Ուկրաինական հարվածների թիրախում հայտնված Wildberries-ի լոգիստիկ կենտրոններում են նաև հայ վաճառողների ապրանքները: Ավելի քան 10 հազար հայաստանցի տնտեսվարող է այս հարթակում վաճառք իրականացնում: Հիմա վնասներն են հաշվում, րոպե առ րոպե փոխհատուցման լուրի սպասում:
«Հստակ պատասխան չեն տվել, թե ոնց կփոխհատուցեն: Վնասները գնահատում եմ մոտավորապես մեկուկես միլիոն դրամ ու ավել», - ասաց, մասնավորապես, Wildberries-ում արծաթյա զարդեր վաճառող Գուրգեն Թադևոսյանը:
Ուկրաինան վերջին օրերին անօդաչու թռչող սարքերով մի քանի անգամ հարվածել է Ռուսաստանի խոշորագույն առցանց առևտրային հարթակի լոգիստիկ կենտրոններին։ Թիրախավորվել է ընկերության առնվազն չորս լոգիստիկ կենտրոն:
Հարվածների հետևանքով պահեստներում խոշոր հրդեհներ են բռնկվել։ Ռուսական իշխանությունների տվյալներով՝ զոհվել է 8 մարդ, ավելի քան 80-ը վիրավորվել է: Ամենաշատը վնասվել է մերձմոսկովյան Էլեկտրոստալի՝ Wildberries-ի ամենամեծ բաշխիչ կենտրոններից մեկը:
Wildberries-ում վաճառք իրականացնող հազարավոր ռուս վաճառողների համար սա աղետալի վիճակ է ստեղծել, ոմանք ապրուստի հիմնական միջոցն են կորցրել:
Կիևը պնդում է, որ այդ պահեստներն օգտագործվել են ոչ միայն քաղաքացիական ապրանքների, այլև ռուսական ռազմարդյունաբերությանը մատակարարվող բաղադրիչների պահեստավորման և տեղափոխման համար։ Ռուսաստանը և Wildberries-ը հերքում են այդ մեղադրանքները՝ պնդելով, որ խոսքը բացառապես քաղաքացիական ենթակառուցվածքի մասին է:
Ուկրաինական հարվածներից ամենաշատը վնասվել է Մոսկվայի մարզի Էլեկտրոստալ քաղաքում գտնվող Wildberries-ի խոշորագույն լոգիստիկ կենտրոնը, որի տարածքը շուրջ 188 հազար քառակուսի մետր է։ Հայ վաճառողները նաև այս պահեստում ապրանքներ ունեին:
«Կրասնոդարը նոր է եղել, դեռ չեմ հասցրել ուսումնասիրել, 2 միլիոն 700 հազար դրամի մասին է խոսքը: Կոնկրետ իմ մասով՝ ես ինքս ներկա պահին ունեմ յոթ պահեստում պահեստավորված ապրանքներ, որից երկուսը ներկա դրությամբ չկան, այսինքն՝ հիմա էնտեղ իմ հույսը մնացել են հինգ պահեստները:
Օրերս Wildberries-ը պայմանագրում մի կետ էր ավելացրել, ըստ որի՝ պատերազմի հետևանքով վնասված կամ ոչնչացած ապրանքների համար փոխհատուցում չի տրամադրելու, քանի որ նման դեպքերը դասվում են ֆորսմաժորային հանգամանքների շարքին:

Удары по логистическим центрам Wildberries. Пострадают также продавцы из Армении
В логистических центрах Wildberries, ставших мишенью украинских ударов, находятся также товары армянских продавцов. Более 10 тысяч армянских предпринимателей продают на этой платформе. В настоящее время подсчитываются убытки, и они ждут новостей о компенсации.
«Конкретного ответа не дали, как будет происходить компенсация. Оцениваю убытки примерно в полтора миллиона драмов и больше», - сказал, в частности, продавец серебряных украшений на Wildberries Гурген Тадевоссян:
В последние дни Украина несколько раз наносила удары по логистическим центрам крупнейшей онлайн-торговой платформы России. Под удар попали как минимум четыре логистических центра компании.
В результате ударов в складах вспыхнули крупные пожары. По данным российских властей, погибли 8 человек, более 80 получили ранения. Больше всего пострадал крупнейший распределительный центр Wildberries в Электростали под Москвой.
Россия - Пожар, возникший в результате удара по логистическому центру Wildberries в Электростали, 18 июля 2026 года.
Для тысяч российских продавцов на Wildberries это создало катастрофическую ситуацию, некоторые потеряли основные средства к существованию.
Киев утверждает, что эти склады использовались не только для гражданских товаров, но и для хранения и транспортировки компонентов, поставляемых российской оборонной промышленности. Россия и Wildberries отрицают эти обвинения, утверждая, что речь идет исключительно о гражданской инфраструктуре.
Наибольший ущерб от украинских ударов понес крупнейший логистический центр Wildberries в Электростали, площадь которого составляет около 188 тысяч квадратных метров. Армянские продавцы также имели товары на этом складе.
«Краснодар был новым, я еще не успела его изучить, речь идет о 2 миллионах 700 тысяч драмов. Что касается меня, у меня сейчас есть товары, хранящиеся на семи складах, из которых два в настоящее время отсутствуют, то есть сейчас у меня остались надежды только на пять складов:
Недавно Wildberries добавила пункт в контракт, согласно которому компенсация за поврежденные или уничтоженные товары в результате войны не будет предоставляться, так как такие случаи относятся к форс-мажорным обстоятельствам.
Донаро Григорян говорит, что армянские продавцы должны объединиться, чтобы их голос также был слышен: