Հայաստանը կարող է կորցնել պանրի արտահանումից ստացված եկամտի 80 տոկոսը, եթե կորցնի ռուսական շուկան
Հայաստանը կարող է կորցնել պանրի արտահանումից ստացված եկամտի 80 տոկոսը, եթե կորցնի ռուսական շուկան: Այս մասին տեղեկացրել է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը՝ հղում անելով Ռոսսելխոդնազդորի հայտարարությանը:
2025 թվականի վերջին Հայաստանի պանրի արտահանման ընդհանուր եկամուտը կազմել է 16.4 միլիոն դոլար, որից 13.5 միլիոն դոլարը բաժին է ընկել Ռուսաստանին: Ռուսական շուկան ոչ միայն Հայաստանից պանրի ամենախոշոր գնորդն է, այլև միակ պետությունը, որը ամեն ամիս ներմուծում է միլիոնավոր այս ապրանքը:
2025 թվականին Հայաստանից պանրի մյուս խոշոր գնորդներն են Միացյալ Նահանգները (1.8 միլիոն դոլար) և Վրաստանը (670,900 դոլար):
Հուլիսի 14-ից 21-ը «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի մասնագետներն ստուգումներ են իրականացրել հայկական կաթնամթերք վերամշակող ձեռնարկություններում, որոնք նախկինում թույլտվություն էին ստացել իրենց արտադրանքը Ռուսաստան մատակարարելու:
Ստուգումների արդյունքում հայտնաբերվել են նախկինում արձանագրված խախտումների կրկնություններ, որոնք վերաբերում են արտադրանքի հետագծելիության համակարգերին և անասնաբուժական փաստաթղթերի տրամադրմանը:
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ը միջոցներ է ձեռնարկել կանխելու վտանգավոր հիվանդությունների ներթափանցումը Ռուսաստան:

Армения может потерять 80% доходов от экспорта сыра, если потеряет российский рынок
Армения может потерять 80% доходов от экспорта сыра, если потеряет российский рынок. Об этом сообщает агентство «Риа Новости», ссылаясь на заявление Россельхознадзора.
В конце 2025 года доходы от поставок на мировые рынки составили 16,4 миллиона долларов, из которых 13,5 миллиона долларов пришлись на Россию. Россия является не только крупнейшим покупателем сыра из Армении, но и единственным государством, которое ежемесячно импортирует миллионы этих товаров.
В 2025 году другими крупными покупателями сыра из Армении стали США (1,8 миллиона долларов) и Грузия (670,900 долларов).
С 14 по 21 июля специалисты Россельхознадзора проводили проверки армянских молокоперерабатывающих предприятий, которые ранее получили разрешение на поставку своей продукции в Россию.
В ходе проверок были выявлены повторения ранее зафиксированных нарушений, касающихся систем отслеживания продукции и предоставления ветеринарных документов.
Россельхознадзор принял меры для предотвращения проникновения опасных инфекционных заболеваний в Россию.