Հայ-ռուսական նոր զարգացումներ հայկական երկաթուղու շուրջ
Հայաստան 2 միլիարդ դոլարի վարձավճար Ռուսաստանից. հայ-ռուսական նոր զարգացումներ հայկական երկաթուղու շուրջ:
«Ռուսական երկաթուղիներ»-ը զգուշացնում է՝ եթե Հայաստանը դադարեցնի իր դուստր ձեռնարկության՝ «Հարավկովկասյան երկաթուղու» կոնցեսիոն պայմանագիրը, ապա պետք է վերադարձնի, բոլոր այն ներդրումները, որոնք ռուսական ընկերությունն արել է 2008 թվականից մինչ այսօր:
«Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության գործադիր տնօրեն Օլեգ Բելոզերովը կոնկրետ գումար է մատնանշել՝ շուրջ 400 միլիոն դոլար:
«Եթե հայկական կողմը դիտարկում է կոնցեսիոն պայմանագրի դադարեցման կամ փոփոխման հնարավորությունը, ապա մենք էլ իրավունք ունենք ակնկալել ներդրումների վերադարձ: Ռուսական կողմը 2008 թվականից սկսած ամբողջությամբ կատարում է կոնցեսիոն պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները:
Նախօրեին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ երկաթուղու հետ կապված իրենց դիրքորոշումը շարունակում է մնալ նույնը՝ դա իրենց սեփականությունն է:
Ռուսական կողմը «զարմացած ու տարակուսած է» Հայաստանի վարչապետի՝ 2 միլիարդ դոլարի վարձավճար ուզելու հայտարարությունից:

News | 2026/08/01 13:03
“Russian Railways” warns that if Armenia terminates the concession agreement with its subsidiary “South Caucasian Railways”, it must return all investments made by the Russian company since 2008.
Oleg Belozerov, the CEO of “Russian Railways”, pointed to a specific amount — about 400 million dollars.
“If the Armenian side is considering the possibility of terminating or changing the concession agreement, we also have the right to expect the return of investments. The Russian side has fully fulfilled its obligations under the concession agreement since 2008.
Recently, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that their position regarding the railway remains the same — it is their property.
The Russian side is “surprised and puzzled” by the Armenian Prime Minister's statement regarding the demand for 2 billion dollars.