ԵՐԵՎԱՆ, 23 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Процесс получения Հայաստանի շուկայական տնտեսության կարգավիճակի քննարկվել է ՀՀ տնտեսական նախարար Գևորգ Պապոյանի և ԱՄՆ-ի ՀՀ ժամանակավոր հավատարմատար Դևիդ Ալլենի միջև:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ տնտեսական նախարարության մամուլի ծառայությունից, կողմերը հաստատել են, որ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև տնտեսական համագործակցությունը դինամիկ զարգանում է և նշել են վերջերս ձեռք բերված դրական առաջընթացը:
Պապոյանը վստահություն է հայտնել, որ ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը կնպաստի այս գործընթացի շարունակական առաջընթացին և հայ-ամերիկյան տնտեսական օրակարգի հետագա զարգացմանը:

Armenia Discusses with the USA the Acquisition of Market Economy Status
YEREVAN, July 23. /ARKA/. The process of Armenia obtaining the status of a market economy was discussed by Armenia's Minister of Economy Gevorg Papoyan and the U.S. Chargé d'Affaires in Armenia David Allen.
According to the press service of the Ministry of Economy of Armenia, the parties confirmed that economic cooperation between Armenia and the USA is developing dynamically and noted the positive progress achieved recently.
Papoyan expressed confidence that the established effective cooperation would contribute to the consistent advancement of this process and further development of the Armenian-American economic agenda.
The meeting was also attended by Edward Eichler, head of the economic and trade department of the U.S. Embassy.