Հարավկովկասյան երկաթուղին Մեղրիի օտարման գործիք է
Հայաստանի կառավարության և «Ռուսաստանյան երկաթուղիներ» ԲԲԸ միջև 2008թ․ փետրվարի 13-ին ստորագրվել է պայմանագիր, որի հիման վրա ստեղծվել է «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ։ Վերջինիս էլ վերապահվել է Հայաստանի երկաթուղային ցանցի կոնցեսիոն կառավարման իրավունքը՝ երեսուն տարի ժամկետով։ Փաստաթուղթը նախատեսում է, որ պայմանագրի գործողության ժամկետը կարող է երկարաձգվել ևս տասը տարով։
Փաստացի Հայաստանի երկաթուղիների կառավարումը երեսուն տարով հանձնվել է անգամ ոչ թե Ռուսաստանի կառավարությանը կամ նրա լիազոր մարմնին, այլ՝ ռուսաստանյան բաց բաժնետիրական ընկերությանը։
Բայց դա հարցի մի կողմն է։ Ավելի էական է, որ Հայաստանի կառավարությունը համաձայնել է կառավարիչ ընկերության «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» անվանմանը։
Այն դեպքում, երբ Հարավային Կովկասի մյուս երկու երկրները՝ Վրաստանը և Ադրբեջանը, իրենց երկաթուղային ցանցը կառավարում են ինքնուրույն՝ «Վրացական երկաթուղներ» և «Ադրբեջանական երկաթուղիներ» պետական ընկերությունների միջոցով։
Հուլիսի 23-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Զուլֆուգարովը ֆեյսբուքյան սենսացիոն գրառում է կատարել, ըստ որի՝ «երկաթուղու Մեղրիի հատվածը Ադրբեջանի սեփականությունն է, քանի որ նա Ադր․ԽՍՀ իրավահաջորդն» է։
Հուլիսի 30-ին վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի տարածքի երկաթուղիները նրա «սեփականությունն» են, և կառավարությունը ձգտում է Ռուսաստանի հետ այդ հարցը «բարեկամաբար կարգավորել»։
Այս առումով Հայաստանի երկաթուղային ամբողջ ցանցի նկատմամբ սեփականության իրավունքի հաստատումը զուտ տնտեսական կամ կոմունիկացիոն անհրաժեշտություն չէ։ Այն ավելի շատ լուծում է 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքի յուրաքանչյուր քառակուսի մետրի նկատմամբ Հայաստանի սուվերենության, ուրեմն և՝ նրա անկախության, քաղաքակրթական ինքնության հարցը։

Южнокавказская железная дорога — инструмент отчуждения Мегри
Соглашение между правительством Армении и ОАО «Российские железные дороги» было подписано 13 февраля 2008 года, на основании которого была создана компания «Южнокавказские железные дороги». Ей было предоставлено право концессионного управления железнодорожной сетью Армении на срок в тридцать лет. Документ предусматривает, что срок действия договора может быть продлен еще на десять лет.
Фактически управление железными дорогами Армении было передано не правительству России или его уполномоченному органу, а российской акционерной компании.
Однако это лишь одна сторона вопроса. Более важно, что правительство Армении согласилось на название управляющей компании «Южнокавказские железные дороги».
В то время как две другие страны Южного Кавказа — Грузия и Азербайджан — управляют своими железнодорожными сетями самостоятельно через государственные компании «Грузинские железные дороги» и «Азербайджанские железные дороги».
23 июля бывший министр иностранных дел Азербайджана Зулфугаров сделал сенсационное заявление в Facebook, в котором утверждал, что «участок железной дороги в Мегри является собственностью Азербайджана, так как он является правопреемником АДР».
30 июля премьер-министр Пашинян заявил, что железные дороги на территории Армении являются его «собственностью», и правительство стремится «дружелюбно решить» этот вопрос с Россией.
В этом отношении утверждение прав собственности на всю железнодорожную сеть Армении является не только экономической или коммуникационной необходимостью. Это также вопрос суверенитета Армении над каждым квадратным метром ее территории в 29 743 квадратных километра, а значит, и вопрос ее независимости и цивилизационной идентичности.