ԵՐԵՎԱՆ, 23 հուլիսի։ Հայաստանի կառավարությունը հուլիսի 23-ին որոշում է ընդունել 660 հազար ֆունտ ստերլինգ (390 միլիոն դրամի համարժեք) հատկացնելու մասին՝ միջազգային դատարաններում, արբիտրաժներում և այլ միջազգային ինստիտուտներում երկրի շահերը ներկայացնելու և պաշտպանելու համար:
Որոշման հիմնավորման համաձայն, միջոցները տրամադրվելու են վարչապետի աշխատակազմին՝ իրավաբանական ծառայությունների վճարման համար, որոնք կապված են Հայաստանի շահերի ներկայացման և միջազգային մարմինների որոշումների կատարման ապահովման հետ:
Հիմնավորման մեջ չպարզաբանվում է, թե որ կոնկրետ գործի համար են պահանջվում իրավաբանական ծառայությունները:

YEREVAN, July 23. The Armenian government has decided to allocate £660,000 (equivalent to 390 million drams) for legal services to represent and protect the country's interests in international courts, arbitrations, and other international institutions.
According to the justification for the decision, the funds will be provided to the Prime Minister's office from the reserve fund to cover legal and attorney fees for representing and defending the interests of Armenia in international courts, international arbitrations, and other international institutions.
The funding is intended for legal services related to representing Armenia's interests and ensuring the enforcement of decisions by international bodies.
The justification does not clarify which specific case requiring legal services is under consideration in international institutions.