Հայաստանը կարող է կորցնել պանրի արտահանումից ստացված եկամտի 80 տոկոսը, եթե կորցնի ռուսական շուկան
Հայաստանը կարող է կորցնել պանրի արտահանումից ստացված եկամտի 80 տոկոսը, եթե կորցնի ռուսական շուկան: Այս մասին տեղեկացրել է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը՝ հղում անելով Ռոսսելխոդնազդորի հայտարարությանը:
2025 թվականի վերջին Հայաստանի պանրի արտահանման ընդհանուր եկամուտը կազմել է 16.4 միլիոն դոլար, որից 13.5 միլիոն դոլարը բաժին է ընկել Ռուսաստանին: Ռուսական շուկան ոչ միայն Հայաստանից պանրի ամենախոշոր գնորդն է, այլև միակ պետությունը, որը ամեն ամիս ներմուծում է միլիոնավոր այս ապրանքը:
2025 թվականին Հայաստանից պանրի մյուս խոշոր գնորդներն են Միացյալ Նահանգները (1.8 միլիոն դոլար) և Վրաստանը (670,900 դոլար):
Հուլիսի 14-ից 21-ը «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի մասնագետներն ստուգումներ են իրականացրել հայկական կաթնամթերք վերամշակող ձեռնարկություններում, որոնք նախկինում թույլտվություն էին ստացել իրենց արտադրանքը Ռուսաստան մատակարարելու:
Ստուգումների արդյունքում հայտնաբերվել են նախկինում արձանագրված խախտումների կրկնություններ, որոնք վերաբերում են արտադրանքի հետագծելիության համակարգերին և անասնաբուժական փաստաթղթերի տրամադրմանը:
«Ռոսսելխոզնադզոր»-ը միջոցներ է ձեռնարկել կանխելու վտանգավոր հիվանդությունների ներթափանցումը Ռուսաստան:

Armenia could lose 80% of cheese export revenue if it loses the Russian market. This was reported by the Ria Novosti agency, citing a statement from Rosselkhoznadzor.
By the end of 2025, the country's income from global market supplies amounted to $16.4 million, of which $13.5 million was attributed to Russia. Russia is not only Armenia's largest buyer of cheese but also the only country that consistently imports millions of this product every month.
In 2025, other major buyers of cheese from Armenia included the United States ($1.8 million) and Georgia ($670,900).
From July 14 to 21, specialists from Rosselkhoznadzor conducted inspections at Armenian dairy processing enterprises that had previously received permission to supply their products to Russia.
The inspections confirmed the recurrence of violations recorded during previous checks in 2023-2024, related to the operation of traceability systems and the provision of veterinary accompanying documents.
Based on the identified violations, Rosselkhoznadzor took measures to prevent the penetration of highly dangerous infectious diseases into Russia.