ԵՐԵՎԱՆ, 29 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանը заняла 96-е место в обновленной версии Գլոբального ինդեքսի հարկային ծախսերի թափանցիկության (GTETI), հավաքելով 33.4 միավոր 100-ից:
Համեմատած նախորդ տարբերակի հետ, հանրապետությունը իջել է 21 դիրքով, իսկ նրա ընդհանուր գնահատականը նվազել է 3.5 միավոր:
- 8.0 միավոր 20-ից՝ հանրության համար տեղեկատվության հասանելիության համար;
- 8.0՝ ինստիտուցիոնալ հիմքի համար;
- 7.9՝ մեթոդաբանության և ծածկույթի համար;
- 5.5՝ հարկային ծախսերի նկարագրական տվյալների հրապարակման համար;
- 4.0՝ հարկային ծախսերի գնահատման իրականացման համար:
ԱՌԿԱ գործակալությունը հարցում է ուղարկել Հայաստանի ֆինանսների նախարարություն և սպասում է մեկնաբանության:
GTETI-ն ընդգրկում է 218 երկիր և իրավասություն, սակայն վարկանիշը կազմվել է 116 երկրի համար, որոնց վերաբերյալ տեղեկատվություն հասանելի է եղել գնահատման համար:
GTETI-ն գնահատում է պետական հաշվետվությունների կանոնավորությունը, որակը և ծածկույթը հարկային ծախսերի՝ արտոնությունների, ազատումների, նվազեցումների, հարկային վարկերի և այլ նախապատվությունների վերաբերյալ, որոնք հանգեցնում են բյուջեի եկամուտների կրճատմանը:
Ինդեքսը չի արտացոլում հարկային բեռի մակարդակը կամ հարկային համակարգի մրցունակությունը, այլ բնութագրում է հարկային ծախսերի մասին տեղեկատվության թափանցիկությունը:

ЕРЕВАН, 29 июля. /АРКА/. Армения заняла 96-е место в обновленной версии Глобального индекса прозрачности налоговых расходов (GTETI), набрав 33,4 балла из 100:
По сравнению с предыдущей версией рейтинга республика опустилась на 21 позицию, а ее итоговая оценка снизилась на 3,5 балла:
- 8,0 балла из 20 за доступность информации для общественности;
- 8,0 — за институциональную базу;
- 7,9 — за методологию и охват;
- 5,5 — за публикацию описательных данных о налоговых расходах;
- 4,0 — за проведение оценки налоговых расходов.
Агентство «АРКА» направило запрос в Министерство финансов Армении и ожидает комментария:
Индекс GTETI охватывает 218 стран и юрисдикций, однако рейтинг составлен для 116 стран, по которым была доступна информация для оценки:
GTETI оценивает регулярность, качество и охват государственной отчетности о налоговых расходах — льготах, освобождениях, вычетах, налоговых кредитах и других преференциях, приводящих к сокращению бюджетных поступлений:
Индекс не отражает уровень налоговой нагрузки или конкурентоспособность налоговой системы, он характеризует прозрачность раскрытия информации о налоговых расходах: