Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ թոշակի անցած դեսպան, Թուրքիայի Տնտեսական քաղաքականության հետազոտությունների հիմնադրամի (TEPAV) Միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Նազիֆ Մուրաթ Էրզավչիի Normalization is the new threshold in South Caucasus հոդվածից ։
Հանգամանքները փոխվել են
Թուրքիան եւ Հայաստանը մնում են հարեւան պետություններ՝ առանց պաշտոնական դիվանագիտական հարաբերությունների։ Անկախ նրանից, թե որոնք էին այս բացառիկ իրավիճակի պատմական պատճառները, դրան նպաստող տարածաշրջանային հանգամանքները հիմնովին փոխվել են։ Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը կնշանակեր այս իրողության ընդունում եւ կստեղծեր ինստիտուցիոնալ շրջանակ՝ ինչպես համագործակցությունը, այնպես էլ տարաձայնությունները կառավարելու համար։
Դիվանագիտական հարաբերությունները պատմական կամ քաղաքական բոլոր վեճերի կարգավորում չեն պահանջում։ Ընդհակառակը, դիվանագիտությունը գոյություն ունի հենց այն պատճառով, որ պետություններին անհրաժեշտ են մշտական մեխանիզմներ՝ տարաձայնությունները լուծելու համար։ Անկարայում եւ Երեւանում դեսպանությունները կապահովեն կայուն քաղաքական հաղորդակցության, ճգնաժամերի կառավարման, տնտեսական համագործակցության եւ մշակութային փոխանակման ուղիներ։ Նրանք նաեւ կարգավորման գործընթացը ավելի քիչ կախյալ կդարձնեն տարածաշրջանային ժամանակավոր հանգամանքներից։
Ուղղակի առեւտուրն ավելին է, քան պարզապես կոմերցիան
Տնտեսական հարաբերությունները կարող են ամրապնդել այս գործընթացը։ Այն երկրները, որոնք առեւտուր են անում, ներդրումներ են կատարում եւ ընդհանուր շահեր են զարգացնում, ավելի շատ բան են կորցնում առճակատման վերսկսումից։ Ուստի Հայաստանի հետ ուղղակի առեւտրի դյուրացմանն ուղղված Թուրքիայի քայլը ավելին է, քան պարզապես կոմերցիոն միջոցառում։ Այն կարող է ավելի ամուր հիմքեր ապահովել քաղաքական կարգավորման համար։
Նույնը վերաբերում է նաեւ երկաթուղային հաղորդակցությանը։ Ապրիլի 28-ին Կարսում տեղի ունեցավ թուրք-հայկական համատեղ աշխատանքային խմբի հանդիպումը՝ Կարս-Գյումրի երկաթգծի վերականգնումն ու բացումը քննարկելու նպատակով։ Այս երթուղով հաղորդակցությունը ժամանակի ընթացքում կարող է դառնալ ավելի լայն տրանսպորտային ցանցի մաս, որը կապում է Անատոլիան Հարավային Կովկասի եւ այնուհետեւ՝ Կենտրոնական Ասիայի հետ։ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի՝ տարածաշրջանային տրանսպորտային երթուղիների բացմանն ուղղված ջանքերի հետ համատեղ, դա կարող էր օգնել Հարավային Կովկասը վերածել մի տարածաշրջանի, որն առավելապես ձեւավորվում է տարանցիկ փոխադրումներով, առեւտրով եւ փոխկապակցվածությամբ։
Սակայն ենթակառուցվածքները լավագույնս գործում են կանխատեսելի քաղաքական հարաբերությունների պայմաններում։ Ուստի երկաթուղիները, առեւտրային երթուղիները եւ սահմանային անցակետերը պետք է դիտարկել ոչ թե որպես դիվանագիտական կարգավորման փոխարինիչներ, այլ որպես դրա բաղկացուցիչ մասեր։
Ալիջան-Մարգարա անցակետը սկզբնական շրջանում կարող է գործել երկու կողմերի միջեւ արդեն քննարկված համաձայնությունների շրջանակում՝ հետագայում Թուրքիայի եւ Հայաստանի քաղաքացիների, ինչպես նաեւ առեւտրային բեռների փոխադարձ հատումների ներդրմամբ։
Սահմանի բացումը չպետք է առաջընթացի միակ չափանիշը լինի
Սակայն սահմանը չպետք է առաջընթացի միակ չափանիշը դառնա։
Ավելի լայն նպատակը նորմալ հարաբերություններն են երկու հարեւան պետությունների միջեւ։ Տնտեսական օգուտները կարող են զգալի լինել։ Կարսը, Իգդիրը եւ հարակից նահանգները կարող են շահել առեւտրի, լոգիստիկայի, զբոսաշրջության եւ ծառայությունների աճից։ Հայաստանը Թուրքիայի տարածքով կարող է ավելի դյուրին հասանելիություն ստանալ դեպի միջերկրածովյան եւ եվրոպական շուկաներ։ Կարսի եւ Գյումրիի միջեւ փոխգործակցության վերսկսումը կարող է ծայրամասային սահմանամերձ շրջանները աստիճանաբար վերածել ավելի լայն տարածաշրջանային առեւտրի դարպասների։
Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ առաջընթացը տարածություն է ապահովում
Թուրքիայի մոտեցումը մինչ այժմ ապահովել է Հայաստանի հետ կարգավորման զարգացումը ադրբեջանա-հայկական խաղաղության գործընթացին զուգահեռ, այլ ոչ թե ի վնաս Ադրբեջանի անվտանգության շահերի։ Թեեւ թվում էր, որ այս համակարգումը դանդաղեցնում է առաջընթացը, այն թույլ չտվեց, որպեսզի թուրք-հայկական մերձեցումը լարվածության աղբյուր դառնա։
Այսօր Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ առաջընթացը տարածություն է ապահովում, որպեսզի թուրք-հայկական կարգավորումը խաղաղության ավելի լայն տարածաշրջանային ճարտարապետության լրացուցիչ հենասյուն դառնա։ Երեւանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը պարտադիր չէ, որ թուլացնի Թուրքիայի ռազմավարական գործընկերությունն Ադրբեջանի հետ։ Բաքվի հետ մանրակրկիտ համակարգման դեպքում այն, ընդհակառակը, կարող է ամրապնդել ձեւավորվող տարածաշրջանային կարգը եւ ընդլայնել Անկարայի հնարավորությունները՝ իր նպաստը բերելու դրա զարգացմանը։

«Открытие границы с Арменией не должно быть единственным критерием прогресса»
Мы представляем вашему вниманию отрывки из статьи Назирфа Мурат Эрзавчи, бывшего посла и директора Центра международных исследований Фонда исследований экономической политики Турции (TEPAV) «Нормализация — новый порог для Южного Кавказа».
Обстоятельства изменились
Турция и Армения остаются соседними государствами без официальных дипломатических отношений. Независимо от исторических причин этой исключительной ситуации, региональные обстоятельства, способствующие ей, кардинально изменились. Установление дипломатических отношений означало бы признание этой реальности и создало бы институциональную основу для управления как сотрудничеством, так и разногласиями.
Дипломатические отношения не требуют разрешения всех исторических или политических споров. Напротив, дипломатия существует именно потому, что государствам необходимы постоянные механизмы для разрешения разногласий. Посольства в Анкаре и Ереване обеспечат стабильные каналы политической коммуникации, управления кризисами, экономического сотрудничества и культурного обмена. Они также сделают процесс урегулирования менее зависимым от временных региональных обстоятельств.
Прямой торговле больше, чем просто коммерция
Экономические отношения могут укрепить этот процесс. Страны, которые ведут торговлю, инвестируют и развивают общие интересы, теряют больше от возобновления конфликта. Поэтому шаги Турции по упрощению прямой торговли с Арменией — это больше, чем просто коммерческая инициатива. Это может создать более прочную основу для политического урегулирования.
То же самое касается и железнодорожного сообщения. 28 апреля в Карсе состоялась встреча совместной рабочей группы Турции и Армении для обсуждения восстановления и открытия железной дороги Карс-Гюмри. Со временем это сообщение может стать частью более широкой транспортной сети, соединяющей Анатолию с Южным Кавказом и затем с Центральной Азией. В сочетании с усилиями по открытию региональных транспортных маршрутов между Азербайджаном и Арменией это может помочь превратить Южный Кавказ в регион, который в основном формируется транзитными перевозками, торговлей и взаимосвязанностью.
Однако инфраструктура лучше всего работает в условиях предсказуемых политических отношений. Поэтому железные дороги, торговые маршруты и пограничные переходы следует рассматривать не как замену дипломатическому урегулированию, а как его составные части.
Пограничный переход Аличан-Маргара может вначале функционировать в рамках уже обсужденных соглашений между двумя сторонами, с последующим внедрением взаимных пересечений граждан Турции и Армении, а также коммерческих грузов.
Открытие границы не должно быть единственным критерием прогресса
Однако граница не должна становиться единственным критерием прогресса.
Более широкая цель — нормальные отношения между двумя соседними государствами. Экономические выгоды могут быть значительными. Карс, Игдыр и соседние провинции могут извлечь выгоду из роста торговли, логистики, туризма и услуг. Армения может получить более легкий доступ к средиземноморским и европейским рынкам через территорию Турции. Восстановление взаимодействия между Карсом и Гюмри может постепенно превратить пограничные районы в более широкие ворота региональной торговли.
Прогресс между Азербайджаном и Арменией создает пространство
Подход Турции до сих пор обеспечивал развитие урегулирования с Арменией параллельно с процессом мирного разрешения армяно-азербайджанского конфликта, а не в ущерб интересам безопасности Азербайджана. Хотя казалось, что эта координация замедляет прогресс, она не позволила армяно-турецкому сближению стать источником напряженности. Сегодня прогресс между Азербайджаном и Арменией создает пространство, чтобы армяно-турецкое урегулирование стало дополнительной опорой для более широкой региональной архитектуры мира. Установление дипломатических отношений с Ереваном не обязательно ослабит стратегическое партнерство Турции с Азербайджаном. При тщательной координации с Баку это, наоборот, может укрепить формирующийся региональный порядок и расширить возможности Анкары внести свой вклад в его развитие.
Перевод: Марта Семёнова
Эта статья была переведена и опубликована при поддержке Фонда Гулбенкяна: Мнения, выраженные в статье, не обязательно отражают взгляды Фонда Гулбенкяна или Медиамакс.