Հայաստանի կառավարությունը պահանջներ է ստանում Tsarukian-ի ընկերությունները վերաբացել
Հուլիսի 14-ին, 2026 թվականին, Երևանի փողոցներում հարյուրավոր աշխատակիցներ, որոնք աշխատում են բանտում գտնվող գործարար և ընդդիմադիր առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի ընկերություններում, բողոքում էին Հայաստանի իշխանությունների կողմից նրանց ընկերությունների փակման դեմ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոստացած ընտրություններից հետո իրականացված ճնշումների շրջանակներում, Ծառուկյանը ձերբակալվել է հուլիսի 6-ին, երբ իրավապահ մարմինները փնտրում էին նրա առանձնատունը և նրա «Մուլտի Գրուպ» կոնգլոմերատի բազմաթիվ ընկերությունների գրասենյակները:
Իշխանությունները թույլ տվեցին, որ այդ ընկերություններից մեկը՝ Հայաստանի գլխավոր ցեմենտի գործարանը, վերսկսի աշխատանքը հուլիսի 9-ին, սակայն մյուս «Մուլտի Գրուպ» ընկերությունները դեռևս փակ են:
Աշխատակիցները, այդ թվում՝ երկրի երկրորդ ամենամեծ կոնյակի գործարանի աշխատակիցները, բողոքում էին, որ մնացել են առանց եկամուտի:
«Մենք համբերատար սպասել ենք մեկ շաբաթ առանց որևէ գործողություն կատարելու», - ասաց աշխատակիցներից մեկը՝ Մարիամ Մկրտչյանը:
«Ովքե՞ր պետք է պատասխան տան այս ամենի համար», - հարցնում էին նրանք:
Հայաստանի Քննչական կոմիտեն, որը պատասխանատու է քրեական գործերի համար, հրաժարվել է պատասխանել բողոքողների հարցերին:

On July 14, 2026, hundreds of workers from companies owned by jailed businessman and opposition leader Gagik Tsarukian protested against their effective closure by the Armenian authorities.
In a post-election crackdown promised by Prime Minister Nikol Pashinian, Tsarukian was arrested on July 6 as law enforcement searched his villa and the offices of dozens of companies making up his Multi Group conglomerate.
The authorities allowed one of those companies, Armenia’s main cement plant, to resume operations on July 9 after an angry protest by its workers. The other Multi Group firms remain idle, with no explanations from the Armenian government or law enforcement.
Workers from several of those firms, including the country’s second-largest brandy distillery, protested in the following days, saying they have been left without their sole source of income.
“We patiently waited for a week without taking any action,” one of them, Mariam Mkrtchyan, told RFE/RL’s Armenian Service.