Հայաստան և Իրան քննարկել են ԼԷՊ-ի, երկրորդ մоста և սահմանային անցման զարգացման հարցերը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Худատյանը և Իրանի փոխնախագահ, Բյուջեի և ծրագրերի կազմակերպության ղեկավար Սեյեդ Համիդ Պուրմոհամմադին քննարկել են երկկողմ տնտեսական և ենթակառուցվածքային համագործակցության զարգացումը:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել հուլիսի 25-ին Թեհրանում:
Պուրմոհամմադին նշել է, որ անհրաժեշտ է համատեղել նախկինում ձեռք բերված համաձայնությունները համաձայնեցված պլանի մեջ: Նա առաջնահերթ ուղղություններից է նշել առևտրային հարաբերությունների ընդլայնումը, Նորդուզի սահմանային անցման զարգացմանը, երկրորդ մоста կառուցումը, ճանապարհային վճարների կարգավորումը և Հայաստանի և Իրանի միջև երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի ավարտի արագացումը:
Նրա խոսքով, Բյուջեի և ծրագրերի կազմակերպությանը համատեղ նախագահության գործառույթների փոխանցումը հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովում վկայում է Թեհրանի կողմից Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարևորության մասին:
Պուրմոհամմադին նաև նշել է, որ կազմակերպությունը պատրաստ է աջակցել համատեղ նախագծերի իրականացման ընթացքում առաջացող հարցերի լուծմանը: Նա ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է մոտ ժամանակներս անցկացնել միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Իրանի փոխնախագահը Հայաստանի մասին ասել է, որ այն երկրի կարևոր հարևաններից մեկն է և նշել է տարբեր տնտեսության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
Հուդատյանը, իր հերթին, դրական է գնահատել համատեղ նախագծերի իրականացման ընթացքը և հաստատել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը զարգացնել հարաբերությունները Իրանի հետ տարբեր ուղղություններով:
Նախարարը նաև առաջարկել է միջոցներ ձեռնարկել Հայաստանի-Իրան երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման նախագծի իրականացման արագացման և պարզեցման համար:
Հանդիպման ընթացքում Պուրմոհամմադին շնորհակալություն է հայտնել հայկական կողմին Իրանում վերջին իրադարձությունների կապակցությամբ որդեգրած դիրքորոշման համար, ինչպես նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցության համար սգո արարողությանը:

ЕРЕВАН, 25 июля. /АРКА/. Министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худатян и вице-президент Ирана, глава Организации планирования и бюджета Сейед Хамид Пурмохаммади обсудили развитие двустороннего экономического и инфраструктурного сотрудничества:
Встреча состоялась 25 июля в Тегеране:
Как сообщает агентство IRNA, Пурмохаммади заявил о необходимости объединить достигнутые ранее договоренности в согласованный план. В числе приоритетных направлений он назвал расширение торговых отношений, развитие погранперехода Нордуз, строительство второго моста, урегулирование вопроса дорожных сборов и ускорение завершения третьей линии электропередачи между Арменией и Ираном:
По его словам, передача Организации планирования и бюджета функций сопредседателя армяно-иранской межправительственной комиссии свидетельствует о значении, которое Тегеран придает отношениям с Арменией:
Пурмохаммади также отметил готовность организации содействовать решению вопросов, возникающих при реализации совместных проектов. Он подчеркнул необходимость провести очередное заседание межправительственной комиссии в ближайшее время:
Вице-президент Ирана назвал Армению одним из важных соседей страны и заявил о наличии возможностей для расширения сотрудничества в различных отраслях экономики:
Худатян, в свою очередь, положительно оценил ход реализации совместных проектов и подтвердил готовность армянской стороны развивать отношения с Ираном по различным направлениям:
Министр также предложил принять меры для ускорения и упрощения реализации проекта строительства третьей линии электропередачи Армения–Иран:
В ходе встречи Пурмохаммади поблагодарил армянскую сторону за позицию, занятую в связи с последними событиями в Иране, а также за участие премьер-министра Армении Никола Пашиняна в траурной церемонии: