ՀՀԿ գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հայաստանի ինքնիշխանությունից գրեթե բան չի մնացել։ Երկրիս կառավարիչներն առավոտից երեկո խոսում են ինքնիշխանության ամրապնդումից, բայց իրականում պետությունը դարձնում են արտաքին ուժերի համար մարտադաշտ՝ թուլացնելով պետության ինքնիշխանությունը։
Շարմազանովը նշել է, որ Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդը պահանջում է պայքարել Հայ Եկեղեցու դեմ, իսկ ՀՀ կառավարիչները չեն կարողանում պաշտպանել երկրի ինքնիշխանությունը:
«Ու այսքանից հետո էս մարդիկ դեռ համարձակվում են խոսել ՀՀ անկախությունից և ինքնիշխանությունից։ ՀՀ-ն դարձնում են արտաքին կենտրոնների ամբիցիաների բավարարման ու հնարավոր բախման վայր»,- գրել է նա:

Член исполкома РПА Эдуард Шармазанян написал на своей странице в Facebook: «Почти ничего не осталось от суверенитета Армении. Управляющие нашей страной с утра до вечера говорят о укреплении суверенитета, но на самом деле превращают государство в поле боя для внешних сил, ослабляя суверенитет страны.
Шармазанян отметил, что духовный лидер Азербайджана требует борьбы с Армянской Церковью, а управляющие Арменией не могут защитить суверенитет страны:
«И после всего этого эти люди все еще смеют говорить о независимости и суверенитете Армении. Армения превращается в место удовлетворения амбиций внешних центров и возможного столкновения», - написал он: