Հայաստանի կառավարությունը որոշել է 2025 թվականին ՅԿԺԴ-ի (Յուրաքանչյուր Կովկասյան երկաթուղի) համար սուբսիդիաները ավելացնել 65.2 միլիոն դրամով: Սա նախատեսված է կառավարության որոշման հիմնավորման մեջ:
Սուբսիդիաների տրամադրման հիմքը 2008 թվականի փետրվարի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության, ՅԿԺԴ-ի և Ռուսաստանի երկաթուղիների միջև կնքված կոնցեսիոն պայմանագիրն է: Պայմանագրի համաձայն, պետությունը մասամբ փոխհատուցում է կոնցեսիոների տարեկան վնասները համաձայն հաստատված երթուղիների և ծավալների:
2025 թվականի վերջում նախատեսվող սուբսիդիայի չափը 312.2 միլիոն դրամ է, մինչդեռ պետական բյուջեում այս նպատակով նախատեսված էր 246.9 միլիոն դրամ: Այսպիսով, առաջացել է 65.22 միլիոն դրամի պարտք:
Սուբսիդիայի ավելացումը չի պահանջի լրացուցիչ ծախսեր պետական բյուջեից, քանի որ այն վճարվում է կոնցեսիոն վճարի չափով, որը ընկերությունը փոխանցում է Հայաստանի բյուջե:

Правительство Армении решило увеличить сумму субсидий для ЮКЖД (Южно-Кавказская железная дорога) на 65.2 миллиона драмов в 2025 году. Это указано в обосновании проекта решения правительства.
Основанием для выплаты субсидии является концессионный договор, заключенный 13 февраля 2008 года между Республикой Армения, ЗАО "Южно-Кавказская железная дорога" и ОАО "Российские железные дороги". Согласно договору, государство частично компенсирует ежегодные убытки от пассажирских перевозок по согласованным маршрутам и объемам.
По итогам 2025 года размер подлежащей выплате в 2026 году субсидии составит 312.2 миллиона драмов, тогда как в государственном бюджете на эти цели было предусмотрено 246.9 миллиона драмов. В результате образовалась задолженность в размере 65.22 миллиона драмов.
При этом увеличение объема субсидии не потребует дополнительных расходов государственного бюджета, так как субсидия выплачивается в размере, эквивалентном концессионному платежу, перечисляемому компанией в бюджет Армении.