Հայաստանի հետ ՀԱՊԿ կոնֆլիկտ գոյություն չունի
Հայաստանի հետ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) կոնֆլիկտ գոյություն չունի։ Այս մասին ռուսական РИА Новости-ին հայտարարել է կազմակերպությունում ՌԴ մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը։ Նրա խոսքով՝ կոռեկտ չէ ասել, թե այդ կոնֆլիկտը «իբր ձգվում է Երևանի և Բաքվի միջև սրացումից ի վեր»։
«Հայաստանի հետ ՀԱՊԿ որևէ կոնֆլիկտ գոյություն չունի։ Խոսել այն մասին, որ դա ձգվում է 2021 թվականից, ևս ապրիորի կոռեկտ չէ»,- նշել է Վասիլևը՝ պատասխանելով ռուսական գործակալության համապատասխան հարցին։
Ռուսաստանցի պաշտոնյան ընդգծել է, որ տարիներ շարունակ, այդ թվում՝ տարբեր միջազգային ձևաչափերում, փորձեր են արվել գտնել փոխզիջումային լուծումներ ղարաբաղյան կարգավորման համար։ Նրա խոսքով՝ ՌԴ-ն առաջարկել է «համապատասխան հանգուցալուծումներ, որոնք քաջ հայտնի են և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի ղեկավարությանը»։ Նա նշել է, որ «հակամարտությունը ՀԱՊԿ մանդատի հետ կապ չի ունեցել, և Երևանում դա գիտեն»։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը սառեցրել է ՀԱՊԿ-ին իր մասնակցությունը 2023 թվականի սեպտեմբերից։ Վիկտոր Բիյագովի հետկանչից հետո Հայաստանը մշտական ներկայացուցիչ չի նշանակել այդ կազմակերպությունում։ Դեռ 2024 թվականին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հստակեցրել էր, որ Երևանը վետո չի դնում ՀԱՊԿ որոշումների վրա, բայց պատրաստ է ամրապնդել հարաբերությունները գործընկերների հետ:
Երևանի կարծիքով՝ կազմակերպությանը Հայաստանի մասնակցության սառեցումը պայմանավորված է նրանով, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը 2021-2022 թվականների ընթացքում չի կատարել իր պարտավորությունները։ Խոսքն այդ ժամանակահատվածում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի վրա ադրբեջանական կողմի հարձակումների մասին էին։

Конфликта с Организацией Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) с Арменией не существует. Об этом заявил постоянный представитель России в организации Виктор Васильев в интервью РИА Новости. Он отметил, что неправильно говорить, что конфликт «якобы тянется с обострения между Ереваном и Баку».
«Конфликта с Арменией в ОДКБ не существует. Говорить о том, что он тянется с 2021 года, также неправильно», - отметил Васильев, отвечая на соответствующий вопрос агентства.
Российский чиновник подчеркнул, что на протяжении многих лет, в том числе в различных международных форматах, предпринимались попытки найти компромиссные решения по урегулированию карабахского конфликта. По его словам, Россия предложила «соответствующие решения, которые хорошо известны как армянскому, так и азербайджанскому руководству». Он добавил, что «конфликт не имел отношения к мандату ОДКБ, и в Ереване это знают».
Напомним, что Армения приостановила свое участие в ОДКБ с сентября 2023 года. После отзыва Виктора Биягова Армения не назначила постоянного представителя в этой организации. Еще в 2024 году премьер-министр РА Никол Пашинян уточнил, что Ереван не накладывает вето на решения ОДКБ, но готов укреплять отношения с партнерами.
По мнению Еревана, приостановка участия Армении в организации связана с тем, что ОДКБ не выполнила свои обязательства в период 2021-2022 годов. Речь шла о нападениях азербайджанской стороны на суверенную территорию Республики Армения в этот период.