Հայաստան-Ադրբեջան գործընթացը առաջ է, քան Հայաստան-Թուրքիա. Ռուբինյան
Ազգային ժողովի 9-րդ գումարման առաջին նիստի ժամանակ՝ ԱԺ նախագահի ընտրության հարցի շրջանակում, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանն ու պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ հարցեր են հղել, իսկ Մանուկյանը նշել է, թե Թուրքիան հարաբերությունների կարգավորման ընթացքում առաջ է քաշել նախապայմաններ:
Ռուբինյանը, համաձայնելով պատգամավորի հետ, որ Թուրքիայից այս ընթացքում հնչել ու երբեմն հնչում են հայտարարություններ՝ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը փոխկապակցելով այլ գործընթացների հետ, ասել է.
«Ես կարծում եմ, որ իրականում Հայաստան-Ադրբեջան գործընթացը հիմա ավելի առաջ է, քան Հայաստան-Թուրքիա գործընթացը, որովհետև Հայաստան-Ադրբեջան գործընթացում, օրինակ՝ ավելի շուտ ադրբեջանական կողմը հանեց սահմանափակումները Հայաստանից երկաթուղային տրանզիտի, քան Թուրքիան: Թուրքիան էլ հանեց: Կամ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հիմա ուղիղ առևտուր կա, նկատի ունեմ՝ նավթամթերքի: Ես կարծում եմ՝ ժամանակն է, որպեսզի Թուրքիայի կողմից լինի առավել ակտիվ առաջընթաց Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում: Դա վաղուց հասունացած է, և ես չգիտեմ պատճառը և չեմ կարող մատնանշել, թե ինչու պիտի Հայաստանն ու Թուրքիան հենց վաղը չունենան դիվանագիտական հարաբերություններ, և թե ինչու հենց վաղը Հայաստան-Թուրքիա սահմանը բաց չլինի:
Արդյոք գործընթացը գնացե՞լ է այն արագությամբ, որ ես կուզեի տեսնել: Ոչ, ես կուզեի տեսնել, որ գործընթացն ավարտված լիներ տարիներ առաջ, բայց համաձայնեք, որ Հայաստան-Թուրքիա գործընթացը բարդ գործընթաց է եղել, և, ըստ էության, Հայաստանի անկախության առաջին տարիներից սկսած՝ բոլոր իշխանությունները փորձել են այդ գործընթացը պսակել հաջողությամբ:
ՀՀ ԱԺ նախագահի թեկնածուն, սակայն, վստահություն հայտնեց, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների լիակատար կարգավորումը ժամանակի հարց է, և կարգավորումը շատ մոտ է:

Во время первого заседания 9-го созыва Национального собрания, в рамках вопроса о выборах президента НС, депутат от фракции «Армения» Георгий Манукян и депутат Агнеса Хамоян задали вопросы о нормализации отношений с Турцией, при этом Манукян отметил, что Турция выдвинула предварительные условия в процессе нормализации отношений.
Рубинян, согласившись с депутатом, что в это время из Турции звучали и иногда звучат заявления, связывающие нормализацию отношений между Арменией и Турцией с другими процессами, сказал:
«Я считаю, что на самом деле процесс Армения-Азербайджан сейчас более продвинут, чем процесс Армения-Турция, потому что в процессе Армения-Азербайджан, например, азербайджанская сторона раньше сняла ограничения на железнодорожный транзит из Армении, чем Турция. Турция тоже сняла. Или между Арменией и Азербайджаном сейчас есть прямая торговля, имею в виду нефтепродукты. Я считаю, что настало время, чтобы Турция проявила более активный прогресс в процессе нормализации отношений с Арменией. Это давно созрело, и я не знаю причины и не могу указать, почему Армения и Турция не имеют дипломатических отношений именно завтра, и почему граница между Арменией и Турцией не откроется именно завтра.
Процесс шел ли с той скоростью, которую я хотел бы видеть? Нет, я хотел бы видеть, что процесс завершился много лет назад, но согласитесь, что процесс Армения-Турция был сложным процессом, и, по сути, с первых лет независимости Армении все власти пытались успешно завершить этот процесс.
Кандидат на пост президента НС, однако, выразил уверенность, что полное нормализование отношений между Арменией и Турцией — это вопрос времени, и нормализация очень близка.