Հայաստանը «Ֆայրբըրդ ԷյԱյ»-ից 25 մլն դոլարի բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ռեսուրսներ ձեռք կբերի
Լուրեր | 2026/07/15 15:03
Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է ձեռք բերել արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների համար անհրաժեշտ ռեսուրսներ
Հայաստանի կառավարությունը նախատեսում է «Ֆայրբըրդ ԷյԱյ» ընկերությունից հինգ տարի ժամկետով ձեռք բերել 25 միլիոն դոլարի բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ռեսուրսներ՝ Հայաստանում արհեստական բանականության ժամանակակից ենթակառուցվածքների զարգացման նպատակով։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան չզեկուցվող նախագիծն ընդգրկված է Կառավարության հուլիսի 16-ի նիստի օրակարգում։
Նախագծով առաջարկվում է 2026 թվականի պետական բյուջեում վերաբաշխում իրականացնել և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի առևտրային կազմակերպություններին ու անհատ ձեռնարկատերերին տրամադրվող պետական աջակցության միջոցներից 957 միլիոն 876 հազար դրամ ուղղել նոր ծրագրի ֆինանսավորմանը։
Նոր միջոցառմամբ նախատեսվում է ձեռք բերել արհեստական բանականության համակարգերի համար անհրաժեշտ բարձր արտադրողականությամբ հաշվողական ռեսուրսներ և առաջատար գրաֆիկական պրոցեսորների հզորություն։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը ռեսուրսները մեկ անձից գնման ընթացակարգով ձեռք կբերի «Ֆայրբըրդ ԷյԱյ» ՓԲԸ-ից։ Հիմնավորման համաձայն՝ ընկերությունն ունի անհրաժեշտ տեխնոլոգիական լուծումները տրամադրելու հատուկ և բացառիկ իրավունք։
Նախարարության և ընկերության միջև համապատասխան պայմանագիրը կնքվել է 2026 թվականի ապրիլի 17-ին։
«Ֆայրբըրդ ԷյԱյ»-ն նախատեսում է 2026 թվականին Հայաստանում գործարկել NVIDIA Blackwell գրաֆիկական պրոցեսորներով աշխատող՝ Կովկասի տարածաշրջանում առաջին և ամենամեծ արհեստական բանականության սուպերհամակարգիչը։
Ձեռք բերվող ռեսուրսները նախատեսվում է հասանելի դարձնել արհեստական բանականության ոլորտում գործունեություն իրականացնող ստարտափներին, գիտահետազոտական խմբերին, համալսարաններին, անհատ մասնագետներին և հանրային իշխանության մարմիններին։
Դրանք կարող են օգտագործվել արհեստական բանականության մոդելների նախագծման, ուսուցման և գործարկման, ինչպես նաև գիտական հետազոտությունների իրականացման համար։
Ծրագրի արդյունքային ցուցանիշ է սահմանվել ստացված հայտերի առնվազն 60 տոկոսի բավարարումը։
Նախագծի ընդունմամբ 2026 թվականի պետական բյուջեում լրացուցիչ ծախս չի առաջանա։ Գումարը կտրամադրվի արդեն իսկ հաստատված բյուջետային ծրագրի շրջանակում կատարվող վերաբաշխման հաշվին։

The Armenian government plans to acquire $25 million in high-performance computing resources from Fibered AI for a five-year period to develop modern artificial intelligence infrastructure in Armenia. According to Armenpress, the relevant non-reportable project is included in the agenda of the government meeting on July 16.
The project proposes to redistribute funds in the 2026 state budget and allocate 957 million 876 thousand drams from state support provided to commercial organizations and individual entrepreneurs in the information technology sector to finance the new program.
The new initiative aims to acquire high-performance computing resources and the power of leading graphic processors necessary for artificial intelligence systems.
The Ministry of High Technology will acquire the resources through a single-source procurement procedure from Fibered AI LLC. According to the justification, the company has special and exclusive rights to provide the necessary technological solutions.
The relevant contract between the ministry and the company was signed on April 17, 2026.
Fibered AI plans to launch the first and largest artificial intelligence supercomputer in the Caucasus region, powered by NVIDIA Blackwell graphic processors, in Armenia in 2026.
The acquired resources are intended to be made available to startups, research teams, universities, individual specialists, and public authorities operating in the field of artificial intelligence.
They can be used for designing, training, and deploying artificial intelligence models, as well as for conducting scientific research.
The program's performance indicator has been set to satisfy at least 60 percent of the received applications.
Adoption of the project will not incur additional costs in the 2026 state budget. The funds will be allocated from the already approved budget program through redistribution.