ԵՐԵՎԱՆ, 27 հուլիսի։ /ԱՌԿԱ/ Բոլոր 17 գործող կոմերցիոն բանկերը Հայաստանի 2026 թվականի առաջին կեսի 1000 մեծագույն հարկատուների ցանկում են, ինչպես հայտնում է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն:
Բոլոր 17 կոմերցիոն բանկերի կողմից պետական բյուջե փոխանցված հարկերի և մաքսային վճարների ընդհանուր գումարը կազմել է 116,16 մլրդ դրամ, որոնցից մոտ 115 մլրդ դրամը հարկային վճարներն են, իսկ 1,16 մլրդ դրամը՝ մաքսային:
Բանկերի շարքում ամենամեծ հարկատուն դարձել է «Արդշինբանկը», որը զբաղեցրել է ընդհանուր վարկանիշում երրորդ տեղը՝ 33,6 մլրդ դրամի վճարներով: Առաջին տասնյակում է նաև «Ամերիաբանկը», որը զբաղեցրել է վեցերորդ տեղը՝ 22,15 մլրդ դրամի վճարներով:
20 մեծագույն հարկատուների շարքում է նաև «Ակբա բանկը», որը զբաղեցրել է 18-րդ տեղը՝ 10,62 մլրդ դրամի վճարներով:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներով, «Ինեկոբանկը» զբաղեցրել է 21-րդ տեղը (8,03 մլրդ դրամ), «Կոնվերս բանկը»՝ 30-րդ (5,55 մլրդ դրամ), «Էվոկաբանկը»՝ 31-րդ (5,49 մլրդ դրամ), «ԱյԴի բանկը»՝ 34-րդ (4,96 մլրդ դրամ), «ՎՏԲ (Հայաստան)»՝ 37-րդ (4,65 մլրդ դրամ), «Արմէկոնոմբանկը»՝ 43-րդ (4,20 մլրդ դրամ), «Արարատբանկը»՝ 51-րդ (3,74 մլրդ դրամ), «Արմսվիսբանկը»՝ 61-րդ (3,09 մլրդ դրամ), «ԱՄԻՕ բանկը»՝ 72-րդ (2,56 մլրդ դրամ), «Ֆաստ բանկը»՝ 82-րդ (2,29 մլրդ դրամ), «Մելլատ բանկը»՝ 111-րդ (1,65 մլրդ դրամ), «Յունիբանկը»՝ 117-րդ (1,56 մլրդ դրամ), «Արցախբանկը»՝ 139-րդ (1,32 մլրդ դրամ), իսկ «Բիբլոս բանկը»՝ 290-րդ տեղը (697,59 մլն դրամ):
Հայաստանի կենտրոնական բանկը նույնպես ընդգրկված է երկրի մեծագույն հարկատուների ցանկում, զբաղեցնելով 141-րդ տեղը՝ 1,28 մլրդ դրամի վճարներով:
Ընդհանուր առմամբ, ըստ ԿԳԴ տվյալների, 2026 թվականի առաջին կեսին Հայաստանի 1000 մեծագույն հարկատուները պետական բյուջե են փոխանցել ավելի քան 1,109 տրիլիոն դրամ:
Ցանկի առաջատարն է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը (41,61 մլրդ դրամ), երկրորդ տեղում՝ Mobile Center Art (38,16 մլրդ դրամ), իսկ երրորդ տեղում՝ «Արդշինբանկը» (33,60 մլրդ դրամ): ($1 — 365.87 դրամ)

ЕРЕВАН, 27 июля. /АРКА/. Все 17 действующих коммерческих банков Армении вошли в список 1000 крупнейших налогоплательщиков страны по итогам первого полугодия 2026 года, свидетельствуют данные Комитета по государственным доходам РА.
Общая сумма налоговых и таможенных платежей, перечисленных всеми 17 комбанками, составила 116,16 млрд драмов, из которых около 115 млрд драмов пришлось на налоговые платежи и 1,16 млрд драмов — на таможенные.
Самым крупным налогоплательщиком среди банков стал Ардшинбанк, занявший третье место в общем рейтинге с выплатами в государственный бюджет в размере 33,6 млрд драмов. В первую десятку также вошел Америабанк, расположившийся на шестой строчке с выплатами в 22,15 млрд драмов.
В число 20 крупнейших налогоплательщиков страны вошел также Акба банк, занявший 18-е место с выплатами в размере 10,62 млрд драмов.
Согласно данным КГД, Инекобанк занял 21-е место (8,03 млрд драмов), Конверс Банк — 30-е (5,55 млрд драмов), Эвокабанк — 31-е (5,49 млрд драмов), АйДи Банк — 34-е (4,96 млрд драмов), ВТБ (Армения) — 37-е (4,65 млрд драмов), Армэкономбанк — 43-е (4,20 млрд драмов), Араратбанк — 51-е (3,74 млрд драмов), Армсвисбанк — 61-е (3,09 млрд драмов), АМИО Банк — 72-е (2,56 млрд драмов), Фаст Банк — 82-е (2,29 млрд драмов), Меллат Банк — 111-е (1,65 млрд драмов), Юнибанк — 117-е (1,56 млрд драмов), Арцахбанк — 139-е (1,32 млрд драмов), а Библос Банк Армения — 290-е место (697,59 млн драмов).
Центральный банк Армении также указан в перечне крупнейших налогоплательщиков страны, заняв 141-е место с выплатами в размере 1,28 млрд драмов.
В общей сложности, согласно данным КГД, 1000 крупнейших налогоплательщиков Армении за первое полугодие 2026 года перечислили в госбюджет республики налогов и таможенных выплат на сумму более 1,109 трлн драмов. Лидирует в списке Зангезурский медно-молибденовый комбинат (объем выплат — 41,61 млрд драмов), на втором месте — Mobile Center Art (38,16 млрд драмов), замыкает тройку Ардшинбанк (33,60 млрд драмов). ($1 — 365.87 драма)