Ուկրաինական հարվածների թիրախում հայտնված Wildberries-ի լոգիստիկ կենտրոններում են նաև հայ վաճառողների ապրանքները: Ավելի քան 10 հազար հայաստանցի տնտեսվարող է այս հարթակում վաճառք իրականացնում: Հիմա վնասներն են հաշվում, րոպե առ րոպե փոխհատուցման լուրի սպասում:
«Հստակ պատասխան չեն տվել, թե ոնց կփոխհատուցեն: Վնասները գնահատում եմ մոտավորապես մեկուկես միլիոն դրամ ու ավել», - ասաց, մասնավորապես, Wildberries-ում արծաթյա զարդեր վաճառող Գուրգեն Թադևոսյանը:
Ուկրաինան վերջին օրերին անօդաչու թռչող սարքերով մի քանի անգամ հարվածել է Ռուսաստանի խոշորագույն առցանց առևտրային հարթակի լոգիստիկ կենտրոններին։ Թիրախավորվել է ընկերության առնվազն չորս լոգիստիկ կենտրոն:
Հարվածների հետևանքով պահեստներում խոշոր հրդեհներ են բռնկվել։ Ռուսական իշխանությունների տվյալներով՝ զոհվել է 8 մարդ, ավելի քան 80-ը վիրավորվել է: Ամենաշատը վնասվել է մերձմոսկովյան Էլեկտրոստալի՝ Wildberries-ի ամենամեծ բաշխիչ կենտրոններից մեկը:
Wildberries-ում վաճառք իրականացնող հազարավոր ռուս վաճառողների համար սա աղետալի վիճակ է ստեղծել, ոմանք ապրուստի հիմնական միջոցն են կորցրել:
Կիևը պնդում է, որ այդ պահեստներն օգտագործվել են ոչ միայն քաղաքացիական ապրանքների, այլև ռուսական ռազմարդյունաբերությանը մատակարարվող բաղադրիչների պահեստավորման և տեղափոխման համար։ Ռուսաստանը և Wildberries-ը հերքում են այդ մեղադրանքները՝ պնդելով, որ խոսքը բացառապես քաղաքացիական ենթակառուցվածքի մասին է:
Ուկրաինական հարվածներից ամենաշատը վնասվել է Մոսկվայի մարզի Էլեկտրոստալ քաղաքում գտնվող Wildberries-ի խոշորագույն լոգիստիկ կենտրոնը, որի տարածքը շուրջ 188 հազար քառակուսի մետր է։ Հայ վաճառողները նաև այս պահեստում ապրանքներ ունեին:
«Կրասնոդարը նոր է եղել, դեռ չեմ հասցրել ուսումնասիրել, 2 միլիոն 700 հազար դրամի մասին է խոսքը: Կոնկրետ իմ մասով՝ ես ինքս ներկա պահին ունեմ յոթ պահեստում պահեստավորված ապրանքներ, որից երկուսը ներկա դրությամբ չկան, այսինքն՝ հիմա էնտեղ իմ հույսը մնացել են հինգ պահեստները:
Օրերս Wildberries-ը պայմանագրում մի կետ էր ավելացրել, ըստ որի՝ պատերազմի հետևանքով վնասված կամ ոչնչացած ապրանքների համար փոխհատուցում չի տրամադրելու, քանի որ նման դեպքերը դասվում են ֆորսմաժորային հանգամանքների շարքին:

The logistics centers of Wildberries, targeted by Ukrainian strikes, also contain goods from Armenian sellers. More than 10,000 Armenian entrepreneurs sell on this platform. They are currently assessing the damages and waiting for news about compensation.
“They haven’t given a clear answer on how they will compensate. I estimate the damages to be around one and a half million drams or more,” said Gurgen Tadevosyan, who sells silver jewelry on Wildberries:
In recent days, Ukraine has struck several times at the logistics centers of Russia's largest online trading platform. At least four of the company's logistics centers have been targeted.
As a result of the strikes, large fires broke out in the warehouses. According to Russian authorities, 8 people have died and more than 80 have been injured. The most damage was done to Wildberries' largest distribution center in Elektrostal near Moscow.
This has created a catastrophic situation for thousands of Russian sellers on Wildberries, some of whom have lost their main source of income.
Kiev claims that these warehouses were used not only for civilian goods but also for storing and transporting components supplied to the Russian defense industry. Russia and Wildberries deny these accusations, asserting that it is solely about civilian infrastructure.
The largest logistics center of Wildberries in Elektrostal, which covers an area of about 188,000 square meters, has suffered the most from the Ukrainian strikes. Armenian sellers also had goods in this warehouse.
“Krasnodar was new, I haven't had a chance to study it yet, we're talking about 2 million 700 thousand drams. Specifically for me, I currently have goods stored in seven warehouses, of which two are currently missing, meaning I now have my hopes resting on five warehouses:
Recently, Wildberries added a clause to its contract stating that no compensation will be provided for goods damaged or destroyed due to the war, as such cases fall under force majeure circumstances.