Արմեն Գրիգորյանը, Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղարը, ընդունել է ԵՄ գործընկերության առաքելության պատվիրակությունը, որը գլխավորում է Սթեֆանո Տոմատը, ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության քաղաքացիական գործողությունների ղեկավար:
Գրիգորյանը ողջունել է առաքելության ստեղծումը և գործունեությունը Հայաստանում, ընդգծելով ԵՄ բազմակողմ աջակցությունը Հայաստանի համար վերջին տարիներին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հետագա համագործակցության հարցեր, և Գրիգորյանը վստահություն է հայտնել, որ առաքելության և Հայաստանի պետական մարմինների միջև սերտ համագործակցությունը կնպաստի առաքելության առաջադրանքների լիարժեք և արդյունավետ իրականացմանը:
ԵՄ գործընկերության առաքելությունը ստեղծվել է 2026 թվականի ապրիլի 21-ին՝ Հայաստանի կառավարության խնդրանքով, և սկսել է իր աշխատանքը 2026 թվականի հուլիսի 13-ին:
Առաքելությունը աջակցելու է Հայաստանին բազմաշերտ սպառնալիքներին, այդ թվում՝ կիբեռհարձակումներին, օտարերկրյա տեղեկատվական մանիպուլյացիաներին և ապօրինի ֆինանսական հոսքերին:

Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян принял делегацию миссии ЕС по партнерству в Армении, возглавляемую Стефано Томатом, командующим и управляющим директором гражданских операций Службы внешних действий ЕС.
Григорян приветствовал создание и развертывание миссии в Армении, подчеркнув многостороннюю поддержку, оказываемую Армении ЕС в последние годы.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы дальнейшего сотрудничества. Григорян выразил уверенность, что тесное сотрудничество между миссией и государственными органами Армении будет способствовать полному и эффективному выполнению задач, возложенных на миссию.
Миссия ЕС по партнерству в Армении была создана по запросу армянского правительства и начала свою работу 13 июля 2026 года.
Она будет оказывать поддержку Армении в противодействии многоуровневым угрозам, таким как кибератаки, иностранное манипулирование информацией и незаконные финансовые потоки.