Հայաստանի և Կորեայի միջև համագործակցությունը նոր հնարավորություններ կստեղծի
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը Կորեայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է Կորեայի Անտառային ծառայության նախարար Լիմ Սանգ-Սոպի հետ:
«Քննարկեցինք անտառների պահպանության և վերականգնման, անտառային էկոհամակարգերի կայուն կառավարման, կենսաբազմազանության պահպանության, կլիմայի փոփոխության նկատմամբ անտառների դիմակայունության բարձրացման, ինչպես նաև գիտական և տեխնոլոգիական համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները»,- նշել է նախարարը:
«Կորեան ունի անտառվերականգնման ամենահաջողված օրինակներից մեկը, և վստահ եմ, որ այդ փորձը կարևոր նշանակություն կարող է ունենալ նաև Հայաստանի համար՝ մեր երկրում անտառածածկույթի ընդլայնման, դեգրադացված տարածքների վերականգնման և ժամանակակից մոնիթորինգի համակարգերի ներդրման ուղղությամբ»,- ավելացրել է նա:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են նաև անտառային հրդեհների կանխարգելման և արձագանքման ժամանակակից մեխանիզմներին, արհեստական բանականության, արբանյակային դիտարկումների և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմանը անտառների կառավարման ոլորտում:
«Կարևորեցի այս ուղղություններով փորձի փոխանակումն ու մասնագիտական համագործակցության խորացումը»,- նշել է Մաթևոսյանը:
«Ակնկալում եմ Կորեայի ակտիվ մասնակցությունը COP17-ին, քանի որ անտառային էկոհամակարգերի պահպանումն ու վերականգնումը Կունմինգ–Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի նպատակների իրականացման առանցքային ուղղություններից են»,- եզրափակել է նա:

Cooperation between Armenia and Korea will create new opportunities
During his working visit to the Republic of Korea, Armenia's Minister of Environment Hambardzum Matevosyan met with Korea's Minister of Forests Lim Sang-sop:
"We discussed opportunities for forest conservation and restoration, sustainable management of forest ecosystems, biodiversity conservation, increasing the resilience of forests to climate change, as well as expanding scientific and technological cooperation," the minister noted:
"Korea has one of the most successful examples of forest restoration, and I am confident that this experience can be of great importance for Armenia as well, in expanding forest cover, restoring degraded areas, and implementing modern monitoring systems," he added:
During the meeting, modern mechanisms for preventing and responding to forest fires, the use of artificial intelligence, satellite observations, and drones in forest management were also discussed:
"I emphasized the importance of exchanging experiences and deepening professional cooperation in these areas," Matevosyan noted:
"I expect active participation from Korea in COP17, as the preservation and restoration of forest ecosystems is a key direction for achieving the global goals of the Kunming-Montreal biodiversity framework," he concluded: