Հայաստանի կառավարությունը խոստացել է 15 օրվա ընթացքում քննարկել վարորդական իրավունքներից զրկվածների դիմումները
Վարորդները պահանջում են վերականգնել իրենց իրավունքները
Հայաստանի կառավարությունը համաձայնել է ընդունել վարորդների խմբի, ովքեր զրկված են վարորդական իրավունքներից: Վերջիններս հավաքվել են կառավարության շենքի մոտ՝ պահանջելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից կատարել իր նախընտրական խոստումը՝ վերականգնել իրենց վարորդական իրավունքները:
Հուլիսի սկզբին իշխանությունները որոշում ընդունեցին, ըստ որի, 2020 թվականի հունվարի 1-ից հետո վարորդական իրավունքներից զրկվածները կարող են մեկ անգամ վերականգնել դրանք առանց կրկնակի քննություն հանձնելու, վճարելով 50 հազար դրամ պետական տուրք և անցնելով փորձաշրջան:
Սակայն, այս վճարումը կատարելուց հետո, շատ վարորդների մերժվել է, մասնավորապես նրանց, ովքեր զրկվել են իրավունքներից Արցախում, Ռուսաստանում և 2018 թվականից առաջ: Միջոցները մեկ շաբաթ անց վերադարձվել են, սակայն վարորդական իրավունքների վերականգնման հարցը դեռ բաց է:
Վարորդների խմբին ընդունել է վարչապետի աշխատակազմի քաղաքացիական կապերի վարչության ղեկավար Գամլետ Նազարյանը: Նա խնդրել է ձևակերպել դիմումները, խոստանալով, որ դրանք կքննարկվեն 15 օրվա ընթացքում:
«Եթե Արցախից վարորդների մասով նրանք ընդունել են, որ, հնարավոր է, սխալ են թույլ տվել, և պատրաստ են վերանայել օրենքը, ապա 2018 թվականից առաջ իրավունքներից զրկված վարորդների մասով խորհուրդ են տվել լուծել այս հարցը իրավական դաշտում, օգտվելով իրավաբանների ծառայություններից»,- պատմել են բողոքի ակցիայի մասնակիցները:
Նրանք նաև դժգոհել են, որ Ռուսաստանում իրավունքներից զրկված վարորդները համարում են անընդունելի, որ ռուսական կողմը լիազորված է որոշել հայ քաղաքացու ճակատագիրը:
Վերջում վարորդները կրկին պահանջել են վարչապետից կատարել իր խոստումը և վերականգնել իրենց վարորդական իրավունքները, քանի որ այս աշխատանքը իրենց ընտանիքների եկամուտի աղբյուրն է:

Правительство Армении пообещало в течение 15 дней рассмотреть заявки лишенных водительских прав
Правительство Армении согласилось принять группу водителей, лишенных водительских прав. Последние собрались у здания правительства с требованием к премьер­министру Николу Пашиняну выполнить свое предвыборное обещание - восстановить их водительские права.
После этого, в начале июля власти приняли решение, согласно которому те, кто был лишен водительских прав после 1 января 2020 года, могут один раз восстановить их без повторной сдачи экзаменов, уплатив госпошлину в размере 50 тыс. драмов и пройдя испытательный срок.
Однако после выплаты этой пошлины многим водителям отказали, в частности тем, кто был лишен прав в Арцахе, России и до 2018 года. Средства через неделю им вернули, однако вопрос восстановления водительских удостоверений так и остался открытым.
Группу водителей принял глава Департамента обсуждения, мониторинга и оценки обратной связи с гражданами Аппарата премьер-министра Армении Гамлет Назарян. Последний попросил оформить заявки, пообещав, что они будут рассмотрены в течение 15 дней, после чего будут представлены решения.
"Если в части арцахских водителей они признали, что, возможно, допустили ошибку, и готовы пересмотреть закон, то относительно водителей, лишенных прав до 2018 года, порекомендовали решить данный вопрос в правовой плоскости, воспользовавшись услугами юристов," - рассказали участники акции протеста.
Свое возмущение выразили и водители, лишившиеся прав в России. Они считают неприемлемым, что российская сторона уполномочена решать судьбу армянских граждан с армянскими удостоверениями. Последние также просят премьера выполнить обещание и восстановить водительские права, поскольку эта работа является источником дохода для их семей.