Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտնել է, որ կառավարությունը լուծել է բերքի реализацияի խնդիրը։ Նա նշել է, որ այս տարի apricot-ների բերքը վնասվել է բնական պայմանների պատճառով, սակայն դրանք չեն կորել։
Պապոյանը նաև անդրադարձել է помидоры-ների իրավիճակին, նշելով, որ դրանք գնում են վերամշակող ձեռնարկությունների կողմից, վաճառվում են ներքին շուկայում և արտահանվում։ Նա վստահեցրել է, որ չորս հայկական գործարաններ պատրաստ են գնել բոլոր помидоры-ները, որոնք նախատեսված են վերամշակման համար։
«Այս տարի ոչ մի կիլոգրամ помидоры-ներ դաշտերում չեն մնա»,- ասել է նա։ Կառավարությունը մտադիր է աջակցել сок-երի արտահանմանը, ինչպես նաև սահմանել помидоры-ների ներմուծման սահմանափակումներ։
Հայկական ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան
Մայիսի վերջից Ռուսաստանը աստիճանաբար սահմանափակումներ է մտցնում Հայաստանի որոշ ապրանքների մատակարարումների վրա, պատճառաբանելով фитոսանիտարային պահանջների խախտումները։

Министр экономики Армении Геворг Папоян сообщил, что правительство решило проблему сбыта урожая. Он отметил, что в этом году сложности с урожаем абрикосов были связаны с природными условиями, однако они не пропали.
Папоян также прокомментировал ситуацию с помидорами, отметив, что продукция закупается перерабатывающими предприятиями, продается на внутреннем рынке и экспортируется. Он заверил, что четыре армянских завода готовы закупить весь объем помидоров, предназначенный для переработки.
«В этом году ни одного килограмма помидоров на полях не останется», — заявил он. Правительство намерено поддерживать экспорт соков и ввести ограничения на импорт томатной пасты.
Ограничения на поставки армянских товаров в Россию
С конца мая Россия поэтапно вводит ограничения на поставки ряда видов продукции из Армении, объясняя это нарушениями фитосанитарных требований.