Հայաստանի կառավարությունը որոշել է 2025 թվականին ՅԿԺԴ-ի (Յուրաքանչյուր Կովկասյան երկաթուղի) համար սուբսիդիաները ավելացնել 65.2 միլիոն դրամով: Սա նախատեսված է կառավարության որոշման հիմնավորման մեջ:
Սուբսիդիաների տրամադրման հիմքը 2008 թվականի փետրվարի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության, ՅԿԺԴ-ի և Ռուսաստանի երկաթուղիների միջև կնքված կոնցեսիոն պայմանագիրն է: Պայմանագրի համաձայն, պետությունը մասամբ փոխհատուցում է կոնցեսիոների տարեկան վնասները համաձայն հաստատված երթուղիների և ծավալների:
2025 թվականի վերջում նախատեսվող սուբսիդիայի չափը 312.2 միլիոն դրամ է, մինչդեռ պետական բյուջեում այս նպատակով նախատեսված էր 246.9 միլիոն դրամ: Այսպիսով, առաջացել է 65.22 միլիոն դրամի պարտք:
Սուբսիդիայի ավելացումը չի պահանջի լրացուցիչ ծախսեր պետական բյուջեից, քանի որ այն վճարվում է կոնցեսիոն վճարի չափով, որը ընկերությունը փոխանցում է Հայաստանի բյուջե:

The Armenian government has decided to increase the subsidies for the South Caucasus Railways (Yukzhd) by 65.2 million drams for the year 2025. This is stated in the justification for the government decision.
The basis for the subsidy payment is the concession agreement signed on February 13, 2008, between the Republic of Armenia, Yukzhd, and Russian Railways. According to the agreement, the state partially compensates the annual losses from passenger transportation along agreed routes and volumes.
By the end of 2025, the amount of subsidy to be paid in 2026 is expected to be 312.2 million drams, while the state budget allocated 246.9 million drams for this purpose. As a result, a debt of 65.22 million drams has arisen.
Moreover, the increase in the subsidy amount will not require additional expenditures from the state budget, as the subsidy is paid in an amount equivalent to the concession fee paid by the company to the Armenian budget.