորման աղբյուրի համար արտաքին անհավասարակշռությունների:
Եթե ընթացիկ հաշվի դեֆիցիտը բարձր մակարդակում պահպանվի, իսկ արտահանումը, զբոսաշրջությունից ստացվող եկամուտները և դրամական փոխանցումները զգալիորեն նվազեն, ռեզերվները ժամանակի ընթացքում կարող են սկսել նվազել:
«Այս փուլում նման ռեզերվների մակարդակը ապահովում է պաշտպանություն, սակայն միայն այն պայմանով, որ արտաքին շոկերը երկարատև և լայնածավալ չեն լինի», — ընդգծել է նախկին նախարար:
Fitch Ratings-ի տվյալներով, Հայաստանի միջազգային ռեզերվները 2026 թվականի մայիսի վերջի դրությամբ հասել են ռեկորդային $5.9 միլիարդի, շնորհիվ կենտրոնական բանկի կողմից ներքին շուկայում դոլարների ձեռքբերման: Տարին սկսելուց ի վեր, կարգավորիչը ձեռք է բերել մոտ $1.1 միլիարդ արժութային ռեզերվներ: Միաժամանակ, Fitch-ը կանխատեսում է, որ 2028 թվականին ռեզերվները կծածկեն ընթացիկ արտաքին վճարումների 3.6 ամսվա ծավալը, մինչդեռ «BB» կատեգորիայի երկրների համար միջին ցուցանիշը 4.5 ամիս է:

Armenia's international reserves of $5.9 billion cover more than four months of imports
YEREVAN, July 31. /ARKA/. Armenia's international reserves amounting to $5.9 billion provide coverage for more than four months of imports and at this stage serve as a reliable protection against external shocks. This was stated by former Finance Minister Vardan Aramyan in an exclusive interview with the agency 'ARKA'.
According to him, the adequacy of international reserves is evaluated not only by their absolute volume but also by the number of months of goods and services imports they can cover.
"In Armenia, the average monthly volume of goods and services imports is about $1.4 billion. Therefore, reserves of $5.9 billion provide coverage for more than four months of imports, with a minimum safe benchmark of three months," said Aramyan.
At the same time, he warned that international reserves cannot serve as a permanent source of financing for external imbalances.
If the current account deficit remains at a high level, and exports, tourism receipts, and remittances significantly decrease, reserves may begin to decline over time.
"At this stage, such a level of reserves provides protection, but only if external shocks are not prolonged and extensive," emphasized the former minister.
According to Fitch Ratings, Armenia's international reserves reached a record $5.9 billion by the end of May 2026, thanks to the Central Bank's purchase of dollars on the domestic market. Since the beginning of the year, the regulator has acquired about $1.1 billion in foreign currency reserves. Fitch also predicts that by 2028, reserves will cover 3.6 months of current external payments, compared to a median of 4.5 months for countries rated in the 'BB' category. Gold is not included in the structure of Armenia's international reserves.