Հայ-ռուսական նոր զարգացումներ հայկական երկաթուղու շուրջ
Հայաստան 2 միլիարդ դոլարի վարձավճար Ռուսաստանից. հայ-ռուսական նոր զարգացումներ հայկական երկաթուղու շուրջ:
«Ռուսական երկաթուղիներ»-ը զգուշացնում է՝ եթե Հայաստանը դադարեցնի իր դուստր ձեռնարկության՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղու» կոնցեսիոն պայմանագիրը, ապա պետք է վերադարձնի, բոլոր այն ներդրումները, որոնք ռուսական ընկերությունն արել է 2008 թվականից մինչ այսօր:
«Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության գործադիր տնօրեն Օլեգ Բելոզերովը կոնկրետ գումար է մատնանշել՝ շուրջ 400 միլիոն դոլար:
«Եթե հայկական կողմը դիտարկում է կոնցեսիոն պայմանագրի դադարեցման կամ փոփոխման հնարավորությունը, ապա մենք էլ իրավունք ունենք ակնկալել ներդրումների վերադարձ: Ռուսական կողմը 2008 թվականից սկսած ամբողջությամբ կատարում է կոնցեսիոն պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները:
Նախօրեին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ երկաթուղու հետ կապված իրենց դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը՝ դա իրենց սեփականությունն է:
Ռուսական կողմը «զարմացած ու տարակուսած է» Հայաստանի վարչապետի՝ 2 միլիարդ դոլարի վարձավճար ուզելու հայտարարությունից:

Новости | 2026/08/01 13:03
«Российские железные дороги» предупреждают, что если Армения прекратит концессионный договор со своей дочерней компанией «Южно-Кавказская железная дорога», то ей придется вернуть все инвестиции, которые российская компания сделала с 2008 года.
Генеральный директор «Российских железных дорог» Олег Белозеров указал на конкретную сумму — около 400 миллионов долларов.
«Если армянская сторона рассматривает возможность прекращения или изменения концессионного договора, то мы также имеем право ожидать возврата инвестиций. Российская сторона с 2008 года полностью выполняет обязательства по концессионному договору.
На днях премьер-министр Никол Пашинян заявил, что их позиция по железной дороге остается прежней — это их собственность.
Российская сторона «удивлена и озадачена» заявлением премьер-министра Армении о требовании 2 миллиарда долларов.