Հայաստանը «Ֆայրբըրդ ԷյԱյ»-ից 25 մլն դոլարի բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ռեսուրսներ ձեռք կբերի
Լուրեր | 2026/07/15 15:03
Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է ձեռք բերել արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների համար անհրաժեշտ ռեսուրսներ
Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է «Ֆայրբըրդ ԷյԱյ» ընկերությունից հինգ տարի ժամկետով ձեռք բերել 25 միլիոն դոլարի բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ռեսուրսներ՝ Հայաստանում արհեստական բանականության ժամանակակից ենթակառուցվածքների զարգացման նպատակով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան չզեկուցվող նախագիծն ընդգրկված է Կառավարության հուլիսի 16-ի նիստի օրակարգում։
Նախագծով առաջարկվում է 2026 թվականի պետական բյուջեում վերաբաշխում իրականացնել և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի առևտրային կազմակերպություններին ու անհատ ձեռնարկատերերին տրամադրվող պետական աջակցության միջոցներից 957 միլիոն 876 հազար դրամ ուղղել նոր ծրագրի ֆինանսավորմանը։
Նոր միջոցառմամբ նախատեսվում է ձեռք բերել արհեստական բանականության համակարգերի համար անհրաժեշտ բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ռեսուրսներ և առաջատար գրաֆիկական պրոցեսորների հզորություն։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը ռեսուրսները մեկ անձից գնման ընթացակարգով ձեռք կբերի «Ֆայրբըրդ ԷյԱյ» ՓԲԸ-ից։ Հիմնավորման համաձայն՝ ընկերությունն ունի անհրաժեշտ տեխնոլոգիական լուծումները տրամադրելու հատուկ և բացառիկ իրավունք։
Նախարարության և ընկերության միջև համապատասխան պայմանագիրը կնքվել է 2026 թվականի ապրիլի 17-ին։
«Ֆայրբըրդ ԷյԱյ»-ն նախատեսում է 2026 թվականին Հայաստանում գործարկել NVIDIA Blackwell գրաֆիկական պրոցեսորներով աշխատող՝ Կովկասի տարածաշրջանում առաջին և ամենամեծ արհեստական բանականության սուպերհամակարգիչը։
Ձեռք բերվող ռեսուրսները նախատեսվում է հասանելի դարձնել արհեստական բանականության ոլորտում գործունեություն իրականացնող ստարտափներին, գիտահետազոտական խմբերին, համալսարաններին, անհատ մասնագետներին և հանրային իշխանության մարմիններին։
Դրանք կարող են օգտագործվել արհեստական բանականության մոդելների նախագծման, ուսուցման և գործարկման, ինչպես նաև գիտական հետազոտությունների իրականացման համար։
Ծրագրի արդյունքային ցուցանիշ է սահմանվել ստացված հայտերի առնվազն 60 տոկոսի բավարարումը։
Նախագծի ընդունմամբ 2026 թվականի պետական բյուջեում լրացուցիչ ծախս չի առաջանա։ Գումարը կտրամադրվի արդեն իսկ հաստատված բյուջետային ծրագրի շրջանակում կատարվող վերաբաշխման հաշվին։

Армения приобретет высокопроизводительные вычислительные ресурсы у «Файберд ЭйАй» за 25 млн долларов
Новости | 2026/07/15 15:03
Правительство Армении планирует приобрести ресурсы для инфраструктуры искусственного интеллекта
Правительство Армении планирует приобрести высокопроизводительные вычислительные ресурсы у компании «Файберд ЭйАй» на срок пять лет за 25 миллионов долларов для развития современных инфраструктур искусственного интеллекта в Армении. «Арменпресс» сообщает, что соответствующий неотчетный проект включен в повестку дня заседания правительства 16 июля.
Проект предполагает перераспределение средств в государственном бюджете 2026 года и выделение 957 миллионов 876 тысяч драмов из средств государственной поддержки, предоставляемых коммерческим организациям и индивидуальным предпринимателям в сфере информационных технологий, для финансирования новой программы.
Новой инициативой планируется приобрести высокопроизводительные вычислительные ресурсы и мощность передовых графических процессоров, необходимых для систем искусственного интеллекта.
Министерство высоких технологий приобретет ресурсы у компании «Файберд ЭйАй» через процедуру закупки у единственного поставщика. Согласно обоснованию, компания имеет специальные и исключительные права на предоставление необходимых технологических решений.
Соответствующий контракт между министерством и компанией был подписан 17 апреля 2026 года.
«Файберд ЭйАй» планирует в 2026 году запустить в Армении первый и крупнейший в Кавказском регионе суперкомпьютер на графических процессорах NVIDIA Blackwell.
Приобретенные ресурсы будут доступны стартапам, исследовательским группам, университетам, отдельным специалистам и государственным органам, работающим в области искусственного интеллекта.
Их можно будет использовать для проектирования, обучения и развертывания моделей искусственного интеллекта, а также для проведения научных исследований.
Показателем результативности программы установлено удовлетворение как минимум 60 процентов полученных заявок.
Принятием проекта не возникнет дополнительных расходов в государственном бюджете 2026 года. Средства будут выделены за счет перераспределения в рамках уже утвержденной бюджетной программы.