Հայաստանը 7.6 հազար տոննա Apricot է արտահանել
Հայաստանի տնտեսության նախարար Գևորգ Պապոյանը տեղեկացրել է, որ 2023 թվականի հունիսի 1-ից մինչև հուլիսի 19-ը Հայաստանից արտահանվել է 7.6 հազար տոննա բուրավետ apricot: Սա մոտ 380 բեռնատարի արտահանում է:
Նա նշել է, որ արտահանման աշխարհագրությունը բավական լայն է: Պապոյանը անդրադարձել է նաև վերջին օրերին շրջանառվող տեղեկություններին, ըստ որոնց, իբր սպառված apricot-ները վնասվել են Իսպանիայի շուկայում: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը ոչ մի apricot չի արտահանել Իսպանիա կամ Պորտուգալիա:
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի կողմից սահմանված սահմանափակումների պատճառով, որոնք վերաբերում են Հայաստանի գյուղատնտեսական արտադրանքի և ծաղիկների արտահանմանը ԵԱՏՄ երկրների շուկաներ, Հայաստանի կառավարությունը մշակել է մի շարք աջակցության ծրագրեր, որոնք ուղղված են եվրոպական շուկաներում արտահանման խթանմանը:

Министр экономики Армении Геворг Папоян сообщил, что с 1 июня по 19 июля 2023 года из Армении было экспортировано 7.6 тыс. тонн абрикосов. Это составляет около 380 грузовых автомобилей.
Он отметил, что география экспорта довольно широка. Папоян также прокомментировал информацию, которая циркулировала в последние дни о том, что якобы испортились абрикосы, поставляемые на рынок Испании, подчеркнув, что Армения не экспортировала абрикосы ни в Испанию, ни в Португалию.
Напомним, что из-за введенных Россией ограничений на экспорт сельскохозяйственной продукции и цветов из Армении на рынки стран ЕАЭС, правительство страны разработало несколько программ поддержки экспорта в направлении европейских рынков.