Հայաստանի գյուղատնտեսական արտադրանքի մատակարարումները Վրաստանի շուկա շարունակվում են ընդլայնվել: Այս մասին տեղեկացնում են Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունից Վրաստանում: Նշվում է, որ հայկական գյուղատնտեսական արտադրանքի առաջին խմբաքանակները մատակարարվել են Վրաստանի շուկա հուլիսի 27, 29 և 30-ին, և նախատեսվում է մատակարարումների ծավալների հետագա ավելացում:
Բացի այդ, հաղորդվում է, որ հաջողությամբ ավարտվել են բանակցությունները հայկական ձկնային արտադրանքի Վրաստանի շուկայում իրացման վերաբերյալ: «Բարձրորակ հայկական ձկնային արտադրանքը նույնպես հասանելի կլինի Վրաստանի սպառողներին: Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը շարունակելու է հետևողական աշխատանքներ կատարել հայ-վրացական առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնման և հայկական արտադրողների համար նոր հնարավորությունների ստեղծման ուղղությամբ», - եզրափակել են դիվանագետները:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 30-ից Ռուսաստանի գյուղատնտեսական վերահսկողական ծառայությունը ժամանակավոր սահմանափակումներ է մտցրել Հայաստանից թարմ լոլիկների, վարունգների, պղպեղների, կանաչ մշակաբույսերի և ելակի մատակարարումների վրա:

Экспорт армянской сельскохозяйственной продукции в Грузию продолжает расширяться. Об этом сообщили в пресс-службе посольства Армении в Грузии. Отмечается, что первые партии армянской сельхозпродукции поступили на грузинский рынок 27, 29 и 30 июля и планируется дальнейшее увеличение объемов поставок.
Помимо этого сообщается об успешном завершении переговоров по вопросу реализации армянской рыбной продукции на грузинском рынке. "Высококачественная армянская рыбная продукция также станет доступна потребителям в Грузии. Посольство Республики Армения продолжит последовательную работу, направленную на расширение армяно-грузинского торгово-экономического сотрудничества и создание новых возможностей для армянских производителей на грузинском рынке", - резюмировали в дипведомстве.
Напомним, что с 30 мая Россельхознадзор ввел временные ограничения на ввоз свежих томатов, огурцов, перцев, зеленых культур и клубники происхождением и отправлением из Армении из-за выявленных нарушений.