Հայաստանի դեսպան Ալբանիայում Տիգրան Մկրտչյանը հանդիպել է երկրի ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի փոխնախարար Էրլինդ Սուլոյին, որտեղ քննարկվել են հայ-ալբանական համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները, հատկապես էներգետիկ ոլորտում:
Դեսպանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության առաջնահերթությունները ատոմային, ջրային, արևային և քամու էներգետիկայի զարգացման ոլորտում, ընդգծելով էներգետիկ անվտանգության կարևորությունը ազգային անվտանգության համակարգում:
Նա առաջարկել է նախաձեռնություն իրականացնել համապատասխան գերատեսչությունների ներկայացուցիչների փոխայցերի համար և քննարկել էներգետիկ ոլորտում երկկողմ հարաբերությունների իրավական և պայմանագրային բնույթ ստանալու հնարավորությունը:
Էրլինդ Սուլոն բարձր է գնահատել համագործակցության առկա պոտենցիալը և պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել գործնական համագործակցությանը, այդ թվում՝ փոխադարձ այցերի, փորձի փոխանակման և համատեղ ծրագրերի իրականացման միջոցով:

Армения и Албания обсудили возможности развития сотрудничества в энергетическом секторе
Посол Армении в Албании Тигран Мкртчян встретился с заместителем министра инфраструктуры и энергетики страны Эрлиндом Суло, обсуждались возможности расширения армяно-албанского сотрудничества, особое внимание было уделено энергетическому сектору.
Мкртчян представил приоритеты правительства Армении в развитии атомной, гидро-, солнечной и ветровой энергетики, подчеркнув важность энергетической безопасности в системе национальной безопасности страны.
Посол Армении предложил инициировать взаимные визиты представителей соответствующих ведомств двух стран и обсудить возможность придания юридически и договорного характера двусторонним отношениям в энергетическом секторе.
Суло высоко оценил существующий потенциал сотрудничества, выразив готовность содействовать практическому сотрудничеству между двумя странами, в том числе посредством взаимных визитов, обмена опытом и реализации совместных программ.