ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայաստանի ինքնիշխանությունից գրեթե բան չի մնացել։ Երկրիս կառավարիչներն առավոտից երեկո խոսում են ինքնիշխանության ամրապնդումից, բայց իրականում պետությունը դարձնում են արտաքին ուժերի համար մարտադաշտ՝ թուլացնելով պետության ինքնիշխանությունը։
Շարմազանովը նշել է, որ Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդը պահանջում է պայքարել Հայ Եկեղեցու դեմ, իսկ ՀՀ կառավարիչները չեն կարողանում պաշտպանել երկրի ինքնիշխանությունը:
«Ու այսքանից հետո էս մարդիկ դեռ համարձակվում են խոսել ՀՀ անկախությունից և ինքնիշխանությունից։ ՀՀ-ն դարձնում են արտաքին կենտրոնների ամբիցիաների բավարարման ու հնարավոր բախման վայր»,- գրել է նա:

A member of the RPA executive body, Eduard Sharmazanov, wrote on his Facebook page: "Almost nothing remains of Armenia's sovereignty. The rulers of our country talk all day about strengthening sovereignty, but in reality, they are turning the state into a battlefield for external forces, weakening the sovereignty of the state.
Sharmazanov noted that the spiritual leader of Azerbaijan demands a fight against the Armenian Church, while the rulers of Armenia are unable to defend the sovereignty of the country:
"And after all this, these people still dare to talk about the independence and sovereignty of Armenia. Armenia is becoming a place for the satisfaction of the ambitions of external centers and possible clashes," he wrote: