Հայաստանը հրաժարվում է ԵՄ-ին անդամակցության հանրաքվեից՝ ընդունելով համապատասխան օրենքը։ Նիկոլ Փաշինյանը, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ, նշել է, որ ուսումնասիրել են իրավական բազան և որևէ խախտում չեն հայտնաբերել ո՛չ ՌԴ-ի, ո՛չ ԵԱՏՄ-ի նկատմամբ։ Նա ընդգծել է, որ ԵԱՏՄ-ի կանոնադրությունը հստակ սահմանում է, թե ինչ պետք է անի երկիրը միությունից դուրս գալու համար։
Փաշինյանը նշել է, որ եթե Հայաստանի ԱԺ-ն չընդուներ օրենքը, ապա քաղհասարակությունը կհավաքեր 350 հազար ստորագրություն, ինչը կհանգեցներ հանրաքվե անցկացնելու պարտադրանքի։ «Այս օրենքի ընդունմամբ, մենք հրաժարվել ենք հանրաքվեի գաղափարից, քանի որ այդ հարցը դեռ հասունացման այն մակարդակին չէ, որ ձևակերպվի մեր ժողովրդի համար»,- ասել է նա։
Նա հավելել է, որ այս գործընթացը դեմ չէ ՌԴ-ին և ԵԱՏՄ-ին, և որ Հայաստանը բարձր է գնահատում իր հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ։

Армения отказывается от референдума о вступлении в ЕС
Армения отказывается от референдума о вступлении в ЕС, приняв соответствующий закон. Премьер-министр Никол Пашинян на встрече с президентом России Владимиром Путиным отметил, что они изучили правовую базу и не обнаружили нарушений ни в отношении России, ни в отношении ЕАЭС. Он подчеркнул, что устав ЕАЭС четко определяет, что должно сделать государство для выхода из союза.
Пашинян добавил, что если бы Национальное собрание Армении не приняло закон, гражданское общество собрало бы 350 тысяч подписей, что привело бы к необходимости проведения референдума. «Фактически, принятием этого закона мы отказались от идеи референдума, потому что этот вопрос еще не достиг того уровня зрелости, чтобы быть сформулированным для нашего народа», - сказал он.
Он добавил, что этот процесс не противоречит России и ЕАЭС, и что Армения высоко ценит свои отношения с Россией.