Հայաստանի բանկերի crédito պորտֆելը II եռամսյակում գերազանցել է 8,56 տրլն դրամը, տարեկան աճը կազմել է 23.56%
Լուրեր | 2026/07/27 07:19
Հայաստանի բանկերի crédito պորտֆելը II եռամսյակում գերազանցել է 8,56 տրլն դրամը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/ Համախառն crédito պորտֆելը Հայաստանի բանկերի հունիսի 30-ի դրությամբ կազմել է ավելի քան 8,56 տրլն դրամ, ինչը 23.56% աճ է գրանցել 2025 թվականի հունիսի 30-ի համեմատ, իսկ 2026 թվականի մարտի 31-ի համեմատ աճը կազմել է 6.8%:
«ԱՌԿԱ» գործակալության վարկանիշի համաձայն, 2026 թվականի II եռամսյակի վերջում Հայաստանի բանկերի crédito պորտֆելի ամենամեծ մասնաբաժինը պահպանել է Ամերիաբանկը, որի crédito ներդրումները կազմել են ավելի քան 1,95 տրլն դրամ (տարեկան աճ – 33,59%, եռամսյակային աճ – 10,93%):
Երկրորդ տեղում է Արդշինբանկը, որի crédito պորտֆելը գերազանցում է 1,66 տրլն դրամ (տարեկան աճ – 27,36%, եռամսյակային աճ – 7,39%):
Երրորդ տեղում է Ակբա բանկը, որի crédito պորտֆելը կազմել է 810,7 մլրդ դրամ (տարեկան աճ – 19,53%, եռամսյակային աճ – 7,33%):
Չորրորդ տեղում է Ինեկոբանկը, որի crédito պորտֆելը կազմել է 591,4 մլրդ դրամ (տարեկան աճ – 25,61%, եռամսյակային աճ – 10,14%):
Հինգերորդ տեղում է Ամիո բանկը, որի crédito պորտֆելը կազմել է 547,9 մլրդ դրամ (տարեկան աճ – 2,05%, եռամսյակային անկում – 2,82%):
/հազար դրամ/
Հայաստանի բանկերի crédito պորտֆելի վարկանիշ
ՄестоԲանկ30/06/202531/03/202630/06/2026Աճ (%)
1. Ամերիաբանկ 1,463,658,276 1,762,565,137 1,955,296,794 10.93% 33.59%
2. Արդշինբանկ 1,307,497,152 1,550,715,964 1,665,275,583 7.39% 27.36%
3. Ակբա բանկ 678,317,085 755,368,166 810,772,269 7.33% 19.53%
4. Ինեկոբանկ 470,824,370 536,948,163 591,409,254 10.14% 25.61%
5. Ամիո բանկ 536,953,543 563,867,156 547,944,419 -2.82% 2.05%
Ընդհանուր 6,924,843,101 8,011,700,442 8,556,124,884 6.80% 23.56%
Վարկանիշը կազմելու աղբյուրը «ԱՌԿԱ» գործակալության «Հայաստանի բանկերի գործունեության ցուցանիշներ. II եռամսյակի օպերատիվ տվյալներ» բյուլետենն է, որը կազմվել է միջազգային ստանդարտների համաձայն հրապարակված հայկական բանկերի հաշվետվությունների հիման վրա:

Кредитный портфель банков Армении во II квартале превысил 8,56 трлн драмов, годовой рост составил 23.56%
Новости | 2026/07/27 07:19
Кредитный портфель банков Армении во II квартале превысил 8,56 трлн драмов
ЕРЕВАН, 27 июля. /АРКА/. Совокупный кредитный портфель банков Армении по состоянию на 30 июня 2026 года составил более 8,56 трлн драмов, увеличившись по сравнению с 30 июня 2025 года на 23.56%, а по сравнению с 31 марта 2026 года — на 6.8%.
Согласно рэнкингу агентства «АРКА», на конец II квартала 2026 года лидирующую позицию среди банков Армении по объему кредитного портфеля сохраняет Америабанк. Объем его кредитных вложений составил более 1,95 трлн драмов (годовой рост – 33,59%, квартальный – 10,93%).
На второй позиции находится Ардшинбанк с показателем кредитного портфеля более 1,66 трлн драмов (рост за год – 27.36%, за квартал – 7.39%).
Третью позицию занимает Акба банк, кредитный портфель которого составил 810,7 млрд драмов (рост к июню прошлого года – 19,53%, к марту текущего года – 7,33%).
На четвертой позиции расположился Инекобанк с 591,4 млрд драмов (рост за год – 25,61%, за квартал – 10,14%).
Пятерку лидеров замыкает Амио Банк с 547,9 млрд драмов (годовой рост – 2,05%, за квартал был зафиксирован спад на 2,82%).
/тыс. драмов /
РЭНКИНГ БАНКОВ АРМЕНИИ ПО ОБЪЕМУ КРЕДИТНОГО ПОРТФЕЛЯ
МестоБанк30/06/202531/03/202630/06/2026рост по сравнению (%)
1. Америабанк 1,463,658,276 1,762,565,137 1,955,296,794 10.93% 33.59%
2. Ардшинбанк 1,307,497,152 1,550,715,964 1,665,275,583 7.39% 27.36%
3. Акба банк 678,317,085 755,368,166 810,772,269 7.33% 19.53%
4. Инекобанк 470,824,370 536,948,163 591,409,254 10.14% 25.61%
5. Амио банк 536,953,543 563,867,156 547,944,419 -2.82% 2.05%
Итого по всем банкам 6,924,843,101 8,011,700,442 8,556,124,884 6.80% 23.56%
Источником для составления рэнкинга банков является бюллетень агентства «АРКА» «Показатели деятельности банков Армении. Оперативные данные за II квартал 2026 года», составленный на основе отчетов армянских банков, публикуемых в соответствии с международными стандартами МСФО.