ԵՐԵՎԱՆ, 16 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/։ Եվրոպայի խորհրդի MONEYVAL կոմիտեի զեկույցը արձանագրել է Հայաստանի առաջընթացը փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարում, սակայն նշվել է, որ հետաքննությունների, դատական հետապնդումների և հանցավոր ակտիվների բռնագրավման արդյունավետությունը բավարար չէ, ինչպես նաև անհրաժեշտություն կա ուժեղացնել վերահսկողությունը մի շարք տնտեսական ոլորտների նկատմամբ:
tvial.com կազմակերպության հիմնադիր Ագասի Թավադյանը «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցում ներկայացրել է MONEYVAL-ի եզրակացությունների, դրանց հետ կապված տնտեսական և հեղինակային ռիսկերի, Հայաստանի տնտեսության վրա կապիտալի տրանսպորտային հոսքերի ազդեցության և ֆինանսական համակարգի թափանցիկությունը բարձրացնելու անհրաժեշտ միջոցների իր տեսլականը:
Կապիտալի տրանսպորտային հոսքերը աջակցել են տնտեսական աճին
Հայաստանը վերջին տարիներին զգալի տնտեսական օգուտ է ստացել կապիտալի տրանսպորտային հոսքերից, սակայն այդ միջոցների որոշ մասի ծագման թափանցիկության պակասը ստեղծում է հեղինակային և ինստիտուցիոնալ ռիսկեր երկրի համար, կարծում է Թավադյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի աշխարհագրական և տնտեսական հատուկ դիրքը միաժամանակ բացում է կապիտալ ներգրավելու հնարավորություններ և բարձրացնում ֆինանսական հոսքերի վերահսկման պահանջները:
Թավադյանը հիշեցրել է, որ 2022 թվականից հետո Հայաստանը, որպես փոքր բաց տնտեսություն, հարևանությամբ Ռուսաստանի և Իրանի, միջազգային ֆինանսական համակարգում ինտեգրված, դարձել է կապիտալի զգալի հոսքերի տրանսպորտային հարթակ:
«Այս հոսքերը հարստացրել են Հայաստանի Հանրապետությունը և redirected են երրորդ երկրներ, ինչպիսիք են Շվեյցարիան և ԱՄԷ-ն, որոնք իրավական տեսանկյունից բավականին լավ են վերաբերվում անհայտ ծագման կապիտալին», — ասել է նա:
Թավադյանի խոսքով, 2022 թվականին Հայաստանի տնտեսական աճը 12.6%-ով մեծապես պայմանավորված էր ռուսական կապիտալի ներհոսքով ռուս-ուկրաինական հակամարտության սկսվելուց հետո:
«Այս 12.6%-ից կեսը եկել է ֆինանսական և ՏՏ ոլորտից: Մենք, իհարկե, շահել ենք դրանից», — նշել է Թավադյանը:
Նա նաև հիշեցրել է, որ 2023 թվականի կեսից մինչև 2024 թվականի կեսը Հայաստանը եղել է ռուսական ոսկու տրանսպորտային երկիր:
Բացի այդ, ըստ փորձագետի, 2025 թվականի սեպտեմբերից սկսած, Հայաստանում զգալի չափի իրանական կապիտալ է ներգրավվել, ինչը նույնպես նպաստել է 2025 թվականին բարձր տնտեսական աճի պահպանմանը:
Ուժեղացված մոնիտորինգը ներդրումների համար միայն մեկ ռիսկ չէ
Թավադյանը MONEYVAL-ի ուժեղացված հետագա մոնիտորինգի ռեժիմում ընդգրկվելու մասին խոսելիս նշել է, որ երկրի իշխանությունները ավանդաբար փորձում են պահպանել հավասարակշռություն տարբեր պետությունների հետ հարաբերություններում, որպեսզի Հայաստանը կարողանա կատարել տարածաշրջանային տրանսպորտային կենտրոնի դեր:
Միևնույն ժամանակ, նրա խոսքով, երկրի ներդրումային գրավչության վրա արդեն ազդում են գործոններ, որոնք անմիջականորեն չեն կապված MONEYVAL-ի զեկույցի հետ:
Փորձագետը նշել է, որ օտարերկրյա ներդրումների բավարար բազմազանության պակասը խնդիրներից մեկն է: Նրա խոսքով, որոշ երկրների կապիտալը կենտրոնանում է հիմնականում մի քանի ոլորտներում, ինչը բարձրացնում է տնտեսության կախվածությունը կոնկրետ պետությունների քաղաքական և տնտեսական հարաբերություններից:
«Եթե, ասենք, մեկ պետության հետ հարաբերություններում խնդիրներ առաջանան, ներդրումները ամբողջ ոլորտում կարող են սառեցվել», — ասել է Թավադյանը:
Նա ավելի լուրջ գործոն է համարում ներդրողների վստահության նվազումը Հայաստանի ինստիտուցիոնալ և իրավական միջավայրի նկատմամբ: Նա հիշեցրել է, որ վերջին երկու տարիների ընթացքում հայկական կառավարությունը մի շարք գործարքներ է կնքել և որոշումներ ընդունել, որոնք որոշ իրավական հարցեր են առաջացրել, որոնք նվազեցնում են երկրի ներդրումային գրավչությունը:
Թավադյանը նման օրինակներ է բերել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության ազգայինացումն, ինչպես նաև Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի պետական բաժնեմասի փոխանցումը:
Նրա կարծիքով, օտարերկրյա ներդրողները ուշադրություն են դարձնում ոչ միայն միջազգային կազմակերպությունների գնահատականներին և զեկույցներին, այլ, նախևառաջ, սեփականության պաշտպանության պրակտիկային, իշխանությունների որոշումների կանխատեսելիությանը և ներդրումների անվտանգության երաշխիքներին:
Այլ նշանակալի գործոններից նա նշել է նաև որակյալ աշխատուժի հասանելիությունը և աշխատուժի արժեքը:
Բենեֆիցիարների թափանցիկությունը անհրաժեշտ է բարձրացնել
MONEYVAL-ը խորհուրդ է տվել Հայաստանին ուժեղացնել վերահսկողությունը վիրտուալ ակտիվների ծառայություններ մատուցող և ոչ հրապարակային ներդրումային հիմնադրամների նկատմամբ, բարելավել անշարժ գույքի ոլորտում ռիսկերի գնահատումը և բարձրացնել վերջնական բենեֆիցիարների մասին տեղեկատվության ճշգրտությունը:
Թավադյանը նշել է, որ Հայաստանում վերջնական բենեֆիցիարների բացահայտման ոլորտում արդեն ձեռնարկվում են որոշ քայլեր:
«Վերջին երկու տարիների ընթացքում իրական բենեֆիցիարների ինստիտուտը զարգանում է: Սա լավ է կապիտալի հոսքերի կառավարման տեսանկյունից, որպեսզի պետությունը տեսնի, որտեղից և ինչ նպատակով են գնում կապիտալի հոսքերը», — ասել է նա:
Փորձագետը այս ինստիտուտի զարգացմանը դրական քայլ է համարում, սակայն ընդգծել է, որ Հայաստանի միջոցով անցնող կապիտալի հոսքերի ծավալների պատճառով շատ հարցեր դեռևս բաց են մնում:
Միայն օրենսդրական փոփոխությունները բավարար չեն
Մ MONEYVAL-ի հաջորդ զեկույցին չափելի առաջընթացի հասնելու համար Հայաստանին անհրաժեշտ է ոչ միայն կատարելագործել օրենսդրությունը, այլև բարձրացնել ֆինանսական հոսքերի թափանցիկությունը և կառավարվելիությունը, կարծում է Թավադյանը:
«Ինչքան ավելի բաց, թափանցիկ և վերահսկվող լինեն ֆինանսական հոսքերը, այնքան ավելի շատ օգուտ կարող են բերել պետությանը», — ասել է նա:
Փորձագետի խոսքով, Հայաստանը, որպես փոքր բաց տնտեսություն, ԵԱՏՄ անդամ, Իրանի հարևան և աշխարհի ֆինանսական համակարգի մասնակից, օգտվել է զգալի չափի տրանսպորտային ֆինանսական միջոցներից:
«Այս գումարները հարստացրել են մեզ, սակայն պատերազմի մեջ գտնվող երկրներից եկած որոշ միջոցների ծագումը բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում», — եզրափակել է Թավադյանը:

Армения выиграла от транзита капитала, но его происхождение создает репутационные риски — Тавадян
ЕРЕВАН, 16 июля. /АРКА/. Доклад Комитета экспертов Совета Европы по оценке мер противодействия отмыванию денег и финансированию терроризма (MONEYVAL) по Армении зафиксировал прогресс страны в развитии системы противодействия отмыванию денег и финансированию терроризма, однако выявил недостаточную эффективность расследований, судебного преследования и конфискации преступных активов, а также необходимость усиления надзора за рядом секторов экономики.
Учредитель организации tvyal.com Агаси Тавадян в интервью агентству «АРКА» представил свое видение выводов MONEYVAL, связанных с ними экономических и репутационных рисков, влияния транзитных потоков капитала на экономику Армении, а также необходимых мер для повышения прозрачности финансовой системы.
Транзитные потоки поддержали экономический рост
Армения в последние годы получила значительную экономическую выгоду от транзитных потоков капитала, однако недостаточная прозрачность происхождения части этих средств создает репутационные и институциональные риски для страны, считает Тавадян.
По его словам, особое географическое и экономическое положение Армении одновременно открывает возможности для привлечения капитала и повышает требования к контролю за финансовыми потоками.
Тавадян напомнил, что после 2022 года Армения как небольшая открытая экономика по соседству с Россией и Ираном, интегрированная в международную финансовую систему, стала транзитной площадкой для значительных объемов капитала.
«Эти потоки обогатили Республику Армения и перенаправились в третьи страны, такие как Швейцария и ОАЭ, которые с правовой точки зрения довольно хорошо относятся к капиталу неизвестного происхождения», — сказал он.
По словам эксперта, рост экономики Армении на 12,6% в 2022 году в значительной степени был обусловлен притоком российского капитала после начала российско-украинского конфликта.
«Половина из этих 12,6% пришла из финансового сектора и ИТ-сегмента. От этого мы, конечно, выиграли», — отметил Тавадян.
Он также напомнил, что с середины 2023 года до середины 2024 года Армения выступала транзитным государством для российского золота.
Кроме того, по оценке эксперта, с сентября 2025 года в Армению стал поступать значительный объем иранского капитала, что также способствовало поддержанию высоких темпов экономического роста в 2025 году.
Усиленный мониторинг не является единственным риском для инвестиций
Говоря о включении Армении в режим усиленного последующего мониторинга MONEYVAL, Тавадян отметил, что власти страны традиционно старались сохранять баланс в отношениях с различными государствами, чтобы Армения могла выполнять роль регионального транзитного центра.
Вместе с тем, по его словам, на инвестиционную привлекательность страны уже влияют факторы, не связанные напрямую с докладом MONEYVAL.
Одной из проблем эксперт назвал недостаточную диверсификацию иностранных инвестиций. По его словам, капитал из отдельных стран концентрируется преимущественно в нескольких отраслях, что повышает зависимость экономики от политических и экономических отношений с конкретными государствами.
«Если, предположим, в отношениях с одним из государств возникнут проблемы, инвестиции в целой отрасли могут оказаться замороженными», — сказал Тавадян.
Более серьезным фактором он считает снижение доверия инвесторов к институциональной и правовой среде Армении. Он напомнил, что за последние два года армянское правительство заключило ряд сделок и приняло решения, вызывающие определенные правовые вопросы, которые снижают инвестиционную привлекательность страны.
В качестве таких примеров Тавадян назвал процесс национализации ЗАО «Электрические сети Армении», а также передачу государству доли акций Зангезурского медно-молибденового комбината.
По его мнению, иностранные инвесторы обращают внимание не только на оценки и отчеты международных организаций, но, прежде всего, на практику защиты собственности, предсказуемость решений властей и гарантии безопасности вложений.
Среди других значимых факторов он выделил также доступность квалифицированной рабочей силы и стоимость трудовых ресурсов.
Прозрачность бенефициаров необходимо повышать
MONEYVAL рекомендовал Армении усилить надзор за поставщиками услуг виртуальных активов и непубличными инвестиционными фондами, улучшить оценку рисков в секторе недвижимости и повысить достоверность сведений о конечных бенефициарных владельцах.
Тавадян отметил, что в сфере раскрытия конечных бенефициаров в Армении уже предпринимаются определенные шаги.
«В течение последних двух лет развивается институт реальных бенефициаров. Это хорошо с точки зрения управления потоками капитала, чтобы государство видело, откуда и ради чего идут потоки капитала», — сказал он.
Эксперт назвал развитие этого института положительным шагом, однако подчеркнул, что из-за масштабов проходившего через Армению транзитного капитала многие вопросы по-прежнему остаются открытыми.
Одних законодательных изменений недостаточно
Для достижения измеримого прогресса к следующему отчету MONEYVAL Армении необходимо не только совершенствовать законодательство, но и повышать прозрачность и управляемость финансовых потоков, считает Тавадян.
«Чем более открытыми, прозрачными и контролируемыми будут финансовые потоки, тем больше пользы они смогут принести государству», — сказал он.
По словам эксперта, Армения как малая открытая экономика, член ЕАЭС, сосед Ирана и часть мировой финансовой системы воспользовалась значительным объемом транзитных финансовых средств.
«Эти деньги обогатили нас, однако происхождение части средств, поступивших из воюющих стран, порождает много вопросов», — заключил Тавадян.