Հայաստան և Իրան քննարկել են ԼԷՊ-ի, երկրորդ մоста և սահմանային անցման զարգացման հարցերը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Худատյանը և Իրանի փոխնախագահ, Բյուջեի և ծրագրերի կազմակերպության ղեկավար Սեյեդ Համիդ Պուրմոհամմադին քննարկել են երկկողմ տնտեսական և ենթակառուցվածքային համագործակցության զարգացումը:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել հուլիսի 25-ին Թեհրանում:
Պուրմոհամմադին նշել է, որ անհրաժեշտ է համատեղել նախկինում ձեռք բերված համաձայնությունները համաձայնեցված պլանի մեջ: Նա առաջնահերթ ուղղություններից է նշել առևտրային հարաբերությունների ընդլայնումը, Նորդուզի սահմանային անցման զարգացմանը, երկրորդ մоста կառուցումը, ճանապարհային վճարների կարգավորումը և Հայաստանի և Իրանի միջև երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի ավարտի արագացումը:
Նրա խոսքով, Բյուջեի և ծրագրերի կազմակերպությանը համատեղ նախագահության գործառույթների փոխանցումը հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովում վկայում է Թեհրանի կողմից Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարևորության մասին:
Պուրմոհամմադին նաև նշել է, որ կազմակերպությունը պատրաստ է աջակցել համատեղ նախագծերի իրականացման ընթացքում առաջացող հարցերի լուծմանը: Նա ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է մոտ ժամանակներս անցկացնել միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Իրանի փոխնախագահը Հայաստանի մասին ասել է, որ այն երկրի կարևոր հարևաններից մեկն է և նշել է տարբեր տնտեսության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
Հուդատյանը, իր հերթին, դրական է գնահատել համատեղ նախագծերի իրականացման ընթացքը և հաստատել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը զարգացնել հարաբերությունները Իրանի հետ տարբեր ուղղություններով:
Նախարարը նաև առաջարկել է միջոցներ ձեռնարկել Հայաստանի-Իրան երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման նախագծի իրականացման արագացման և պարզեցման համար:
Հանդիպման ընթացքում Պուրմոհամմադին շնորհակալություն է հայտնել հայկական կողմին Իրանում վերջին իրադարձությունների կապակցությամբ որդեգրած դիրքորոշման համար, ինչպես նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցության համար սգո արարողությանը:

Armenia and Iran Discussed the Construction of Power Lines, a Second Bridge, and Border Crossing Development
News | 2026/07/25 22:39
Ministers of Armenia and Iran Discussed Economic Cooperation
YEREVAN, July 25. /ARKA/. Armenia's Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan and Iran's Vice President, head of the Planning and Budget Organization Seyed Hamid Pourmohammadi discussed the development of bilateral economic and infrastructure cooperation:
The meeting took place on July 25 in Tehran:
According to IRNA, Pourmohammadi emphasized the need to consolidate previously reached agreements into a coordinated plan. Among the priority areas, he mentioned the expansion of trade relations, the development of the Norduz border crossing, the construction of a second bridge, the regulation of road tolls, and the acceleration of the completion of the third power line between Armenia and Iran:
He noted that the transfer of the functions of co-chairman of the Armenian-Iranian intergovernmental commission to the Planning and Budget Organization indicates the importance Tehran attaches to its relations with Armenia:
Pourmohammadi also expressed the organization's readiness to assist in resolving issues arising during the implementation of joint projects. He stressed the need to hold the next meeting of the intergovernmental commission in the near future:
The Iranian Vice President described Armenia as one of the important neighbors of the country and stated that there are opportunities to expand cooperation in various sectors of the economy:
Khudatyan, for his part, positively assessed the progress of joint projects and confirmed the Armenian side's readiness to develop relations with Iran in various directions:
The minister also proposed measures to accelerate and simplify the implementation of the project for the construction of the third power line Armenia-Iran:
During the meeting, Pourmohammadi thanked the Armenian side for its position regarding the recent events in Iran and for Prime Minister Nikol Pashinyan's participation in the mourning ceremony: