ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում։ Այցի շրջանակում նախարարն այսօր հանդիպել է ԻԻՀ փոխնախագահ, ՀՀ-ԻԻՀ միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի համանախագահ Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամմադիի հետ:
Նախարարը բարձր է գնահատել ԻԻՀ–ի հետ բազմաոլորտ համագործակցությունը: Խուդաթյանն ընդգծել է՝ Հայաստանի համար ռազմավարական կարևորություն ունի Իրանի հետ հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու ընդլայնումը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ենթակառուցվածքների ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման և փոխգործակցության խորացմանն առնչվող հարցեր։ Նախարար Խուդաթյանը կարևորել է Քաջարան–Ագարակ ճանապարհահատվածի շինարարության ընթացքը, ինչպես նաև Քաջարանի թունելի շինարարության մեկնարկը, որը տրվել է ԻԻՀ փոխնախագահ Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամմադիի՝ հունիսին Հայաստան կատարած այցի շրջանակում:
ԻԻՀ փոխնախագահ Սեյեդ Համիդ Փուրմոհամմադին, իր հերթին, կարևորել է նաև ՀՀ–ԻԻՀ միջկառավարական հանձնաժողովի դերը երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության հետագա զարգացման գործում:

For Armenia, the expansion of relations with Iran is of strategic importance
Armenia's Minister of Territorial Administration and Infrastructure, David Khudatyan, is on a working visit to the Islamic Republic of Iran. During the visit, the minister met today with the Vice President of Iran and co-chairman of the Armenia-Iran intergovernmental commission, Seyed Hamid Purmohammadi.
The minister highly appreciated the multifaceted cooperation with Iran. Khudatyan emphasized that for Armenia, it is strategically important to continue developing and expanding relations with Iran.
During the meeting, issues related to the expansion of cooperation and deepening interaction in the field of infrastructure were discussed. Minister Khudatyan highlighted the importance of the construction progress of the Kajaran–Agarak road section, as well as the commencement of the Kajaran tunnel construction, which was initiated during the visit of the Iranian Vice President Seyed Hamid Purmohammadi to Armenia in June.
Vice President of Iran Seyed Hamid Purmohammadi also emphasized the importance of the role of the Armenia-Iran intergovernmental commission in the further development of economic cooperation between the two countries.