Արմեն Գրիգորյանը, Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարը, ընդունել է ԵՄ գործընկերության առաքելության պատվիրակությունը, որը գլխավորում է Սթեֆանո Տոմատը, ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության քաղաքացիական գործողությունների ղեկավար:
Գրիգորյանը ողջունել է առաքելության ստեղծումը և գործունեությունը Հայաստանում, ընդգծելով ԵՄ բազմակողմ աջակցությունը Հայաստանի համար վերջին տարիներին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հետագա համագործակցության հարցեր, և Գրիգորյանը վստահություն է հայտնել, որ առաքելության և Հայաստանի պետական մարմինների միջև սերտ համագործակցությունը կնպաստի առաքելության առաջադրանքների լիարժեք և արդյունավետ իրականացմանը:
ԵՄ գործընկերության առաքելությունը ստեղծվել է 2026 թվականի ապրիլի 21-ին՝ Հայաստանի կառավարության խնդրանքով, և սկսել է իր աշխատանքը 2026 թվականի հուլիսի 13-ին:
Առաքելությունը աջակցելու է Հայաստանին բազմաշերտ սպառնալիքներին, այդ թվում՝ կիբեռհարձակումներին, օտարերկրյա տեղեկատվական մանիպուլյացիաներին և ապօրինի ֆինանսական հոսքերին:

Secretary of the Armenian Security Council Meets with EU Partnership Mission Delegation
Armen Grigoryan, the Secretary of the Security Council of Armenia, met with the delegation of the EU Partnership Mission in Armenia, led by Stefano Tomat, the Commander and Managing Director of Civil Operations of the EU External Action Service.
Grigoryan welcomed the establishment and deployment of the mission in Armenia, highlighting the multi-faceted support provided to Armenia by the EU in recent years.
During the meeting, the parties discussed issues of further cooperation. Grigoryan expressed confidence that close cooperation between the mission and Armenian state bodies would contribute to the full and effective implementation of the mission's tasks.
The EU Partnership Mission in Armenia was established at the request of the Armenian government and began its work on July 13, 2026.
The mission will support Armenia in countering multi-layered threats such as cyberattacks, foreign information manipulation, and illegal financial flows.