Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը համագործակցելով ԵՄ նոր գործընկերության առաքելության հետ, կազմակերպել է շրջանառու սեղան, որին մասնակցել են փոխնախարար Վահան Կոստանյանը, ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության քաղաքացիական գործողությունների ղեկավար Ստեֆանո Տոմատը, ԵՄ դեսպան Հայաստանում Վասիլիս Մարագոսը և ԵՄ գործընկերության առաքելության ղեկավար Կոսմին Դինեսկուն:
Միջոցառումը նվիրված էր ԵՄ խորհրդի կողմից Հայաստանի գործընկերության առաքելության ստեղծման որոշմանը:
«ԵՄ գործընկերության առաքելության ստեղծումը նոր և կարևոր էջ է Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցության մեջ: Այս առաքելությունը հաստատում է ԵՄ հանձնառությունը աջակցել Հայաստանի կայունությանը և ինստիտուցիոնալ ներուժին՝ դիմակայելով մշտապես փոփոխվող մարտահրավերներին»,- նշվում է Հայաստանի ԱԳՆ հաղորդագրությունում:
Միջոցառմանը մասնակցել են քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, գիտական շրջանակներ և փորձագետներ, որոնց ներկայացվել է ԵՄ գործընկերության առաքելությունը որպես գործընկեր, որը աջակցում է Հայաստանի կայունությանը:
Նաև տեղի է ունեցել կարծիքների փոխանակում Հայաստանի առաջացող սպառնալիքներին, մասնավորապես, կիբեռ սպառնալիքներին, օտար տեղեկատվության մանիպուլյացիային և միջամտությանը, ինչպես նաև ապօրինի ֆինանսական հոսքերին դիմակայելու հարցերում:
Հայաստանի ԱԳՆ-ն նաև տեղեկացրել է, որ ԵՄ գործընկերության առաքելությունը քաղաքացիական խորհրդատվական առաքելություն է՝ ԵՄ ընդհանուր անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության շրջանակներում:
Առաքելությունը ստեղծվել է այս տարվա ապրիլի 21-ին և սկսել է իր աշխատանքը հուլիսի 13-ին:
ԵՄ գործընկերության առաքելությունը ստեղծվել է Հայաստանի կառավարության խնդրանքով:
Առաքելությունը մաս է կազմում ԵՄ ավելի լայն և համապարփակ մոտեցմանը, որը համակցում է կարճաժամկետ և երկարաժամկետ աջակցությունը Հայաստանի կայունությանը:
«Առաքելությունը չունի գործադիր մանդատ: Այն չի մասնակցում Հայաստանի իշխանությունների որոշումների ընդունման գործընթացներին»,- նշվում է Հայաստանի ԱԳՆ հաղորդագրությունում:

Министерство иностранных дел Армении в сотрудничестве с новой Миссией ЕС по партнерству в Армении организовало круглый стол, в котором приняли участие заместитель министра иностранных дел Ваган Костанян, командующий и управляющий директор гражданских операций Службы внешних действий ЕС Стефано Томат, а также глава делегации ЕС в Армении Василис Марагос и глава Миссии ЕС по партнерству в Армении Космин Динеску.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, мероприятие было приурочено к принятию решения Совета ЕС о создании Миссии ЕС по партнерству в Армении.
«Создание Миссии ЕС по партнерству в Армении открывает новую и важную главу в партнерстве между Арменией и Европейским союзом. Посредством этой миссии ЕС подтверждает свою приверженность поддержке устойчивости и институционального потенциала Армении перед лицом постоянно меняющихся вызовов», - говорится в сообщении МИД Армении.
В мероприятии приняли участие представители гражданского общества, академических кругов и эксперты, которым была представлена Миссия ЕС по партнерству в Армении как партнер, поддерживающий устойчивость Армении.
Также состоялся обмен мнениями по вопросам укрепления устойчивости Армении к возникающим угрозам, в частности, киберугрозам, манипулированию и вмешательству иностранной информации, а также незаконным финансовым потокам.
В МИД Армении также рассказали, что миссия ЕС по партнерству в Армении - это гражданская консультативная миссия в рамках Общей политики безопасности и обороны ЕС. Миссия была создана 21 апреля этого года и начала свою работу 13 июля.
Миссия ЕС по партнерству в Армении была создана по запросу армянского правительства. Миссия является частью более широкого и всеобъемлющего подхода ЕС, который сочетает краткосрочную и долгосрочную поддержку устойчивости Армении.
«Миссия не имеет исполнительного мандата. Она не играет никакой роли в процессах принятия решений армянскими властями», - говорится в сообщении МИД Армении.