Հայաստանը 7.6 հազար տոննա Apricot է արտահանել
Հայաստանի տնտեսության նախարար Գևորգ Պապոյանը տեղեկացրել է, որ 2023 թվականի հունիսի 1-ից մինչև հուլիսի 19-ը Հայաստանից արտահանվել է 7.6 հազար տոննա բուրավետ apricot: Սա մոտ 380 բեռնատարի արտահանում է:
Նա նշել է, որ արտահանման աշխարհագրությունը բավական լայն է: Պապոյանը անդրադարձել է նաև վերջին օրերին շրջանառվող տեղեկություններին, ըստ որոնց, իբր սպառված apricot-ները վնասվել են Իսպանիայի շուկայում: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը ոչ մի apricot չի արտահանել Իսպանիա կամ Պորտուգալիա:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի կողմից սահմանված սահմանափակումների պատճառով, որոնք վերաբերում են Հայաստանի գյուղատնտեսական արտադրանքի և ծաղիկների արտահանմանը ԵԱՏՄ երկրների շուկաներ, Հայաստանի կառավարությունը մշակել է մի շարք աջակցության ծրագրեր, որոնք ուղղված են եվրոպական շուկաներում արտահանման խթանմանը:

Armenia exported 7.6 thousand tons of apricots
The Minister of Economy of Armenia, Gevorg Papoyan, reported that from June 1 to July 19, 2023, Armenia exported 7.6 thousand tons of apricots. This amounts to about 380 trucks.
He noted that the geography of exports is quite broad. Papoyan also addressed recent circulating information suggesting that apricots supplied to the Spanish market had spoiled, emphasizing that Armenia did not export apricots to either Spain or Portugal.
It is worth noting that due to the restrictions imposed by Russia on the export of agricultural products and flowers from Armenia to the markets of EAEU countries, the government has developed several support programs aimed at boosting exports to European markets.