Հայաստանի և Վրաստանի սահմանապահ զորքերի պատվիրակությունները քննարկել են սահմանային անվտանգության ապահովմանն առնչվող հարցեր
Լուրեր | 2026/07/31 13:01
Հայաստանի և Վրաստանի սահմանապահ զորքերի պատվիրակությունները պաշտոնական այցով եղել են Վրաստանում
Վրաստանի ներքին գործերի նախարարության սահմանապահ ոստիկանության պետ Դավիթ Թամազաշվիլիի հրավերով ս.թ. հուլիսի 27–30-ը Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի հրամանատար, գնդապետ Գարիկ Մուրադյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով գտնվել է Վրաստանում։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԱԾ-ից։
Այցի շրջանակներում տեղի է ունեցել հանդիպում Վրաստանի ՆԳՆ սահմանապահ ոստիկանության պետ Դավիթ Թամազաշվիլիի հետ, որի ընթացքում վրացական կողմը ներկայացրել է սահմանապահ ոստիկանության կառուցվածքը, հիմնական գործառույթները և գործունեության առաջնահերթ ուղղությունները։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են սահմանային անվտանգության ապահովման և սահմանապահ գերատեսչությունների միջև փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաև վերահաստատվել է համագործակցությունը շարունակաբար զարգացնելու պատրաստակամությունը։
Պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել նաև Վրաստանի ՆԳՆ պարեկային ոստիկանության դեպարտամենտի տնօրեն Լևան Մաիսուրաձեի հետ։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են պարեկային ոստիկանության գործունեության հիմնական ուղղությունները, ինչպես նաև քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի սահմանի անցման կետերում առաջացող հերթերի հետ կապված խնդիրները։
Պատվիրակությունն այցելել է նաև Վրաստանի ՆԳՆ հանրային անվտանգության և ոստիկանության ակադեմիա, ներկայացվել են ակադեմիայի կառուցվածքը, ուսումնական գործընթացի կազմակերպման առանձնահատկությունները, ժամանակակից ուսումնական ենթակառուցվածքները և վերապատրաստման հնարավորությունները, որտեղ վերապատրաստում են անցնում նաև սահմանապահները։
Այցի ընթացքում ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի պատվիրակությունն այցելել է նաև Վրաստանի ՆԳՆ «112» հանրային անվտանգության կառավարման կենտրոն։
ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատար, գնդապետ Գարիկ Մուրադյանը այցի ավարտին շնորհակալություն է հայտնել Վրաստանի ՆԳՆ սահմանապահ ոստիկանության պետ Դավիթ Թամազաշվիլիին հրավերի, ջերմ ընդունելության, արդյունավետ հանդիպումների և երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացմանն ուղղված կառուցողական քննարկումների համար։

По приглашению начальника пограничной полиции Министерства внутренних дел Грузии Давида Тамазашвили делегация пограничных войск Национальной службы безопасности Республики Армения во главе с полковником Гариком Мурадяном с 27 по 30 июля 2026 года находилась с официальным визитом в Грузии. Об этом сообщает НСБ Армении.
В рамках визита состоялась встреча с начальником пограничной полиции МВД Грузии Давидом Тамазашвили, в ходе которой грузинская сторона представила структуру пограничной полиции, основные функции и приоритетные направления деятельности. На встрече были обсуждены вопросы обеспечения пограничной безопасности и взаимодействия между пограничными ведомствами, а также подтверждена готовность к дальнейшему развитию сотрудничества.
Делегация также встретилась с директором Департамента патрульной полиции МВД Грузии Леваном Маисурадзе.
Во время встречи были представлены основные направления деятельности патрульной полиции, а также обсуждены проблемы, возникающие на пунктах пропуска границы между Арменией и Грузией.
Делегация также посетила Академию общественной безопасности и полиции МВД Грузии, где были представлены структура академии, особенности организации учебного процесса, современные учебные инфраструктуры и возможности переподготовки, где также проходят переподготовку пограничники.
В ходе визита делегация пограничных войск НСБ Армении также посетила Центр управления общественной безопасностью «112» МВД Грузии.
Командир пограничных войск НСБ Армении, полковник Гарик Мурадян, в завершение визита поблагодарил начальника пограничной полиции МВД Грузии Давида Тамазашвили за приглашение, теплый прием, эффективные встречи и конструктивные обсуждения, направленные на дальнейшее развитие двустороннего сотрудничества.