Հայաստանի և Թաիլանդի միջև համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները
2026 թվականի հուլիսի 20-25-ը ՀՀ շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի ղեկավար Արմեն Կոտոլյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով գտնվել է Թաիլանդի Թագավորությունում (Բանգկոկ)՝ Թաիլանդի Սպառողների պաշտպանության խորհրդի գրասենյակի (OCPB) հրավերով։ Այցի շրջանակում քննարկվել են սպառողների իրավունքների պաշտպանության, ոչ պարենային արտադրանքի անվտանգության, շուկայի վերահսկողության, թվայնացման, էլեկտրոնային առևտրի, նոր տեխնոլոգիաների, այդ թվում՝ արհեստական բանականության կիրառման, ինչպես նաև միջազգային համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր։
Արմեն Կոտոլյանի գլխավորած պատվիրակությունը ներկայացրել է Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնի գործունեությունն ու վերահսկողության հիմնական ուղղությունները, իսկ թաիլանդական կողմը՝ սպառողների պաշտպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքներն ու առկա մարտահրավերները։ Կողմերը քննարկել են վտանգավոր արտադրանքի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման, ռիսկերի կառավարման համակարգերի կատարելագործման, մասնագիտական կարողությունների զարգացման և փորձի փոխանակման հնարավորությունները։
Երկկողմ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Թաիլանդի միջև համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին, այդ թվում՝ հայկական արտադրանքի մուտքը դեպի ասիական շուկաներ խթանելու հնարավորություններին։

From July 20 to 25, 2026, a delegation led by Armen Kotolyan, head of the Armenian Market Regulatory Authority, visited the Kingdom of Thailand (Bangkok) at the invitation of the Office of the Consumer Protection Board of Thailand (OCPB). During the visit, issues related to consumer rights protection, non-food product safety, market regulation, digitization, e-commerce, the application of new technologies including artificial intelligence, and the development of international cooperation were discussed.
The delegation presented the activities and main directions of the Market Regulatory Authority, while the Thai side shared the work being done in the field of consumer protection and the challenges faced. The parties discussed opportunities for exchanging information on dangerous products, improving risk management systems, developing professional skills, and exchanging experiences.
During the bilateral meeting, the prospects for expanding cooperation between Armenia and Thailand were also addressed, including opportunities to promote the entry of Armenian products into Asian markets.