Հայաստանի և Թաիլանդի միջև համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները
2026 թվականի հուլիսի 20-25-ը ՀՀ շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի ղեկավար Արմեն Կոտոլյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով գտնվել է Թաիլանդի Թագավորությունում (Բանգկոկ)՝ Թաիլանդի Սպառողների պաշտպանության խորհրդի գրասենյակի (OCPB) հրավերով։ Այցի շրջանակում քննարկվել են սպառողների իրավունքների պաշտպանության, ոչ պարենային արտադրանքի անվտանգության, շուկայի վերահսկողության, թվայնացման, էլեկտրոնային առևտրի, նոր տեխնոլոգիաների, այդ թվում՝ արհեստական բանականության կիրառման, ինչպես նաև միջազգային համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր։
Արմեն Կոտոլյանի գլխավորած պատվիրակությունը ներկայացրել է Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի գործունեությունն ու վերահսկողության հիմնական ուղղությունները, իսկ թաիլանդական կողմը՝ սպառողների պաշտպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքներն ու առկա մարտահրավերները։ Կողմերը քննարկել են վտանգավոր արտադրանքի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման, ռիսկերի կառավարման համակարգերի կատարելագործման, մասնագիտական կարողությունների զարգացման և փորձի փոխանակման հնարավորությունները։
Երկկողմ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Թաիլանդի միջև համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին, այդ թվում՝ հայկական արտադրանքի մուտքը դեպի ասիական շուկաներ խթանելու հնարավորություններին։

С 20 по 25 июля 2026 года делегация под руководством Армена Котоляна, главы Контрольного органа рынка Армении, находилась с официальным визитом в Королевстве Таиланд (Бангкок) по приглашению Офиса Совета по защите прав потребителей Таиланда (OCPB). В рамках визита обсуждались вопросы защиты прав потребителей, безопасности непищевых товаров, контроля за рынком, цифровизации, электронной торговли, применения новых технологий, включая искусственный интеллект, а также развития международного сотрудничества.
Делегация, возглавляемая Арменом Котоляном, представила деятельность Контрольного органа рынка и основные направления контроля, в то время как тайская сторона рассказала о проводимой работе в области защиты прав потребителей и существующих вызовах. Стороны обсудили возможности обмена информацией о опасных продуктах, совершенствования систем управления рисками, развития профессиональных навыков и обмена опытом.
В ходе двусторонней встречи также были рассмотрены перспективы расширения сотрудничества между Арменией и Таиландом, включая возможности содействия выходу армянской продукции на азиатские рынки.