Հայաստանի արտաքին առևտրի շրջանառությունը հունվար-հունիս ամիսներին նվազել է 0.1%-ով՝ կազմելով $9.57 միլիարդ
Լուրեր | 2026/07/27 17:32
Հայաստանի արտաքին առևտրի շրջանառությունը նվազել է 0.1%-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի արտաքին առևտրի շրջանառությունը հունվար-հունիս 2026 թվականին կազմել է $9,570.9 միլիոն, ինչը 0.1%-ով նվազել է 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, հայտնում է Հանրապետության ազգային վիճակագրական կոմիտեն:
Այս ընթացքում հունիսին, նախորդ տարվա հունիսի համեմատ, ցուցանիշը նվազել է 3.3%-ով, իսկ մայիսի համեմատ՝ աճել է 7.3%-ով:
2026 թվականի 6 ամսում արտաքին առևտրի շրջանառությունը դրամային համարժեքով կազմել է 3,582.4 միլիարդ դրամ:
2026 թվականի հունվար-հունիս ամիսներին Հայաստանի արտահանումը, 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, նվազել է 6.7%-ով՝ կազմելով $3,431.3 միլիոն: Հունիսին, նախորդ տարվա հունիսի համեմատ, արձանագրվել է 20.5%-անոց անկում, իսկ մայիսի համեմատ՝ 5%-անոց աճ:
Արտահանման դրամային համարժեքը կազմել է 1,285 միլիարդ դրամ:
2026 թվականի 6 ամսում ներմուծումը կազմել է $6,139.6 միլիոն, ինչը 4%-ով ավելացել է 2025 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Հունիսին ներմուծումը աճել է 8.6%-ով, իսկ ամսվա կտրվածքով՝ 8.5%-ով:

ЕРЕВАН, 27 июля. /АРКА/. Объем внешнеторгового оборота в Армении, по оперативным статистическим данным, в январе-июне 2026 года составил $9 570,9 млн., что на 0,1% ниже показателя за январь-июнь 2025 года, сообщает Национальный статистический комитет республики.
При этом в июне текущего года по сравнению с июнем прошлого года этот показатель уменьшился на 3,3%, а по сравнению с маем этого же года вырос на 7,3%.
За 6 месяцев 2026 года в драмовом эквиваленте объем внешнеторгового оборота составил 3 582,4 млрд. драмов.
Экспорт из Армении в январе-июне 2026 года по сравнению с тем же периодом 2025 года сократился на 6,7%, составив $3 431,3 млн. В июне к июню прошлого года зафиксирован спад на 20,5%, а к маю этого года – рост на 5%.
В драмовом эквиваленте экспорт в отчетный период составил 1 285 млрд. драмов.
Импорт за 6 месяцев составил $6 139,6 млн., зафиксировав рост на 4% по сравнению с тем же периодом 2025 года. В июне импорт за год вырос на 8,6%, а за месяц - на 8,5%.