Հարավկովկասյան երկաթուղին Մեղրիի օտարման գործիք է
Հայաստանի կառավարության և «Ռուսաստանյան երկաթուղիներ» ԲԲԸ միջև 2008թ․ փետրվարի 13-ին ստորագրվել է պայմանագիր, որի հիման վրա ստեղծվել է «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ։ Վերջինիս էլ վերապահվել է Հայաստանի երկաթուղային ցանցի կոնցեսիոն կառավարման իրավունքը՝ երեսուն տարի ժամկետով։ Փաստաթուղթը նախատեսում է, որ պայմանագրի գործողության ժամկետը կարող է երկարաձգվել ևս տասը տարով։
Փաստացի Հայաստանի երկաթուղիների կառավարումը երեսուն տարով հանձնվել է անգամ ոչ թե Ռուսաստանի կառավարությանը կամ նրա լիազոր մարմնին, այլ՝ ռուսաստանյան բաց բաժնետիրական ընկերությանը։
Բայց դա հարցի մի կողմն է։ Ավելի էական է, որ Հայաստանի կառավարությունը համաձայնել է կառավարիչ ընկերության «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» անվանմանը։
Այն դեպքում, երբ Հարավային Կովկասի մյուս երկու երկրները՝ Վրաստանը և Ադրբեջանը, իրենց երկաթուղային ցանցը կառավարում են ինքնուրույն՝ «Վրացական երկաթուղներ» և «Ադրբեջանական երկաթուղիներ» պետական ընկերությունների միջոցով։
Հուլիսի 23-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Զուլֆուգարովը ֆեյսբուքյան սենսացիոն գրառում է կատարել, ըստ որի՝ «երկաթուղու Մեղրիի հատվածը Ադրբեջանի սեփականությունն է, քանի որ նա Ադր․ԽՍՀ իրավահաջորդն» է։
Հուլիսի 30-ին վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի տարածքի երկաթուղիները նրա «սեփականությունն» են, և կառավարությունը ձգտում է Ռուսաստանի հետ այդ հարցը «բարեկամաբար կարգավորել»։
Այս առումով Հայաստանի երկաթուղային ամբողջ ցանցի նկատմամբ սեփականության իրավունքի հաստատումը զուտ տնտեսական կամ կոմունիկացիոն անհրաժեշտություն չէ։ Այն ավելի շատ լուծում է 29 հազար 743 քառակուսի կիլոմետր տարածքի յուրաքանչյուր քառակուսի մետրի նկատմամբ Հայաստանի սուվերենության, ուրեմն և՝ նրա անկախության, քաղաքակրթական ինքնության հարցը։

The South Caucasus Railway is a tool for the alienation of Meghri
The agreement between the Armenian government and Russian Railways was signed on February 13, 2008, under which the South Caucasus Railways company was established. This company was granted the right to concession management of Armenia's railway network for a period of thirty years. The document stipulates that the term of the contract can be extended for another ten years.
In fact, the management of Armenia's railways has been handed over for thirty years not to the Russian government or its authorized body, but to a Russian joint-stock company.
However, this is only one side of the issue. More importantly, the Armenian government agreed to the name of the managing company, South Caucasus Railways.
Meanwhile, the other two countries in the South Caucasus, Georgia and Azerbaijan, manage their railway networks independently through state companies, Georgian Railways and Azerbaijan Railways.
On July 23, the former Azerbaijani foreign minister Zulfugarov made a sensational post on Facebook, stating that “the section of the railway in Meghri is the property of Azerbaijan, as it is the successor of the Azerbaijan SSR.”
On July 30, Prime Minister Pashinyan stated that the railways on Armenian territory are his “property,” and the government seeks to “resolve this issue amicably” with Russia.
In this regard, the establishment of property rights over the entire railway network of Armenia is not merely an economic or communication necessity. It is more about the sovereignty of Armenia over every square meter of its territory of 29,743 square kilometers, and thus its independence and civilizational identity.