Անկումային գները, պարտքային պարտավորությունները և շուկայական դժվար պայմանները ստիպում են հանրային ընկերություններին զանգվածաբար վաճառել բիթքոյն: VanEck-ի թվային ակտիվների ղեկավար Մեթյու Սիգելի խոսքով՝ տասնյակ կազմակերպություններ ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն լիկվիդացրել են իրենց կրիպտոարժույթային պաշարները։
Մասնագետը շեշտեց, որ ընկերությունները վերակառուցում են իրենց բիզնեսը և անցնում արհեստական բանականության ոլորտ։
Satsuma Technology-ի բաժնետերերը քվեարկել են բոլոր 668 BTC-ները վաճառելու և Լոնդոնի ֆոնդային բորսայից հանելու օգտին: Sequans Communications-ը վաճառել է իր կրիպտոարժույթի գրեթե ամբողջությունը՝ պարտքը մարելու համար: Ղեկավարությունը հայտարարել է թվային ակտիվների գնումներից մշտապես հրաժարվելու մասին։
Մայնինգային ընկերությունները նույնպես փոխում են իրենց ուղղությունը: Փետրվարին Bitdeer-ը հայտարարեց բոլոր արդյունահանված և պահվող մետաղադրամների վաճառքի մասին: Միևնույն ժամանակ, ընկերությունը շարունակեց իր հզորությունները վերածել արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների և համատեղ տեղակայման։
Մարտին MARA-ն հայտարարեց 15,133 BTC-ի վաճառքի մասին մոտավորապես 1.1 միլիարդ դոլարով՝ փոխարկելի պարտատոմսեր հետ գնելու համար: Մայնինգային ընկերությունը հայտարարել է, որ կարող է ընտրողաբար գնել կամ վաճառել բիթքոյններ՝ կախված շուկայական պայմաններից և կապիտալի բաշխման առաջնահերթություններից։
Ճգնաժամը հարվածեց նաև Nakamoto Inc.-ին: Ընկերության բաժնետոմսերը կտրուկ անկում ապրեցին 99%-ով IPO-ից հետո: Ղեկավարությունը վաճառեց ավելի քան 320 BTC՝ շրջանառու կապիտալը ֆինանսավորելու համար: Nakamoto-ի մնացած պահուստների մոտ 70%-ը սառեցված է որպես Kraken բորսայից վարկի գրավ: Վարկի մարման ժամկետը լրանում է 2026 թվականի դեկտեմբերին։
Ավելին, մայիսի 26-ից հուլիսի 5-ը Strategy-ն՝ առաջին կրիպտոարժույթի ամենամեծ կորպորատիվ սեփականատերը, վաճառեց 3,620 BTC. նախ՝ 32 BTC՝ արտոնյալ բաժնետոմսերը վճարելու համար, ապա ևս 3,588 BTC՝ իր դոլարային պահուստները համալրելու համար: Գրության պահին ընկերությունը պահում է 843,775 BTC:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերին թվային ոսկու 126,000 դոլարից բարձր գագաթնակետից ի վեր, կրիպտոարժույթի գանձապետական ակտիվները նվազել են ավելի քան մեկ երրորդով:

Падение цен, долговые обязательства и сложные рыночные условия заставляют государственные компании массово продавать биткойн. По словам Маттью Сигели, главы цифровых активов VanEck, десятки организаций полностью или частично ликвидировали свои криптовалютные запасы.
Специалист подчеркнул, что компании перестраивают свой бизнес и переходят в сферу искусственного интеллекта.
Акционеры Satsuma Technology проголосовали за продажу всех 668 BTC и вывод их с Лондонской фондовой биржи. Sequans Communications продала почти все свои криптовалютные активы для погашения долгов. Руководство объявило о постоянном отказе от покупки цифровых активов.
Криптодобывающие компании также меняют свое направление. В феврале Bitdeer объявила о продаже всех добытых и хранящихся монет. В то же время компания продолжила преобразовывать свои мощности в инфраструктуру искусственного интеллекта и совместное размещение.
В марте MARA объявила о продаже 15,133 BTC примерно за 1,1 миллиарда долларов для выкупа конвертируемых облигаций. Криптодобывающая компания заявила, что может избирательно покупать или продавать биткойны в зависимости от рыночных условий и приоритетов распределения капитала.
Кризис также ударил по Nakamoto Inc. Акции компании резко упали на 99% после IPO. Руководство продало более 320 BTC для финансирования оборотного капитала. Около 70% оставшихся запасов Nakamoto заморожены в качестве залога по кредиту от биржи Kraken. Срок погашения кредита истекает в декабре 2026 года.
Кроме того, с 26 мая по 5 июля Strategy, крупнейший корпоративный владелец первой криптовалюты, продала 3,620 BTC: сначала 32 BTC для выплаты привилегированных акций, затем еще 3,588 BTC для пополнения своих долларовых резервов. На момент написания компания хранит 843,775 BTC:
Напомним, что с октября, когда цена цифрового золота превышала 126,000 долларов, казначейские активы криптовалюты снизились более чем на треть: