Հայաստանի Հանրապետությունից բռնագանձվել է 1 միլիարդ 150 միլիոն դրամ
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2026 թվականի հուլիսի 23-ի վճռով բավարարել է Դատախազության հայցապահանջը՝ վճռելով 2 ՍՊ ընկերությունների տնօրեն Վ.Ա.-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել 1 միլիարդ 150 միլիոն 584 հազար դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնասի գումար:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը հայցադիմում էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան ընդդեմ Վ.Ա.-ի՝ պետությանը պատճառված 1 միլիարդ 150 միլիոն 584 հազար դրամ վնասի բռնագանձման պահանջով:
Հայցապահաջի հիմքում դրվել էր այն հանգամանքը, որ 2026 թվականի մարտի 17-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քրեական դատարանի դատավճռով՝ Վ.Ա.-ն մեղավոր էր ճանաչվել Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով նախատեսված արարքի կատարման մեջ:
Մասնավորապես՝ Վ.Ա.-ն, հանդիսանալով 2 ՍՊ ընկերությունների մասնակից և գործադիր մարմնի ղեկավար՝ տնօրեն, նախնական համաձայնության գալով նշված ընկերությունների փաստացի ղեկավարումը ստանձնած անձի հետ, ունենալով Հարկային օրենսգրքով սահմանված կարգով և ժամկետներում հարկային պարտավորությունները հաշվարկելու և կատարելու պարտավորություն, առանձնապես խոշոր չափերով՝ 1 միլիարդ 150 միլիոն 584 հազար դրամ հարկեր վճարելուց խուսափելու նպատակով, կեղծ տվյալներ է ներառել ՍՊ ընկերությունների ամսական եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի, ավելացված արժեքի հարկի և ակցիզային հարկի միասնական, տարեկան շահութահարկի հաշվարկներում:

1 billion 150 million drams to be seized in favor of Armenia
The Anti-Corruption Court has ruled to seize 1 billion 150 million 584 thousand drams from the director of two companies, V.A., in favor of the Republic of Armenia as compensation for damages caused to the state.
The Prosecutor General's Office's State Interests Protection Department filed a lawsuit against V.A. in the Anti-Corruption Court for the recovery of damages amounting to 1 billion 150 million 584 thousand drams.
The basis of the claim was that on March 17, 2026, the first-instance court of general jurisdiction in Yerevan found V.A. guilty of committing an offense under part 3 of Article 290 of the Criminal Code.
Specifically, V.A., being a participant and executive director of two companies, in collusion with a person who actually managed the companies, evaded tax payments totaling 1 billion 150 million 584 thousand drams by including false data in the calculations of income tax and social contributions.