Անկումային գները, պարտքային պարտավորությունները և շուկայական դժվար պայմանները ստիպում են հանրային ընկերություններին զանգվածաբար վաճառել բիթքոյն: VanEck-ի թվային ակտիվների ղեկավար Մեթյու Սիգելի խոսքով՝ տասնյակ կազմակերպություններ ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն լիկվիդացրել են իրենց կրիպտոարժույթային պաշարները։
Մասնագետը շեշտեց, որ ընկերությունները վերակառուցում են իրենց բիզնեսը և անցնում արհեստական բանականության ոլորտ։
Satsuma Technology-ի բաժնետերերը քվեարկել են բոլոր 668 BTC-ները վաճառելու և Լոնդոնի ֆոնդային բորսայից հանելու օգտին: Sequans Communications-ը վաճառել է իր կրիպտոարժույթի գրեթե ամբողջությունը՝ պարտքը մարելու համար: Ղեկավարությունը հայտարարել է թվային ակտիվների գնումներից մշտապես հրաժարվելու մասին։
Մայնինգային ընկերությունները նույնպես փոխում են իրենց ուղղությունը: Փետրվարին Bitdeer-ը հայտարարեց բոլոր արդյունահանված և պահվող մետաղադրամների վաճառքի մասին: Միևնույն ժամանակ, ընկերությունը շարունակեց իր հզորությունները վերածել արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների և համատեղ տեղակայման։
Մարտին MARA-ն հայտարարեց 15,133 BTC-ի վաճառքի մասին մոտավորապես 1.1 միլիարդ դոլարով՝ փոխարկելի պարտատոմսեր հետ գնելու համար: Մայնինգային ընկերությունը հայտարարել է, որ կարող է ընտրողաբար գնել կամ վաճառել բիթքոյններ՝ կախված շուկայական պայմաններից և կապիտալի բաշխման առաջնահերթություններից։
Ճգնաժամը հարվածեց նաև Nakamoto Inc.-ին: Ընկերության բաժնետոմսերը կտրուկ անկում ապրեցին 99%-ով IPO-ից հետո: Ղեկավարությունը վաճառեց ավելի քան 320 BTC՝ շրջանառու կապիտալը ֆինանսավորելու համար: Nakamoto-ի մնացած պահուստների մոտ 70%-ը սառեցված է որպես Kraken բորսայից վարկի գրավ: Վարկի մարման ժամկետը լրանում է 2026 թվականի դեկտեմբերին։
Ավելին, մայիսի 26-ից հուլիսի 5-ը Strategy-ն՝ առաջին կրիպտոարժույթի ամենամեծ կորպորատիվ սեփականատերը, վաճառեց 3,620 BTC. նախ՝ 32 BTC՝ արտոնյալ բաժնետոմսերը վճարելու համար, ապա ևս 3,588 BTC՝ իր դոլարային պահուստները համալրելու համար: Գրության պահին ընկերությունը պահում է 843,775 BTC:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերին թվային ոսկու 126,000 դոլարից բարձր գագաթնակետից ի վեր, կրիպտոարժույթի գանձապետական ակտիվները նվազել են ավելի քան մեկ երրորդով:

News | 2026/07/24 19:50
Falling prices, debt obligations, and challenging market conditions are forcing public companies to sell off Bitcoin en masse. According to Matthew Sigeli, head of digital assets at VanEck, dozens of organizations have fully or partially liquidated their cryptocurrency reserves.
The expert emphasized that companies are restructuring their businesses and transitioning to the field of artificial intelligence.
Shareholders of Satsuma Technology voted to sell all 668 BTC and delist from the London Stock Exchange. Sequans Communications has sold nearly all of its cryptocurrency to pay off debts. The management has announced a permanent withdrawal from purchasing digital assets.
Mining companies are also changing their direction. In February, Bitdeer announced the sale of all mined and held coins. At the same time, the company continued to convert its capacities into artificial intelligence infrastructure and co-location.
In March, MARA announced the sale of 15,133 BTC for approximately $1.1 billion to repurchase convertible bonds. The mining company stated that it may selectively buy or sell Bitcoins depending on market conditions and capital allocation priorities.
The crisis also hit Nakamoto Inc. The company's shares plummeted by 99% after the IPO. The management sold over 320 BTC to fund working capital. About 70% of Nakamoto's remaining reserves are frozen as collateral for a loan from the Kraken exchange. The loan repayment deadline is in December 2026.
Additionally, from May 26 to July 5, Strategy, the largest corporate owner of the first cryptocurrency, sold 3,620 BTC: first 32 BTC to pay for preferred shares, then another 3,588 BTC to replenish its dollar reserves. At the time of writing, the company holds 843,775 BTC:
It is worth noting that since the peak of over $126,000 for digital gold in October, the treasury assets of the cryptocurrency have decreased by more than a third: