Հայաստանի Հանրապետությունից բռնագանձվել է 1 միլիարդ 150 միլիոն դրամ
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հուլիսի 23-ի վճռով բավարարել է Դատախազության հայցապահանջը՝ վճռելով 2 ՍՊ ընկերությունների տնօրեն Վ.Ա.-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 1 միլիարդ 150 միլիոն 584 հազար դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնասի գումար:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան ընդդեմ Վ.Ա.-ի՝ պետությանը պատճառված 1 միլիարդ 150 միլիոն 584 հազար դրամ վնասի բռնագանձման պահանջով:
Հայցապահաջի հիմքում դրվել էր այն հանգամանքը, որ 2026 թվականի մարտի 17-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քրեական դատարանի դատավճռով՝ Վ.Ա.-ն մեղավոր էր ճանաչվել Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախատեսված արարքի կատարման մեջ:
Մասնավորապես՝ Վ.Ա.-ն, հանդիսանալով 2 ՍՊ ընկերությունների մասնակից և գործադիր մարմնի ղեկավար՝ տնօրեն, նախնական համաձայնության գալով նշված ընկերությունների փաստացի ղեկավարումը ստանձնած անձի հետ, ունենալով Հարկային օրենսգրքով սահմանված կարգով և ժամկետներում հարկային պարտավորությունները հաշվարկելու և կատարելու պարտավորություն, առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1 միլիարդ 150 միլիոն 584 հազար դրամ հարկեր վճարելուց խուսափելու նպատակով, կեղծ տվյալներ է ներառել ՍՊ ընկերությունների ամսական եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի, ավելացված արժեքի հարկի և ակցիզային հարկի միասնական, տարեկան շահութահարկի հաշվարկներում:

С Республики Армения будет взыскано 1 миллиард 150 миллионов драмов
Антикоррупционный суд удовлетворил иск прокуратуры, решив взыскать 1 миллиард 150 миллионов 584 тысячи драмов с директора двух компаний В.А. в пользу Республики Армения как компенсацию за причиненный государству ущерб.
Управление защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры подало иск в Антикоррупционный суд против В.А. с требованием о взыскании ущерба в размере 1 миллиард 150 миллионов 584 тысячи драмов.
Основой иска стало то, что 17 марта 2026 года суд первой инстанции общей юрисдикции города Ереван признал В.А. виновным в совершении преступления, предусмотренного частью 3 статьи 290 Уголовного кодекса.
В частности, В.А., будучи участником и исполнительным директором двух компаний, предварительно договорившись с лицом, фактически возглавлявшим указанные компании, уклонился от уплаты налогов в размере 1 миллиард 150 миллионов 584 тысячи драмов, включив ложные данные в расчеты по налогу на прибыль и социальным взносам.