Հայաստանի բանկերի crédito պորտֆելը II եռամսյակում գերազանցել է 8,56 տրլն դրամը, տարեկան աճը կազմել է 23.56%
Լուրեր | 2026/07/27 07:19
Հայաստանի բանկերի crédito պորտֆելը II եռամսյակում գերազանցել է 8,56 տրլն դրամը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/ Համախառն crédito պորտֆելը Հայաստանի բանկերի հունիսի 30-ի դրությամբ կազմել է ավելի քան 8,56 տրլն դրամ, ինչը 23.56% աճ է գրանցել 2025 թվականի հունիսի 30-ի համեմատ, իսկ 2026 թվականի մարտի 31-ի համեմատ աճը կազմել է 6.8%:
«ԱՌԿԱ» գործակալության վարկանիշի համաձայն, 2026 թվականի II եռամսյակի վերջում Հայաստանի բանկերի crédito պորտֆելի ամենամեծ մասնաբաժինը պահպանել է Ամերիաբանկը, որի crédito ներդրումները կազմել են ավելի քան 1,95 տրլն դրամ (տարեկան աճ – 33,59%, եռամսյակային աճ – 10,93%):
Երկրորդ տեղում է Արդշինբանկը, որի crédito պորտֆելը գերազանցում է 1,66 տրլն դրամ (տարեկան աճ – 27,36%, եռամսյակային աճ – 7,39%):
Երրորդ տեղում է Ակբա բանկը, որի crédito պորտֆելը կազմել է 810,7 մլրդ դրամ (տարեկան աճ – 19,53%, եռամսյակային աճ – 7,33%):
Չորրորդ տեղում է Ինեկոբանկը, որի crédito պորտֆելը կազմել է 591,4 մլրդ դրամ (տարեկան աճ – 25,61%, եռամսյակային աճ – 10,14%):
Հինգերորդ տեղում է Ամիո բանկը, որի crédito պորտֆելը կազմել է 547,9 մլրդ դրամ (տարեկան աճ – 2,05%, եռամսյակային անկում – 2,82%):
/հազար դրամ/
Հայաստանի բանկերի crédito պորտֆելի վարկանիշ
ՄестоԲանկ30/06/202531/03/202630/06/2026Աճ (%)
1. Ամերիաբանկ 1,463,658,276 1,762,565,137 1,955,296,794 10.93% 33.59%
2. Արդշինբանկ 1,307,497,152 1,550,715,964 1,665,275,583 7.39% 27.36%
3. Ակբա բանկ 678,317,085 755,368,166 810,772,269 7.33% 19.53%
4. Ինեկոբանկ 470,824,370 536,948,163 591,409,254 10.14% 25.61%
5. Ամիո բանկ 536,953,543 563,867,156 547,944,419 -2.82% 2.05%
Ընդհանուր 6,924,843,101 8,011,700,442 8,556,124,884 6.80% 23.56%
Վարկանիշը կազմելու աղբյուրը «ԱՌԿԱ» գործակալության «Հայաստանի բանկերի գործունեության ցուցանիշներ. II եռամսյակի օպերատիվ տվյալներ» բյուլետենն է, որը կազմվել է միջազգային ստանդարտների համաձայն հրապարակված հայկական բանկերի հաշվետվությունների հիման վրա:

The credit portfolio of Armenian banks exceeded 8.56 trillion drams in Q2, with an annual growth of 23.56%
News | 2026/07/27 07:19
The credit portfolio of Armenian banks exceeded 8.56 trillion drams in Q2
YEREVAN, July 27. /ARKA/ The total credit portfolio of Armenian banks as of June 30, 2026, exceeded 8.56 trillion drams, showing an annual growth of 23.56% compared to June 30, 2025, and a quarterly increase of 6.8% compared to March 31, 2026.
According to the ranking by the agency 'ARKA', at the end of the second quarter of 2026, Ameriabank maintained the leading position among Armenian banks in terms of credit portfolio volume, with over 1.95 trillion drams in credit investments (annual growth – 33.59%, quarterly growth – 10.93%).
In second place is Ardshinbank, with a credit portfolio exceeding 1.66 trillion drams (annual growth – 27.36%, quarterly growth – 7.39%).
Third place is held by Akba Bank, whose credit portfolio amounted to 810.7 billion drams (annual growth – 19.53%, quarterly growth – 7.33%).
Fourth place is occupied by Inecobank with 591.4 billion drams (annual growth – 25.61%, quarterly growth – 10.14%).
The top five is completed by Amio Bank with 547.9 billion drams (annual growth – 2.05%, quarterly decline – 2.82%).
/thousand drams/
RANKING OF ARMENIAN BANKS BY CREDIT PORTFOLIO VOLUME
RankBank30/06/202531/03/202630/06/2026growth (%)
1. Ameriabank 1,463,658,276 1,762,565,137 1,955,296,794 10.93% 33.59%
2. Ardshinbank 1,307,497,152 1,550,715,964 1,665,275,583 7.39% 27.36%
3. Akba Bank 678,317,085 755,368,166 810,772,269 7.33% 19.53%
4. Inecobank 470,824,370 536,948,163 591,409,254 10.14% 25.61%
5. Amio Bank 536,953,543 563,867,156 547,944,419 -2.82% 2.05%
Total for all banks 6,924,843,101 8,011,700,442 8,556,124,884 6.80% 23.56%
The source for compiling the ranking of banks is the bulletin of the agency 'ARKA' 'Indicators of the activities of Armenian banks. Operational data for the II quarter of 2026', compiled based on reports of Armenian banks published in accordance with international financial reporting standards (IFRS).