Հայաստանի կառավարությունը պահանջներ է ստանում Tsarukian-ի ընկերությունները վերաբացել
Հուլիսի 14-ին, 2026 թվականին, Երևանի փողոցներում հարյուրավոր աշխատակիցներ, որոնք աշխատում են բանտում գտնվող գործարար և ընդդիմադիր առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի ընկերություններում, բողոքում էին Հայաստանի իշխանությունների կողմից նրանց ընկերությունների փակման դեմ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոստացած ընտրություններից հետո իրականացված ճնշումների շրջանակներում, Ծառուկյանը ձերբակալվել է հուլիսի 6-ին, երբ իրավապահ մարմինները փնտրում էին նրա առանձնատունը և նրա «Մուլտի Գրուպ» կոնգլոմերատի բազմաթիվ ընկերությունների գրասենյակները:
Իշխանությունները թույլ տվեցին, որ այդ ընկերություններից մեկը՝ Հայաստանի գլխավոր ցեմենտի գործարանը, վերսկսի աշխատանքը հուլիսի 9-ին, սակայն մյուս «Մուլտի Գրուպ» ընկերությունները դեռևս փակ են:
Աշխատակիցները, այդ թվում՝ երկրի երկրորդ ամենամեծ կոնյակի գործարանի աշխատակիցները, բողոքում էին, որ մնացել են առանց եկամուտի:
«Մենք համբերատար սպասել ենք մեկ շաբաթ առանց որևէ գործողություն կատարելու», - ասաց աշխատակիցներից մեկը՝ Մարիամ Մկրտչյանը:
«Ովքե՞ր պետք է պատասխան տան այս ամենի համար», - հարցնում էին նրանք:
Հայաստանի Քննչական կոմիտեն, որը պատասխանատու է քրեական գործերի համար, հրաժարվել է պատասխանել բողոքողների հարցերին:

Армянское правительство сталкивается с новыми требованиями открыть фирмы Царукяна
14 июля 2026 года сотни работников компаний, принадлежащих заключенному бизнесмену и оппозиционному лидеру Гагику Царукяну, протестовали против их фактического закрытия армянскими властями.
В рамках обещанного премьер-министром Николом Пашиняном поствыборного подавления Царукян был арестован 6 июля, когда правоохранительные органы обыскивали его виллу и офисы десятков компаний, входящих в его конгломерат Multi Group.
Власти разрешили одной из этих компаний, главному цементному заводу Армении, возобновить работу 9 июля после того, как работники завода провели яростный протест. Остальные компании Multi Group по-прежнему остаются закрытыми без объяснений со стороны армянского правительства или правоохранительных органов.
Работники нескольких из этих компаний, включая второй по величине коньячный завод страны, протестовали в последующие дни, заявляя, что остались без единственного источника дохода.
«Мы терпеливо ждали неделю, не предпринимая никаких действий», - сказала одна из них, Мариам Mkrtchyan.