Հայաստանի կառավարությունը սահմանում է ավելի համեստ տնտեսական նպատակներ
Հայաստանի կառավարությունը, չկարողանալով իրականացնել 2021 թվականի խոստումները աղքատության և գործազրկության կրճատման վերաբերյալ, այժմ սահմանում է ավելի համեստ սոցիալ-տնտեսական նպատակներ հաջորդ հինգ տարիների համար:
Հինգ տարվա քաղաքական ծրագրով, որը հաստատվել է հինգշաբթի օրը, կառավարությունը կանխատեսում է Հայաստանի տնտեսական աճի դանդաղում: Այն նշում է, որ Հայաստանի տնտեսությունը կաճի միջինում 6 տոկոսով տարեկան մինչև 2031 թվականը:
Կառավարության նախորդ գործողությունների ծրագիրը, որը ընդունվել էր 2021 թվականին, նախատեսում էր տարեկան 7 տոկոս աճ: Այս նպատակին հիմնականում հասել են Ռուսաստանի նկատմամբ արևմտյան պատժամիջոցների դրական ազդեցության շնորհիվ: Հայաստանի ձեռնարկատերերը օգտվել են 2022 թվականի Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ներխուժումից հետո imposed պատժամիջոցներից՝ վերաարտահանելով բազմաթիվ արևմտյան արտադրանքներ Ռուսաստանում:
Ծառայությունների և շինարարության կողմից առաջացած ուժեղ աճը, սակայն, չի բերել այնպիսի կառուցվածքային փոփոխություններ, որոնք խոստացվել էին կառավարության կողմից: Մասնավորապես, այն խոստացել էր բարձրացնել արտադրության բաժինը երկրի ՀՆԱ-ում 11 տոկոսից 15 տոկոս՝ մինչև 2026 թվականը: Այս հարաբերակցությունը անցյալ տարի չի փոխվել:
2021 թվականի ծրագիրը նաև պարտավորվել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության կողմից կրճատել պաշտոնական աղքատության մակարդակը կեսով՝ մինչև 14 տոկոս: Այժմ Հայաստանի բնակչության մոտ 22 տոկոսը ապրում է պաշտոնական աղքատության շեմից ցածր: Նոր ծրագրով նշվում է, որ այս թիվը պետք է նվազի միայն 5 տոկոսային կետով հաջորդ հինգ տարիների ընթացքում:
Կառավարությունը նաև խոստացել էր կրճատել գործազրկության մակարդակը 15 տոկոսից մինչև 10 տոկոսից ցածր: Այժմ այն կազմում է 13.7 տոկոս, ըստ կառավարության տվյալների: Կառավարությունը այժմ խոստանում է օգնել ստեղծել 125,000 նոր աշխատանք մինչև 2031 թվականը:
ՀՆԱ-ի աճը, որը 2025 թվականին արագացել էր մինչև 7.2 տոկոս, շարունակվել է հիմնականում անխափան առաջին կեսում: Մնում է տեսնել, թե ինչպես կազդի այն Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի գյուղատնտեսական արտադրանքի, ծաղիկների և հանքային ջրի ներմուծման արգելքների վրա, որոնք imposed են մայիսի վերջին և հունիսի սկզբին:
Մոսկվան սպառնում է այլ պատժամիջոցներով, ինչպիսիք են Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի բնական գազի մատակարարման գնի կտրուկ բարձրացումը և ռուս զբոսաշրջիկների այցելությունների սահմանափակումները: Այն ճնշում է Փաշինյանի վարչակազմին արագ որոշում կայացնել Եվրոպական միություն միանալու կամ Ռուսաստանի ղեկավարած առևտրային բլոկի մաս մնալու միջև, որը կարևոր է Հայաստանի տնտեսության համար:
Փաշինյանն ու այլ հայկական պաշտոնյաներ նվազեցրել են ռուսական պատժամիջոցների ազդեցությունը տնտեսության վրա: Ընդհակառակը, Համաշխարհային բանկը նախորդ ամսվա ընթացքում զգուշացրել էր, որ արգելափակման հնարավոր հետևանքները «կարող են դուրս գալ առևտրից և ազդել աճի, գների և սոցիալական պայմանների վրա»:

Having failed to fulfill its 2021 pledges to significantly reduce poverty and unemployment, the Armenian government is now setting more modest socioeconomic targets for the next five years.
In a five-year policy program approved by it on Thursday, the government forecasts slower economic growth in Armenia. It says the Armenian economy will grow by an average of 6 percent annually between now and 2031.
The government’s previous action plan adopted in 2021 called for an annual growth rate of 7 percent. This target has been essentially met thanks to positive knock-on effects of Western sanctions against Russia. Armenian entrepreneurs have taken advantage of the sanctions imposed after the 2022 Russian invasion of Ukraine by re-exporting many Western-manufactured goods to Russia.
The robust growth driven by services and construction has clearly not led to the kind of structural changes in the domestic economy that were promised by the government. In particular, it pledged to increase the share of manufacturing in the country’s GDP from 11 percent to 15 percent by 2026. The ratio has remained unchanged as of last year.
The 2021 program also committed Prime Minister Nikol Pashinian’s government to reducing the official poverty rate by half, to 14 percent. Around 22 percent of Armenians currently live below the official poverty line. The new program says that the figure should fall by only 5 percentage points over the next five years.
The government had also pledged to cut the unemployment rate from 15 percent to below 10 percent. It now stands at 13.7 percent, according to government data. The government now promises to help create 125,000 new jobs by 2031.
GDP growth, which accelerated to 7.2 percent in 2025, continued largely unabated into the first half of this year. It remains to be seen how it will be affected by Russian bans on imports of Armenian agricultural production, flowers and mineral water imposed in late May and early June.
Moscow has threatened to take other punitive measures such as a sharp rise in the price of Russian natural gas supplied to Armenia and curbs on Russian tourists visiting the country. It is pressuring Pashinian’s administration to quickly decide between seeking to join the European Union and remaining part of a Russian-led trade bloc essential for the Armenian economy.
Pashinian and other Armenian officials have downplayed the Russian sanctions’ impact on the economy. By contrast, the World Bank cautioned last month that possible consequences of the embargo “could spill beyond trade and affect growth, prices and social conditions.”