Հայաստանի Բորսան ստացավ միջազգային հեղինակավոր մրցանակ 25 տարվա գերազանցության համար
Հայաստանի Բորսան ստացել է «25 տարվա գերազանցություն - Կապիտալ շուկայի զարգացում Հայաստան 2026» հեղինակավոր մրցանակը Global Banking & Finance Review Awards 2026-ում, միջազգային ճանաչում ստանալով Հայաստանի կապիտալ շուկայի ստեղծման և զարգացման 25-ամյա ներդրման համար:
Այս մրցանակը շնորհվում է Միացյալ Թագավորությունում հիմնված հեղինակավոր ֆինանսական հրատարակության՝ Global Banking & Finance Review-ի կողմից, որը 2010 թվականից ճանաչում է լավագույն պրակտիկաները, նորարարական լուծումները և կազմակերպությունները, որոնք նշանակալի ներդրում են անում ֆինանսական ոլորտի զարգացման մեջ:
«25 տարվա գերազանցություն - Կապիտալ շուկայի զարգացում Հայաստան 2026» մրցանակը խորհրդանշում է Հայաստանի կապիտալ շուկայի զարգացման շուրջ 25 տարվա ճանապարհը, ընդգծելով Հայաստանի Բորսայի կարևոր դերը ժամանակակից, թափանցիկ շուկայի ենթակառուցվածքների կառուցման գործում, որոնք համապատասխանում են միջազգային չափանիշներին:
• Հայաստանի Բորսան կարևոր դեր է խաղացել Հայաստանի կապիտալ շուկայի ստեղծման և զարգացման գործում,
• օգնել է գրավել միլիարդավոր դրամներ Հայաստանի տնտեսության ֆինանսավորման համար,
• հավաքել է բազմաթիվ թողարկողներ, ներդրումային ընկերություններ և ֆինանսական հաստատություններ մեկ կարգավորված և թափանցիկ շուկայում,
• ներդրել է առևտրի և հետառևտրային ենթակառուցվածքներ, որոնք համապատասխանում են միջազգային չափանիշներին,
• դարձել է GPW խմբի անդամ, ուժեղացնելով Հայաստանի կապիտալ շուկայի միջազգային ինտեգրումը և ստեղծելով նոր հնարավորություններ դրա զարգացման համար,
• կառուցել է լայնածավալ միջազգային գործընկերությունների ցանց, համագործակցելով առաջատար բորսաների, կենտրոնական արժեթղթերի պահոցների և միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ,
• կազմակերպել է ռազմավարական գործընկերություններ և իրականացրել համատեղ նախաձեռնություններ, որոնք արագացրել են շուկայի արդիականացումը, ուժեղացրել են ներդրումային միջավայրը և խթանել տարածաշրջանային համագործակցությունը:
Հատկանշական է, որ այս միջազգային ճանաչումը համընկնում է Հայաստանի Բորսայի 25-ամյա տարեդարձի տարում: 2026 թվականի մայիսին Բորսան նշել է իր 25-ամյակը հոբելյանական միջոցառմամբ, որտեղ հավաքվել էին Հայաստանի և միջազգային պետական հաստատությունների, ֆինանսական կազմակերպությունների, բորսաների, կենտրոնական արժեթղթերի պահոցների, միջազգային գործընկերների և կապիտալ շուկայի մասնակիցների ներկայացուցիչներ:
Այսօր Հայաստանի Բորսան շարունակում է իրականացնել ռազմավարական նախաձեռնություններ, որոնք կենտրոնացած են ծառայությունների թվայնացման, շուկայի ենթակառուցվածքների զարգացման, նոր ֆինանսական գործիքների ներդրման և ներդրումային միջավայրի շարունակական բարելավման վրա:

Армянская фондовая биржа получила престижную международную награду за 25 лет превосходства
Армянская фондовая биржа получила международное признание за 25-летний вклад в развитие капитального рынка
Армянская фондовая биржа получила престижную награду «25 лет превосходства - Развитие капитального рынка Армения 2026» на Global Banking & Finance Review Awards 2026, получив международное признание за 25-летний вклад в создание и развитие капитального рынка Армении.
Эта награда вручается авторитетным финансовым изданием Global Banking & Finance Review, основанным в Великобритании, которое с 2010 года признает лучшие практики, инновационные решения и организации, вносящие значительный вклад в развитие финансового сектора.
Награда «25 лет превосходства - Развитие капитального рынка Армения 2026» символизирует примерно 25-летний путь развития капитального рынка Армении, подчеркивая ключевую роль Армянской фондовой биржи в создании современных, прозрачных рыночных инфраструктур, соответствующих международным стандартам.
• Армянская фондовая биржа сыграла ключевую роль в создании и развитии капитального рынка Армении,
• способствовала привлечению миллиардов армянских драмов для финансирования экономики Армении,
• объединила десятки эмитентов, инвестиционных компаний и финансовых учреждений в одном регулируемом и прозрачном рынке,
• внедрила торговую и постторговую инфраструктуру в соответствии с международными стандартами,
• стала частью группы GPW, укрепив международную интеграцию капитального рынка Армении и создав новые возможности для его развития,
• построила обширную международную сеть партнерств, сотрудничая с ведущими фондовыми биржами, центральными депозитариями и международными финансовыми учреждениями,
• установила стратегические партнерства и реализовала совместные инициативы, которые ускорили модернизацию рынка, укрепили инвестиционную среду и содействовали региональному сотрудничеству.
Примечательно, что это международное признание совпадает с 25-летием Армянской фондовой биржи. В мае 2026 года биржа отметила свое 25-летие на юбилейном мероприятии, на котором собрались представители армянских и международных государственных учреждений, финансовых организаций, бирж, центральных депозитариев, международных партнеров и участников капитального рынка.
Сегодня Армянская фондовая биржа продолжает реализовывать стратегические инициативы, направленные на цифровизацию услуг, развитие рыночной инфраструктуры, внедрение новых финансовых инструментов и постоянное улучшение инвестиционной среды.