Հայաստանի կառավարությունը խոստացել է 15 օրվա ընթացքում քննարկել վարորդական իրավունքներից զրկվածների դիմումները
Վարորդները պահանջում են վերականգնել իրենց իրավունքները
Հայաստանի կառավարությունը համաձայնել է ընդունել վարորդների խմբի, ովքեր զրկված են վարորդական իրավունքներից: Վերջիններս հավաքվել են կառավարության շենքի մոտ՝ պահանջելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից կատարել իր նախընտրական խոստումը՝ վերականգնել իրենց վարորդական իրավունքները:
Հուլիսի սկզբին իշխանությունները որոշում ընդունեցին, ըստ որի, 2020 թվականի հունվարի 1-ից հետո վարորդական իրավունքներից զրկվածները կարող են մեկ անգամ վերականգնել դրանք առանց կրկնակի քննություն հանձնելու, վճարելով 50 հազար դրամ պետական տուրք և անցնելով փորձաշրջան:
Սակայն, այս վճարումը կատարելուց հետո, շատ վարորդների մերժվել է, մասնավորապես նրանց, ովքեր զրկվել են իրավունքներից Արցախում, Ռուսաստանում և 2018 թվականից առաջ: Միջոցները մեկ շաբաթ անց վերադարձվել են, սակայն վարորդական իրավունքների վերականգնման հարցը դեռ բաց է:
Վարորդների խմբին ընդունել է վարչապետի աշխատակազմի քաղաքացիական կապերի վարչության ղեկավար Գամլետ Նազարյանը: Նա խնդրել է ձևակերպել դիմումները, խոստանալով, որ դրանք կքննարկվեն 15 օրվա ընթացքում:
«Եթե Արցախից վարորդների մասով նրանք ընդունել են, որ, հնարավոր է, սխալ են թույլ տվել, և պատրաստ են վերանայել օրենքը, ապա 2018 թվականից առաջ իրավունքներից զրկված վարորդների մասով խորհուրդ են տվել լուծել այս հարցը իրավական դաշտում, օգտվելով իրավաբանների ծառայություններից»,- պատմել են բողոքի ակցիայի մասնակիցները:
Նրանք նաև դժգոհել են, որ Ռուսաստանում իրավունքներից զրկված վարորդները համարում են անընդունելի, որ ռուսական կողմը լիազորված է որոշել հայ քաղաքացու ճակատագիրը:
Վերջում վարորդները կրկին պահանջել են վարչապետից կատարել իր խոստումը և վերականգնել իրենց վարորդական իրավունքները, քանի որ այս աշխատանքը իրենց ընտանիքների եկամուտի աղբյուրն է:

The Armenian government has agreed to meet with a group of drivers who have lost their driving rights. The drivers gathered outside the government building demanding Prime Minister Nikol Pashinyan fulfill his electoral promise to restore their driving rights.
In early July, the authorities decided that those who lost their driving rights after January 1, 2020, could restore them once without retaking exams, by paying a state fee of 50,000 drams and undergoing a probation period.
However, after paying this fee, many drivers were denied, particularly those who lost their rights in Artsakh, Russia, and before 2018. The funds were returned to them a week later, but the issue of restoring driving licenses remained unresolved.
A group of drivers was received by Hamlet Nazaryan, head of the Department of Discussion, Monitoring, and Feedback Evaluation at the Prime Minister's Office. He asked them to submit applications, promising that they would be considered within 15 days, after which decisions would be presented.
"If regarding Artsakh drivers they acknowledged that they might have made a mistake and are ready to reconsider the law, then concerning drivers deprived of rights before 2018, they recommended solving this issue legally, using the services of lawyers," participants of the protest action reported.
Drivers who lost their rights in Russia also expressed their outrage. They find it unacceptable that the Russian side is authorized to decide the fate of Armenian citizens with Armenian licenses. They also request the Prime Minister to fulfill his promise and restore their driving rights, as this work is a source of income for their families.