Հայաստանի և Վրաստանի սահմանապահ զորքերի պատվիրակությունները քննարկել են սահմանային անվտանգության ապահովմանն առնչվող հարցեր
Լուրեր | 2026/07/31 13:01
Հայաստանի և Վրաստանի սահմանապահ զորքերի պատվիրակությունները պաշտոնական այցով եղել են Վրաստանում
Վրաստանի ներքին գործերի նախարարության սահմանապահ ոստիկանության պետ Դավիթ Թամազաշվիլիի հրավերով ս.թ. հուլիսի 27–30-ը Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի հրամանատար, գնդապետ Գարիկ Մուրադյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով գտնվել է Վրաստանում։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԱԾ-ից։
Այցի շրջանակներում տեղի է ունեցել հանդիպում Վրաստանի ՆԳՆ սահմանապահ ոստիկանության պետ Դավիթ Թամազաշվիլիի հետ, որի ընթացքում վրացական կողմը ներկայացրել է սահմանապահ ոստիկանության կառուցվածքը, հիմնական գործառույթները և գործունեության առաջնահերթ ուղղությունները։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են սահմանային անվտանգության ապահովման և սահմանապահ գերատեսչությունների միջև փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաև վերահաստատվել է համագործակցությունը շարունակաբար զարգացնելու պատրաստակամությունը։
Պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել նաև Վրաստանի ՆԳՆ պարեկային ոստիկանության դեպարտամենտի տնօրեն Լևան Մաիսուրաձեի հետ։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են պարեկային ոստիկանության գործունեության հիմնական ուղղությունները, ինչպես նաև քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի սահմանի անցման կետերում առաջացող հերթերի հետ կապված խնդիրները։
Պատվիրակությունն այցելել է նաև Վրաստանի ՆԳՆ հանրային անվտանգության և ոստիկանության ակադեմիա, ներկայացվել են ակադեմիայի կառուցվածքը, ուսումնական գործընթացի կազմակերպման առանձնահատկությունները, ժամանակակից ուսումնական ենթակառուցվածքները և վերապատրաստման հնարավորությունները, որտեղ վերապատրաստում են անցնում նաև սահմանապահները։
Այցի ընթացքում ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի պատվիրակությունն այցելել է նաև Վրաստանի ՆԳՆ «112» հանրային անվտանգության կառավարման կենտրոն։
ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատար, գնդապետ Գարիկ Մուրադյանը այցի ավարտին շնորհակալություն է հայտնել Վրաստանի ՆԳՆ սահմանապահ ոստիկանության պետ Դավիթ Թամազաշվիլիին հրավերի, ջերմ ընդունելության, արդյունավետ հանդիպումների և երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացմանն ուղղված կառուցողական քննարկումների համար։

At the invitation of David Tamazashvili, the head of the Border Police of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, a delegation led by Colonel Garik Muradyan, commander of the Border Forces of the National Security Service of the Republic of Armenia, visited Georgia from July 27 to 30, 2026. This was reported by the NSS of Armenia.
During the visit, a meeting was held with David Tamazashvili, the head of the Border Police of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, during which the Georgian side presented the structure of the Border Police, its main functions, and priority areas of activity. The meeting discussed issues related to ensuring border security and cooperation between border agencies, and the willingness to continue developing cooperation was reaffirmed.
The delegation also met with Levan Maisuradze, the director of the Patrol Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
During the meeting, the main directions of the activities of the patrol police were presented, and issues related to queues at border crossing points between the Republic of Armenia and Georgia were discussed.
The delegation also visited the Academy of Public Safety and Police of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, where the structure of the academy, the peculiarities of organizing the educational process, modern educational infrastructures, and retraining opportunities were presented, where border guards also undergo retraining.
During the visit, the delegation of the Border Forces of the NSS of Armenia also visited the “112” Public Safety Management Center of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
At the end of the visit, Colonel Garik Muradyan, commander of the Border Forces of the NSS of Armenia, thanked David Tamazashvili, head of the Border Police of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, for the invitation, warm reception, effective meetings, and constructive discussions aimed at further developing bilateral cooperation.