Հայաստանի արտաքին առևտրի շրջանառությունը հունվար-հունիս ամիսներին նվազել է 0.1%-ով՝ կազմելով $9.57 միլիարդ
Լուրեր | 2026/07/27 17:32
Հայաստանի արտաքին առևտրի շրջանառությունը նվազել է 0.1%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի արտաքին առևտրի շրջանառությունը հունվար-հունիս 2026 թվականին կազմել է $9,570.9 միլիոն, ինչը 0.1%-ով նվազել է 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հայտնում է Հանրապետության ազգային վիճակագրական կոմիտեն:
Այս ընթացքում հունիսին, նախորդ տարվա հունիսի համեմատ, ցուցանիշը նվազել է 3.3%-ով, իսկ մայիսի համեմատ՝ աճել է 7.3%-ով:
2026 թվականի 6 ամսում արտաքին առևտրի շրջանառությունը դրամային համարժեքով կազմել է 3,582.4 միլիարդ դրամ:
2026 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին Հայաստանի արտահանումը, 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, նվազել է 6.7%-ով՝ կազմելով $3,431.3 միլիոն: Հունիսին, նախորդ տարվա հունիսի համեմատ, արձանագրվել է 20.5%-անոց անկում, իսկ մայիսի համեմատ՝ 5%-անոց աճ:
Արտահանման դրամային համարժեքը կազմել է 1,285 միլիարդ դրամ:
2026 թվականի 6 ամսում ներմուծումը կազմել է $6,139.6 միլիոն, ինչը 4%-ով ավելացել է 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Հունիսին ներմուծումը աճել է 8.6%-ով, իսկ ամսվա կտրվածքով՝ 8.5%-ով:

YEREVAN, July 27. /ARKA/. Armenia's foreign trade turnover amounted to $9,570.9 million in January-June 2026, which is a 0.1% decrease compared to the same period in 2025, according to the National Statistical Committee of the Republic.
In June of this year, compared to June of last year, this figure decreased by 3.3%, while compared to May of this year, it increased by 7.3%.
For the first six months of 2026, the foreign trade turnover in dram equivalent was 3,582.4 billion drams.
Exports from Armenia in January-June 2026 decreased by 6.7% compared to the same period in 2025, amounting to $3,431.3 million. In June, compared to June of last year, a decline of 20.5% was recorded, while compared to May of this year, there was a growth of 5%.
In dram equivalent, exports during the reporting period amounted to 1,285 billion drams.
Imports for the six months totaled $6,139.6 million, marking a 4% increase compared to the same period in 2025. In June, imports increased by 8.6% year-on-year and by 8.5% month-on-month.
In dram equivalent, imports for the six months amounted to 2,297.4 billion drams. ($1 = 365.87 drams).