Հայաստանի և Կորեայի միջև համագործակցությունը նոր հնարավորություններ կստեղծի
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը Կորեայի Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում հանդիպել է Կորեայի Անտառային ծառայության նախարար Լիմ Սանգ-Սոպի հետ:
«Քննարկեցինք անտառների պահպանության և վերականգնման, անտառային էկոհամակարգերի կայուն կառավարման, կենսաբազմազանության պահպանության, կլիմայի փոփոխության նկատմամբ անտառների դիմակայունության բարձրացման, ինչպես նաև գիտական և տեխնոլոգիական համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները»,- նշել է նախարարը:
«Կորեան ունի անտառվերականգնման ամենահաջողված օրինակներից մեկը, և վստահ եմ, որ այդ փորձը կարևոր նշանակություն կարող է ունենալ նաև Հայաստանի համար՝ մեր երկրում անտառածածկույթի ընդլայնման, դեգրադացված տարածքների վերականգնման և ժամանակակից մոնիթորինգի համակարգերի ներդրման ուղղությամբ»,- ավելացրել է նա:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են նաև անտառային հրդեհների կանխարգելման և արձագանքման ժամանակակից մեխանիզմներին, արհեստական բանականության, արբանյակային դիտարկումների և անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմանը անտառների կառավարման ոլորտում:
«Կարևորեցի այս ուղղություններով փորձի փոխանակումն ու մասնագիտական համագործակցության խորացումը»,- նշել է Մաթևոսյանը:
«Ակնկալում եմ Կորեայի ակտիվ մասնակցությունը COP17-ին, քանի որ անտառային էկոհամակարգերի պահպանումն ու վերականգնումը Կունմինգ–Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի նպատակների իրականացման առանցքային ուղղություններից են»,- եզրափակել է նա:

Министр окружающей среды Армении Хамбардзум Матевосян в рамках рабочей поездки в Республику Корея встретился с министром лесного хозяйства Кореи Лимом Санг-сопом:
«Мы обсудили возможности сохранения и восстановления лесов, устойчивого управления лесными экосистемами, сохранения биоразнообразия, повышения устойчивости лесов к изменению климата, а также расширения научного и технологического сотрудничества», - отметил министр:
«Корея имеет один из самых успешных примеров восстановления лесов, и я уверен, что этот опыт может иметь важное значение и для Армении в плане расширения лесного покрова, восстановления деградированных территорий и внедрения современных систем мониторинга», - добавил он:
Во время встречи также были рассмотрены современные механизмы предотвращения и реагирования на лесные пожары, применение искусственного интеллекта, спутниковых наблюдений и беспилотных летательных аппаратов в управлении лесами:
«Я подчеркнул важность обмена опытом и углубления профессионального сотрудничества в этих направлениях», - отметил Матевосян:
«Ожидаю активного участия Кореи в COP17, так как сохранение и восстановление лесных экосистем является ключевым направлением для реализации глобальных целей рамочной конвенции по биоразнообразию Куньмин-Монреаль», - резюмировал он: