Հայաստանի միջազգային ռեզերվները $5.9 միլիարդ են, որոնք ծածկում են ավելի քան չորս ամիս ներմուծում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 հուլիսի։ /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի միջազգային ռեզերվները, որոնք կազմում են $5.9 միլիարդ, ապահովում են ավելի քան չորս ամսվա ներմուծման ծածկույթ և ներկայիս փուլում բավականին վստահելի պաշտպանություն են արտաքին շոկերից: Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի նախկին ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը բացառիկ հարցազրույցում «ԱՌԿԱ» գործակալությանը:
Նրա խոսքով, միջազգային ռեզերվների բավարարությունը գնահատվում է ոչ միայն նրանց բացարձակ ծավալով, այլ նաև այն ամսվա քանակով, որը կարող են ծածկել ապրանքների և ծառայությունների ներմուծման համար:
«Հայաստանում ապրանքների և ծառայությունների միջին ամսական ներմուծման ծավալը կազմում է մոտ $1.4 միլիարդ: Այսպիսով, $5.9 միլիարդ ռեզերվները ապահովում են ավելի քան չորս ամսվա ներմուծման ծածկույթ, երբ նվազագույն անվտանգ չափանիշը երեք ամիս է», — ասել է Արամյանը:
Միևնույն ժամանակ, նա զգուշացրել է, որ միջազգային ռեզերվները չեն կարող ծառայել մշտական ֆինանսավորման աղբյուրի համար արտաքին անհավասարակշռությունների:
Եթե ընթացիկ հաշվի դեֆիցիտը բարձր մակարդակում պահպանվի, իսկ արտահանումը, զբոսաշրջությունից ստացվող եկամուտները և դրամական փոխանցումները զգալիորեն նվազեն, ռեզերվները ժամանակի ընթացքում կարող են սկսել նվազել:
«Այս փուլում նման ռեզերվների մակարդակը ապահովում է պաշտպանություն, սակայն միայն այն պայմանով, որ արտաքին շոկերը երկարատև և լայնածավալ չեն լինի», — ընդգծել է նախկին նախարար:
Fitch Ratings-ի տվյալներով, Հայաստանի միջազգային ռեզերվները 2026 թվականի մայիսի վերջի դրությամբ հասել են ռեկորդային $5.9 միլիարդի, շնորհիվ կենտրոնական բանկի կողմից ներքին շուկայում դոլարների ձեռքբերման: Տարին սկսելուց ի վեր, կարգավորիչը ձեռք է բերել մոտ $1.1 միլիարդ արժութային ռեզերվներ: Միաժամանակ, Fitch-ը կանխատեսում է, որ 2028 թվականին ռեզերվները կծածկեն ընթացիկ արտաքին վճարումների 3.6 ամսվա ծավալը, մինչդեռ «BB» կատեգորիայի երկրների համար միջին ցուցանիշը 4.5 ամիս է:

ЕРЕВАН, 31 июля. /АРКА/. Международные резервы Армении объемом $5,9 млрд обеспечивают покрытие более четырех месяцев импорта и на нынешнем этапе являются достаточно надежной защитой от внешних потрясений. Об этом заявил бывший министр финансов республики Вардан Арамян в эксклюзивном интервью агентству «АРКА».
По его словам, достаточность международных резервов оценивается не только по их абсолютному объему, но и с учетом количества месяцев импорта товаров и услуг, которое они способны покрыть.
«В Армении средний ежемесячный объем импорта товаров и услуг составляет около $1,4 млрд. Следовательно, резервы в размере $5,9 млрд обеспечивают покрытие более четырех месяцев импорта при минимально безопасном ориентире в три месяца», — сказал Арамян.
Вместе с тем он предупредил, что международные резервы не могут служить постоянным источником финансирования внешних дисбалансов.
Если дефицит текущего счета сохранится на высоком уровне, а экспорт, поступления от туризма и денежные трансферты существенно сократятся, резервы со временем могут начать снижаться.
«На нынешнем этапе такой уровень резервов обеспечивает защиту, но при условии, что внешние потрясения не будут длительными и масштабными», — подчеркнул экс-министр.
По данным Fitch Ratings, международные резервы Армении на конец мая 2026 года достигли рекордных $5,9 млрд благодаря покупке Центральным банком долларов на внутреннем рынке. С начала года регулятор приобрел около $1,1 млрд валютных резервов. При этом Fitch прогнозирует, что к 2028 году резервы будут покрывать 3,6 месяца текущих внешних платежей против медианного показателя в 4,5 месяца для стран с рейтингом категории «BB». Золото в структуру международных резервов Армении не включается.